Przejdź do głównej treści

Kontrowersyjna decyzja Powiatu dotycząca Liceum w Rogoźnie

| Marcin | Edukacja

Decyzją Zarządu Powiatu Obornickiego z dnia 18 lipca 2024 r., nie zostaje utworzony oddział klasy pierwszej w Liceum Ogólnokształcącym w Rogoźnie.

Decyzja Zarządu Powiatu odbiła się szerokim echem w Rogoźnie. Jeszcze kilka dni temu, 11 lipca, Dyrekcja liceum podała komunikat z listą osób, które zostały przyjęte do Liceum. Wszystko zmieniła decyzja Zarządu Powiatu. Według uzyskanych informacji podstawą decyzji jest zbyt mała liczba uczniów w roczniku. Na stronie internetowej liceum podano listę 19 osób zakwalifikowanych do pierwszej klasy, wg nieoficjalnych informacji Zarząd Powiatu procedował liczbę 15 uczniów i na tej podstawie podjęto decyzję o nietworzeniu pierwszej klasy w roku szkolnym 2024/2025.

Radny Błażej Cisowski zwrócił się z wnioskiem do Starosty Obornickiego - Pani Zofii Koteckiej o zwołanie dodatkowego posiedzenia Zarządu Powiatu na poniedziałek 22 lipca, celem ponownej analizy sytuacji w LO w Rogoźnie. Radna Krupczyńska informuje opinię publiczną o nieprawidłowo zwołanym spotkaniu Zarządu Powiatu, bez zawiadomienia radnych o spotkaniu Zarządu.

Burmistrz Rogoźna Łukasz Zaranek w oświadczeniu, jakie opublikował na swoim profilu społecznościowym, zapewnia o swoim udziale w poniedziałkowym spotkaniu Zarządu Powiatu: „Pragnę Państwa zapewnić, że podejmowane przez nas w ciągu ostatnich dni działania powinny przynieść korzystny dla wszystkich stron skutek. Chciałbym także prosić, aby (pomimo tej trudnej sytuacji) wstrzymać się, do najbliższego poniedziałku, z ferowaniem wyroków oraz powściągniecie radykalnych kroków. Jestem pewien, że poniedziałek będzie dobrym dniem dla naszego Liceum.” – pisze Burmistrz Zaranek.

Problem mniejszej liczby kandydatów dotyczy wielu szkół ponadpodstawowych. Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce na początku 2024 roku żyło 36,6 mln mieszkańców, to o 132,8 tys. osób mniej niż na początku ubiegłego roku, niestety jest nas coraz mniej. W Obornickim liceum prawdopodobnie utworzone zostaną tylko dwie pierwsze klasy. Dodatkowo wielu młodych ludzi z definicji wybiera edukację w większych ośrodkach, w Poznaniu lub Chodzieży.

Z jednej strony można apelować do młodzieży, aby wybierała uczelnie bliżej swojego miejsca zamieszkania, jednak z drugiej strony wiadomo, że we wrześniu, część osób stwierdza, że codzienny dojazd np. do Poznania je przerósł i przenoszą dokumenty do lokalnych szkół. Dla dobra społeczności Rogoźna warto ponownie rozważyć podjętą decyzję.

Wszelkiego rodzaju organizacje muszą radzić sobie ze zmianami technologicznymi, które stawiają całe sektory na głowie. Powoduje to zmianę dynamiki rynku i zachowań konsumentów, a także globalne wahania gospodarcze i wpływy geopolityczne. W samym środku tych wszystkich zmian znajdują się specjaliści…
W poniedziałek uczniowie Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie uczestniczyli w warsztatach poświęconych zaburzeniom ze spektrum autyzmu.
Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z roz…
Fotografia Elżbiety Dzikowskiej trafiła do Szkoły Podstawowej nr 4 im. UNICEF w Obornikach. W piątek odbyło się otwarcie wystawy.
Porozumienie między Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i Zespół Szkół w Objezierzu to bardzo dobra informacja dla uczniów z naszego regionu. Współpraca z wyższa uczelnia podnosi prestiż szkoły z Objezierze.
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) modyfikuje sposób oceny jednego z zadań na egzaminie kończącym szkołę podstawową, polegającego na napisaniu m.in. zaproszenia, ogłoszenia lub rozprawki. Według komisji uczeń nie powinien mieć aż tak dużej swobody w formułowaniu argumentów podnoszonych w pracy -…
Matura z języka angielskiego to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu ucznia, który otwiera drzwi do dalszej edukacji lub kariery zawodowej.