fbpx

Kolarstwo górskie w Obornikach

Zawody MTB w Obornikach
Pomysł przeprowadzenia w Obornikach maratonu w kolarstwie górskim wydaje się dla wielu osób zaskakującą informację. Skąd w Obornikach góry?
 
Zgadza się, trudno mówić o terenie górzystym, jednak zapewniamy Państwa, że trasa która została przygotowana zaskoczy wiele osób. Nie było łatwo wyznaczyć trasę spełniając wszystkie wymagania jakie postawiło Nadleśnictwo Oborniki. Ostatecznie trasa o długości 35 kilometrów uzyskała akceptację. Największym problem dla leśników nie jest organizacja samego maratonu, ale notoryczne i niezgodnie z prawem jazdy po terenach leśnych amatorów motocrossu i quadów. Zniszczenia jakie wywołują ci niechciani leśni wandale są coraz większe. Dlatego też  jednym z przesłań maratonu rowerowego w Obornikach  jest “stop motorom i quadom w lesie”.
 
Zawody odbędą się 17 maja 2014. Start w okolicy “orlików” przy Zespole Szkół im. UNICEF w Obornikach.
 
Tereny puszczy Noteckiej położone są na wydmach śródlądowych, stać na tym terenie wiele wzniesień. Trasa na długim dystansie posiada najwyższy punk 162 m.n.p.m (według endomodo.pl), łączna długość podjazdów 725 m i tyleż samo zjazdów. Dużo krótkich i ostrych podjazdów i zajadów.  W kilku miejscach nie udało się uniknąć przejazdu po zniszczonych przez motocrossowców zajadów, stąd piaszczyste ostre zjazdy.
 
Stosunkowo ekstremalne wyzwania dłuższej trasy są całkowitym przeciwieństwem trasy przygotowanej dla wyścigu rodzinnego. Dystans o długości 15 km nie posiada żadnych ostrych zjazdów czy podjazdów. Jedyne utrudnienia to czasami piaszczysta nawierzchnia, łącznie dwa krótkie podjazdy. Serdecznie zachęcamy do udziału w wyścigu rodzinnym. 15 kilometrów po drogach leśnych to już jest wyzwanie godnie nie jednego młodego zucha.
 
A może tak obornickie VIPY zgłoszą się do udziału w wyścigu rodzinnym? Proszę Państwa odwagi, mamy już biegających radnych, teraz czas na rowery!
 
Nasz portal jest patronem medialnym tek imprezy. 
 
maraton MTB