Przejdź do głównej treści

Wioślarze walczyli w Rogoźnie o medale

| rogozno.pl | Pływanie

Jedenaście medali, w  tym  4 złote, 5 srebrnych i 2 brązowe wywalczyli wioślarze UKS „OLIMPIA” Rogoźno podczas rozegranych w sobotę 18 maja Otwartych Regat Wioślarskich pod patronatem Burmistrza Rogoźna. Dwunasty medal „utopił” Michał Pilarski, który mając zapewniony przynajmniej brązowy medal w jedynkach juniorów, 300 metrów przed metą wykonał efektowną „eskimoskę” tracąc szansę na upragniony medal.

W rogozińskich regatach wystartowało 78 osad – reprezentanci klubów: PTW „TRYTON”, KW  04 Poznań, TW „Polonia” Poznań oraz UKS „Olimpia” Rogoźno. W biegach mastersów (inaczej weteranów) 9 zawodników z klubów: Posnania Poznań, KW 04 Poznań, AZS – AWF Warszawa, AZS-AWF Poznań, AZS Politechnika Wrocław, STW Szczecin. Najstarszy uczestnik – Ireneusz Borkowski (rocznik 1939) oraz  Piotr Tobolski (VI m w dwójce podwójnej w  Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie'80).

Najstarsi rywalizowali w kategorii jedynek oraz dwójek podwójnych. Łącznie rozegrano 15 biegów młodzików do lat  14, juniorów 15-16 lat oraz juniorów 17-18 lat.  Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyły się wyścigi z udziałem osad UKS „OLIMPIA”. A młodzi wioślarze z Rogoźna spisywali się znakomicie. I tak: w kategorii jedynek juniorów młodszych wygrał Dawid Kubisz, przed Adrianem Smolińskim i Łukaszem Cieślikiem. W dwójkach podwójnych w tej kategorii zwyciężyła osada w składzie: Dawid Kubisz – Mateusz Pilarski przed drugą osadą z Rogoźna, którą tworzyli Łukasz Cieślik i Adrian Smoliński. Wyżej wymienieni razem tworzyli czwórkę podwójną , która w łączonym biegu juniorów 15-16 lat  i 17-18 lat zajęli II miejsce ustępując swoim starszym kolegom klubowym, pozostawiając w pokonanym polu mocną osadę  KW 04 Poznań.  W zwycięskiej osadzie w tym biegu wiosłowali: Michał Pilarski, Mateusz Smoliński, Kuba Jabłoński i Mateusz Turtoń.  Ponadto w kategorii juniorów  17-18 lat medale dla Rogoźna zdobywali: złote – dwójka podwójna Michał Pilarski-Mateusz Smoliński; srebrny: Patryk Nowak w jedynkach oraz razem z Dawidem Kościółkiem byli drudzy w dwójce podwójnej i brązowy – kolejna dwójka podwójna w składzie Kuba Jabłoński- Mateusz Turtoń.

Trzeba zaznaczyć, że rogozińscy  wioślarze dysponują właściwie dwoma łódkami „rasowymi”, pozostałe to wysłużone łodzie lub pożyczane od weteranów. Braki sprzętowe nadrabiali ambicją, wyszkoleniem technicznym  i  specjalistycznym przygotowaniem do sezonu. I nie tylko, gdyż to dzięki ich zaangażowaniu i pracy oraz pomocy  rodziców: państwa Smolińskich, Jabłońskich, Kubiszów i innych, regaty mogły być zorganizowane na odpowiednim poziomie.  Wystarczy powiedzieć, że w piątek , w przeddzień zawodów wszyscy pracowali przy organizacji toru regatowego do godziny 21:30 a niektórzy w dniu zawodów od godziny 7:00. A po zawodach błyskawicznie posprzątali teren Ośrodka i umówili się w niedzielę na trening o 10-tej!

W trakcie regat rozegrano „wioślarską sztafetę  olimpijską” na ergometrach wioślarskich, w której wystartowało 7 sztafet ze szkół z Rogoźna; odczytano „Apel Olimpijski”, a Marcin Witkowski trener kadry olimpijskiej kobiet, który ponadto prowadził z dużym znawstwem regaty jako spiker, wręczył I i II kółka olimpijskie przyznane przez PKOL młodym zawodniczkom i zawodnikom . Z Rogoźna kółka olimpijskie zdobyli: I – Dawid Kubisz i Łukasz Cieślik; II kółko otrzymali: Michał Pilarski, Mateusz Smoliński, Kuba Jabłoński, Dawid Kościółek, Mateusz Turtoń.

Regaty organizowane pod patronatem Burmistrza Rogoźna,  obserwowali przedstawiciele władz samorządowych: starosta obornicki Adam Olejnik, zastępca burmistrza Rogoźna Krzysztof Ostrowski, Aleksander Daniel – prezes Wielkopolskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, prezesi klubów poznańskich i wszyscy wysoko ocenili naszą imprezę. Regaty były  też okazją do przypomnienia o jubileuszu 110-lecia Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego oraz uczczenia roku patrona szkoły, wielkiego Wielkopolanina Hipolita Cegielskiego.

Organizatorzy regat składają serdeczne podziękowanie zarządowi i członkom WOPR-u w Rogoźnie za profesjonalne zabezpieczenie regat i pomoc w ich organizacji a także Przemysławowi Czarneckiemu za udostępnienie ośrodka do przeprowadzenia  imprezy.

Świetne wyniki odnotowali reprezentanci UKS Sportowiec Oborniki podczas pływackiego Grand Prix na obornickim basenie.
Gościem Burmistrza Rogoźna Łukasza Zaranka był wicemistrz świata w quadrathlonie. Ten tytuł Jerzy Gendek zdobył 28 czerwca w Czechach.
Z trzema medalami powrócili z zimowych Wielkopolskich Rozgrywek Pływackich reprezentanci UKS Sportowiec Oborniki.
Badania pokazują, że dzieci aktualnie mają bardzo obniżone poczucie wartości. Mamy o ponad trzysta procent zwiększoną ilość samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce. Rozmowa rodzica z dzieckiem jest niezwykle istotna, a my to robimy – mówi Otylia Jędrzejczak.
Pływacy z Uczniowskiego Klubu Sportowego Sportowiec z Obornik wzięli udział w kolejnych zawodach. Padły kolejne rekordy!
W dniach 17-18.05.2025 roku odbyły się VI Regaty o Złotą Koronę Rogoźna oraz puchar Komandora L. Musielski.
Występ zawodniczek i zawodników UKS Sportowiec Oborniki podczas sobotnich zmagań w Poznaniu przyniósł 3 medale, ale także zaowocował rekordami klubowymi!