Przejdź do głównej treści

Cienie przeszłości padają na przyszłość (...)

| Adam Maliński | Edukacja

Cienie przeszłości padają na przyszłość (...)W dniach 5-7.04.2013 kolejna druga już 9 - osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza przebywała na międzynarodowej polsko - niemieckiej konferencji naukowej " Cienie przeszłości padają na przyszłość. Czy wolno nam wszystko powiedzieć" w Ostseeakademie w Lubeck- Travemunde. Grupie z Objezierza towarzyszyła doktorantka nauk historycznych UMK z Torunia mgr Ewa Wiese z Rogoźna.

Po przybyciu do Akademii i po kolacji delegacja uczniowska wraz z opiekunem Adamem Malińskim została serdecznie powitana przez moderatorkę seminarium Sybille Dreher a następnie wysłuchała wykładu dziennikarki z Berlina - Merle Hilbik " Siła biografii- biografię pisać może każdy. Uczestnikiem konferencji był również Przyjaciel Obornik - pastor Helmut Brauer, dzięki któremu historyczne zdjęcia jego ojca stały się własnością całego społeczeństwa Obornik.

W sobotę przed południem obejrzano dokumentalny film Herberta Webera z Berlina "Indywidualne formy wyrażenia - Poszukiwanie śladów historii w czasie podróży autobusem".

Po przerwie na kawę dr. Nicole Justen z Uniwersytetu w Duisburgu skupiła uwagę słuchaczy na temacie "Praca ze świadkami historii. Uczenie się międzypokoleniowe pomiędzy generacją rodziców i dzieci z drugiej wojny światowej. Po obiedzie i spacerze przy pięknej słonecznej pogodzie na plaży przy porcie w Travemunde zebrano się w sali konferencyjnej, aby wysłuchać wykładu dr. Michaeli Ast z Datteln".

Praca z mediami - specjalnie z prasą. Kogo chcemy zainteresować i zaprosić. Jak jest wzbudzane zainteresowanie dziennikarzy ?" Po przerwie na kawę dr. Michaela Ast - redaktorka z Datteln uczyła "Jak zaprezentuję moją historię ?/ mój los ? Kto mnie wysłucha? Świadkowie historii są poszukiwani ? albo ?".

Po kolacji Ingeborg Steinke z Berlina odczytała fragmenty swojej książki o dzieciństwie. W niedzielny poranek po śniadaniu gospodarze stworzyli okazję do krótkiej modlitwy ekumenicznej w miejscowym kościele a następnie dr. Michaela Ast zaprezentowała w formie warsztatów praktycznych "Występowanie w mediach - świadkowie historii przed kamerą - co chcą dziennikarze od rozmówcy". Po wspólnej fotografii i przerwie kawowej rozpoczęło się podsumowanie konferencji. Obok referentów na prośbę Sybille Dreher zabrali głos m.in: Maja Kaszuba z klasy II Gimnazjum oraz Jakub Schmidt i Angelika Scheiding z klasy I Technikum Gastronomicznego w Objezierzu.

Po obiedzie i po serdecznym pożegnaniu w obecności Przyjaciół objezierskiego Zespołu Szkół : Bernda Bruno Baumbacha z Hamburga i redaktora "General Anzeiger" z Luchow- Dannenberg Bernda Bruno Meyera udano się w podróż powrotną do kraju. Pobyt w Lubeck- Travemunde był okazją do promocji miasta i gminy Oborniki oraz Zespołu Szkół w Objezierzu na forum międzynarodowym.

1 maja odszedł Zygmunt Dyczkowski. Przez 31lat kierował Szkołą Podstawową nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach.
Wszelkiego rodzaju organizacje muszą radzić sobie ze zmianami technologicznymi, które stawiają całe sektory na głowie. Powoduje to zmianę dynamiki rynku i zachowań konsumentów, a także globalne wahania gospodarcze i wpływy geopolityczne. W samym środku tych wszystkich zmian znajdują się specjaliści…
W poniedziałek uczniowie Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie uczestniczyli w warsztatach poświęconych zaburzeniom ze spektrum autyzmu.
Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z roz…
Fotografia Elżbiety Dzikowskiej trafiła do Szkoły Podstawowej nr 4 im. UNICEF w Obornikach. W piątek odbyło się otwarcie wystawy.
Porozumienie między Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i Zespół Szkół w Objezierzu to bardzo dobra informacja dla uczniów z naszego regionu. Współpraca z wyższa uczelnia podnosi prestiż szkoły z Objezierze.
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) modyfikuje sposób oceny jednego z zadań na egzaminie kończącym szkołę podstawową, polegającego na napisaniu m.in. zaproszenia, ogłoszenia lub rozprawki. Według komisji uczeń nie powinien mieć aż tak dużej swobody w formułowaniu argumentów podnoszonych w pracy -…