Skip to main content

Jak działa kamizelka pneumatyczna?

Na wodach morskich i akwenach śródlądowych powszechnie wykorzystuje się ratunkowe kamizelki pneumatyczne. Wyróżniają się one tym, że są napełniane nabojami z dwutlenkiem węgla. W razie wypadnięcia człowieka ze statku, jachtu, pontonu lub innej jednostki wodnej skutecznie utrzymują go w pozycji głową do góry, pozwalając tym samym na swobodne oddychanie. 

Instrukcja prawidłowego użytkowania 

Kamizelki pneumatyczne posiadają zazwyczaj pomarańczowy kolor, dzięki czemu są łatwo dostrzegalne dla służb ratowniczych. Przed wypełnieniem się gazem ściśle przylegają do odzieży, co zwiększa wygodę ich noszenia (nie krępują w żaden sposób ruchów). Aby omawiany element ochronny działał właściwie, trzeba go oczywiście odpowiednio założyć. Na szczęście okazuje się to problematycznie jedynie na początku, gdy ktoś nigdy nie miał do czynienia z eksploatacją kamizelek ratunkowych. W pierwszej kolejności należy ułożyć konstrukcję na plecach kołnierzem do góry. Następnie zaleca się umiejętne włożenie prawej i lewej ręki między przednią a tylną część. Dalsze kroki to dokładne zapięcie głównej klamry, przeprowadzenie pasów krocznych pomiędzy nogami i przytwierdzenie ich do pasa piersiowego, a na koniec wyregulowanie pasa tak, aby nie był ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny. Nabój z gazem musi być zawsze perfekcyjnie dobrany z uwzględnieniem rozmiaru kamizelki. Pamiętajmy, że jeśli okaże się za mały, to nie zagwarantuje pełnego napompowania. 

Trzy odmienne metody napełniania 

Obecnie najrzadziej stosowane są kamizelki pneumatyczne napełniane samodzielnie za pomocą ustnika. Wynika to z faktu, że po przypadkowym wpadnięciu do wody większość osób nie jest w stanie uzupełnić konstrukcji powietrzem z własnych płuc. Drugą kategorię stanowią modele napełniane poprzez pociągnięcie za wyznaczoną linkę (przytwierdzoną do dźwigni). Działanie to uruchamia mechanizm odpowiadający za natychmiastowe odbezpieczenie naboju z gazem. Zdecydowanie najbardziej komfortowe są natomiast kamizelki w pełni automatyczne, bazujące na sprężynowym tłoku. Element ten jest przytrzymywany przez wkład ze sprasowanego papieru (ewentualnie tabletkę), który po nasiąknięciu wodą rozmięka i przepycha iglicę do naboju. Skutkuje to szybkim wypełnieniem wnętrza komory. Niektórzy producenci wdrażają też inne mechanizmy zwalniające, choć wszystkie działają dosyć podobnie. 

Podstawowe wyposażenie standardowej kamizelki 

Każda kamizelka pneumatyczna posiada szereg niezwykle ważnych komponentów konstrukcyjnych. Pierwszym z nich jest uprząż asekuracyjna, przystosowana do efektywnego przytrzymania człowieka, który wypada za burtę. Duże znaczenie mają też pasy kroczne, zapobiegające przesuwaniu się całości do góry, co ułatwia utrzymanie ust nad powierzchnią wody (brak ryzyka utonięcia). Okazują się one nieocenione w razie utraty świadomości spowodowanej hipotermią albo uderzeniem w głowę. Na uwagę zasługuje ponadto kaptur bryzgoszczelny, ograniczający w znacznym stopniu ilość wody mogącej się dostać do dróg oddechowych. Powinien być zamaskowany wewnątrz kołnierza, ewentualnie przechowywany w oddzielnej kieszeni zlokalizowanej na piersi. Pozostałe elementy to przede wszystkim gwizdek emitujący głośny sygnał, dobrze widoczna z daleka taśma odblaskowa, linka asekuracyjna, a także lampki migające (stroboskopowe).

Powiat obornicki na 6 miejscu pośród powiatów z Wielkopolski w tenisie stołowym.

W niedzielę 24 marca w Raszkowie odbyły się Mistrzostwach Wielkopolski Zrzeszenia LZS w tenisie stołowym. Powiat obornicki reprezentowało 12 zawodniczek i zawodników, mieszkańców gmin w powiecie obornickim.

Awans do Mistrzostw Polski w tenisie stołowym

23 marca w Raszkowie odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Młodziczek i Młodzików.  W turnieju występowali jedynie zawodniczki i zawodnicy sklasyfikowani na miejscach od 1 do 32 w rankingu.  Rozgrywano gry indywidualne oraz drużynowe.

Klub Żeglarski Kotwica z nowymi władzami

Na początku marca 2024 odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Klubu Żeglarskiego Kotwica w Rogoźnie. Podczas zebrania powołane zostały nowe władze klubu.

Rogoźno. Rodzinne granie w zawodach organizowanych przez STS Gamaja

STS Gamaja zorganizowała rodzinne zawody. W rywalizacji wzięło blisko 70 uczestników. 

Zawody w tenisie stołowym w Czempiniu

25 lutego odbyło się III Grand Prix Wielkopolski Żaczek i Żaków. W zawodach które odbyły się w Czempiniu wzięło udział troje reprezentantów klubu Warta Oborniki.

Boksy rowerowe – wygodne i bezpieczne

Korzystanie z roweru, jako środka transportu jest nie tylko lepsze dla naszego zdrowia, ale również nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska w takim stopniu, jak robią to samochody.

Gamaja Rogoźno. Wrócili do treningów

Tenisistki i tenisiści Gamaja Rogoźno powrócili do treningów.