fbpx

171 kilometrów biegiem wokół Mont-Blanc (edit)

Dzisiaj (30.08.2019) w Francji w przepięknej, górskiej miejscowości Chamonix u stóp mitycznej góry Mont Blanc o godzinie 18:00 rozpoczął się ostatni utramatraton z cyklu UTMB 2019, startują w nim mieszkaniecy Rogoźna!

W biegu UTMB na 171 km startuje pani Anna Niespodziana i pan Waldemar Grabiński. Odległośc 171 km z łącznym przewyższeniem 10000 m to ogromne wyzwanie nawet dla najbardziej wytrawnego utramaratończyka. Cykl UTMB to jedna z najbardziej znanych na świecie imprez w biegach górskich, odbywająca się na trasach wytyczonych przez 3 kraje (Francja, Szwajcaria, Włochy) wokół masywu najwyższej góry Europy Mont-Blanc.

Ostatnia odsłona, czyli bieg UTMG przyciąga najwytrwalszych biegaczy z całego świata w tym wielu Polaków. Aby uczestniczyć w takim biegu trzeba legitymować się odpowiednią liczbą tzw. punktów INTRA, które otrzymuje się za ukończone biegi górskie. W przypadku biegu na 171 kilometrowego UTMB, należało zebrać 15 pkt. w maksymalnie trzech biegach, które odbyły się pomiędzy 1 stycznia 2017, a 31 grudnia 2018. Oznacza to, że wcześniej trzeba było pobiec np. w takich biegach jak Łemkowyna 150 km, Biegu 7 Dolin 100 km na Festiwalu Biegowym w Krynicy.

Punkty to nie wszystko aby pobiec UTMB w Chamonix. Trzeba mieć jeszcze szczęście w losowaniu. Około 2500 zawodników znajdzie miejsce na liście startowej. W zeszłym roku na wyniki losowania czekało 5 575 chętnych. Po wygranym losowaniu pozostają przygotowania i ... gromadzenie finansów.

W 2018 roku w całym cyklu zawodów wystartowało około 300 Polaków. W tym roku mamy wśród faworytów najdłuższego biegi dwoje Polaków: Magdalenę Łączak i Marcina Świerca. Pan Marcin Siewierc w zeszłym roku zdobył historyczne podium festiwalu UTMB zajmując drugie miejsce w biegu CCC-101 km. 

Uczestnictwo w tej ogromnej ultramaratońskiej przygodzie to marzenie wielu utramaratończyków. Trzymamy kciuki za wszystkich biegaczy i w szczególności za Anię i Waldka!!!

Relacja na żywo dostępna jest na stronie: https://utmbmontblanc.com/en/live/utmb

foto: https://utmbmontblanc.com/en/live/utmb