Przejdź do głównej treści

Wymiana młodzieży

| AK | Edukacja

Wymiana młodzieżyWymiana młodzieżowa między Obornickim Liceum a Gimnazjum z Lüchow ma już kilkuletnia tradycję.

Jej program obfituje w wycieczki, ciekawe projekty  i happeningi, które na długo pozostają w pamięci uczestników i wychowawców. W tym roku nowością jest włączenie do wymiany uczniów z Pierwszego Prywatnego Gimnazjum w Obornikach.

Pierwsza część wymiany to pobyt w Krzyżowej (patrz niżej) i wspólna wycieczka do Wrocławia.

Od środy młodzież z Lüchow gościć w będzie w Obornikach. W programie m. in. Tradycyjny mecz siatkówki o Puchar Wymiany. Informacje o wynikach – już niebawem.

Krzyżowa to niewielka wieś niedaleko Świdnicy w województwie Dolnośląski. Tutejszy dworek wraz z folwarkiem należał do roku 1945 do hrabiów von Moltke, potomków zasłużonego niemieckiego generała z XIX w.

Hrabia Hemuth James von Moltke był założycielem tzw. Kręgu z Krzyżowej, grupy opozycjonistów antyhiltlerowskich, którzy w czasie drugiej wojny światowej chcieli działać na rzecz demokratyzacji Niemiec i obrony praw człowieka. W roku 1944 grupa została zdekonspirowana przez Gestapo, a jej przywódcy skazani na śmierć.

W listopadzie 1989, krótko po przełomie politycznym w Polsce i obaleniu muru Berlińskiego doszło w Krzyżowej do ważnego wydarzenia: Odbyła się tu  polsko-niemiecka msza pojednania z udziałem ówczesnych przywódców Polski i Niemiec – Tadeusza Mazowieckiego i Helmutha Kohla uznana za nowy początek stosunków między obu krajami.

Wtedy również podjęto decyzje o renowacji pałacu i całej dawnej posiadłości rodziny von Moltke i przekształceniu jej w siedzibę „Fundacji dla Porozumienia Europejskiego”.

Dziś Krzyżowa jest miejscem licznych spotkań zwłaszcza młodzieży z wielu krajów. Niemcy, Polacy, Ukraińcy i przedstawiciele innych narodów spotykają się tu aby wspólnie poznawać historię, uczyć się języków i bawić.

 

red. AK

1 maja odszedł Zygmunt Dyczkowski. Przez 31lat kierował Szkołą Podstawową nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach.
Wszelkiego rodzaju organizacje muszą radzić sobie ze zmianami technologicznymi, które stawiają całe sektory na głowie. Powoduje to zmianę dynamiki rynku i zachowań konsumentów, a także globalne wahania gospodarcze i wpływy geopolityczne. W samym środku tych wszystkich zmian znajdują się specjaliści…
W poniedziałek uczniowie Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie uczestniczyli w warsztatach poświęconych zaburzeniom ze spektrum autyzmu.
Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z roz…
Fotografia Elżbiety Dzikowskiej trafiła do Szkoły Podstawowej nr 4 im. UNICEF w Obornikach. W piątek odbyło się otwarcie wystawy.
Porozumienie między Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i Zespół Szkół w Objezierzu to bardzo dobra informacja dla uczniów z naszego regionu. Współpraca z wyższa uczelnia podnosi prestiż szkoły z Objezierze.
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) modyfikuje sposób oceny jednego z zadań na egzaminie kończącym szkołę podstawową, polegającego na napisaniu m.in. zaproszenia, ogłoszenia lub rozprawki. Według komisji uczeń nie powinien mieć aż tak dużej swobody w formułowaniu argumentów podnoszonych w pracy -…