Przejdź do głównej treści

Z Objezierza w Travemunde

| Adam Maliński | Edukacja

W dniach 22- 24.02.2013 na zaproszenie Ostseeakademie przebywała w Travemunde grupa młodzieży z Technikum Hotelarskiego i Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół w Objezierzu wraz z opiekunem Adamem Malińskim. Obok uczniów z Objezierza w Travemunde były też dwie uczennice z Obornik : maturzystka z Liceum Ogólnokształcącego i uczennica Zespołu Szkół Zawodowych oraz piszącą doktorat z historii Ewa Wiese z Rogoźna.

Po przybyciu do Akademii wszyscy uczestnicy konferencji europejskiej " Z tej i tamtej strony Odry - Nowe i stare. Rozwój i odkrycia " byli serdecznie powitani przez moderatorkę Sybille Dreher . Goście z Polski obejrzeli m.in. dokumentalny film " Ciasto z kruszonką z domu " w reżyserii Michała Majerskiego, wysłuchali referaty o polsko niemieckich miejscach wspomnień i polsko- niemieckich projektach młodzieżowych, polsko- niemieckiej perspektywie z historycznym dystansem , dziedzictwo pastora w Przedczu Bertolda Ruckerta ( Halina Zięcik przygotowała film dokumentalny ), "Obraz innych - Polacy i Niemcy w literaturze ze szczególnym uwzględnieniem obrazu Niemców w literaturze polskiej" ( przygotowany przez Zbigniewa Kullasa ) a w sobotni wieczór wysłuchano koncert " Muzyka jako most pomiędzy Polską a Niemcami". Publiczność nagrodziła wielkimi brawami przygotowaną przez młodzież z Norden i Miastka pod kierunkiem Katarzyny Bąk i Zbigniewa Kullasa podróż muzyczną w przestrzeni i czasie.

W niedzielny poranek po modlitwie ekumenicznej obejrzano prezentację multimedialną przygotowaną przez dr. Giselę Borchert z Oldenburga i wysłuchano wiele ciekawych informacji o miejscach pamięci na Pomorzu. Ukoronowaniem konferencji była znakomicie poprowadzona przez Beatę Jakusz dyskusja podsumowująca poprzedzona pracą w pięciu grupach roboczych.



Rzecznikiem grupy piątej został wybrany uczeń klasy III Technikum Gastronomicznego Dominik Kozłowski - uczestnik polsko - niemiecko- włoskiego projektu młodzieżowego w Gorlitz. Poza udziałem w wykładach organizatorzy zapewnili czas na przerwy na kawę, podczas których można było porozmawiać czy wymienić się adresami do dalszej korespondencji.

Nie zabrakło także i czasu na spacer po przepięknym mieście Travemunde i podziwianie wielkich statków pasażerskich wpływających do portu. Pastor Helmut Brauer przygotował miłą niespodziankę w postaci wydrukowanych zdjęć z sobotniego koncertu i pamiątkowych fotografii, które otrzyma każdy z uczestników konferencji. Również i Zbigniew Kullas przekazał do Objezierza dokumentalny film jak młodzież z Norden i Miastka obchodziła wspólnie 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Odjeżdżającą grupę młodzieży żegnało liczne grono przyjaciół m.in: Fritzie i Helmut Harneit z Luneburga , Bernd Bruno Baumbach z Hamburga, Bernd Bruno Meyer z Luchow, Jochen Krehnke z Springe , dr Hans Helmut Kohn z Gottingen, Helmut Brauer z Lubeck. Młodzież z Norden została zaproszona na planowane na jesień 2015 IV Europejskie Spotkania Młodzieży w Poznaniu.

1 maja odszedł Zygmunt Dyczkowski. Przez 31lat kierował Szkołą Podstawową nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach.
Wszelkiego rodzaju organizacje muszą radzić sobie ze zmianami technologicznymi, które stawiają całe sektory na głowie. Powoduje to zmianę dynamiki rynku i zachowań konsumentów, a także globalne wahania gospodarcze i wpływy geopolityczne. W samym środku tych wszystkich zmian znajdują się specjaliści…
W poniedziałek uczniowie Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie uczestniczyli w warsztatach poświęconych zaburzeniom ze spektrum autyzmu.
Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z roz…
Fotografia Elżbiety Dzikowskiej trafiła do Szkoły Podstawowej nr 4 im. UNICEF w Obornikach. W piątek odbyło się otwarcie wystawy.
Porozumienie między Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i Zespół Szkół w Objezierzu to bardzo dobra informacja dla uczniów z naszego regionu. Współpraca z wyższa uczelnia podnosi prestiż szkoły z Objezierze.
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) modyfikuje sposób oceny jednego z zadań na egzaminie kończącym szkołę podstawową, polegającego na napisaniu m.in. zaproszenia, ogłoszenia lub rozprawki. Według komisji uczeń nie powinien mieć aż tak dużej swobody w formułowaniu argumentów podnoszonych w pracy -…