Przejdź do głównej treści

Kolejny sukces na Olimpiadzie Innowacji Technicznej i Wynalazczości w roku szkolnym 2021 – 2022

| Jan Napierała ZS w Objezierzu | Edukacja

Miłosz Maćkowiak i Adam Tulecki, uczniowie klasy III Technikum Rolniczego w Objezierzu powtórzyli swój sukces z ubiegłego roku szkolnego.

Biorąc kolejny raz udział w OITiW uzyskali I miejsce w okręgu: Wielkopolska Północna, w grupie „R” – pomysł techniczny za pracę pt. „Narzędzia do uprawy międzyrzędowej z hydraulicznym naprowadzaniem na rzędy”.
Bazując na pozyskanym pielniku zrezygnowali ze steru i siedziska dla pracownika korygującego prowadzenie pielnika na uwrociach, tzw. klinach i wszelkiego typu zakolach pola.
W to miejsce zaproponowali przesuwną ramę narzędziową względem osi poruszającego agregatu pielącego.
 
Sterowanie przesuwnej ramy odbywa się za pomocą siłownika hydraulicznego zasilanego z hydrauliki ciągnika. W próbie polowej posłużono się nowoczesnym ciągnikiem z aplikacją GPS, co umożliwiło traktorzyście tylko i wyłączne koncentrowanie się na pracy pielnika, bowiem ciągnik poruszał się precyzyjnie automatycznie po zadanych międzyrzędziach.
 
Uzyskane efekty
W obecnie użytkowanych narzędziach do uprawy międzyrzędowej pomocnik traktorzysty usadowiony z tyłu za mechanicznym sterem na sztywnym siedzisku narażony jest na wstrząsy, kurz, spaliny i hałas. W razie pilnej potrzeby zatrzymania agregatu np. w sytuacji niedyspozycji czy innego zagrożenia pracownik pozbawiony jest kontaktu z traktorzystą.
Zaproponowana modernizacja znosi te zagrożenia i redukuje obsługę narzędzia uprawowego z dwóch do jednego pracownika.
 
Opracował: Jan Napierała
 

 

1 maja odszedł Zygmunt Dyczkowski. Przez 31lat kierował Szkołą Podstawową nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach.
Wszelkiego rodzaju organizacje muszą radzić sobie ze zmianami technologicznymi, które stawiają całe sektory na głowie. Powoduje to zmianę dynamiki rynku i zachowań konsumentów, a także globalne wahania gospodarcze i wpływy geopolityczne. W samym środku tych wszystkich zmian znajdują się specjaliści…
W poniedziałek uczniowie Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie uczestniczyli w warsztatach poświęconych zaburzeniom ze spektrum autyzmu.
Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z roz…
Fotografia Elżbiety Dzikowskiej trafiła do Szkoły Podstawowej nr 4 im. UNICEF w Obornikach. W piątek odbyło się otwarcie wystawy.
Porozumienie między Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i Zespół Szkół w Objezierzu to bardzo dobra informacja dla uczniów z naszego regionu. Współpraca z wyższa uczelnia podnosi prestiż szkoły z Objezierze.
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) modyfikuje sposób oceny jednego z zadań na egzaminie kończącym szkołę podstawową, polegającego na napisaniu m.in. zaproszenia, ogłoszenia lub rozprawki. Według komisji uczeń nie powinien mieć aż tak dużej swobody w formułowaniu argumentów podnoszonych w pracy -…