fbpx

I GRAND PRIX OBORNIK W LEKKIEJ ATLETYCE MEMORIAŁ TADEUSZA RATAJCZAKA

W ramach obchodów Dni Obornik na stadionie Obornickiego Centrum Sportu odbyło się I Grand Prix Obornik im Tadeusza Ratajczaka pod patronatem Burmistrza Obornik Tomasza Szramy.

Memoriałowe zawody imienia znanego i cenionego działacza sportowego jakim był Tadeusz Ratajczak zgromadziły na stadionie łącznie około 200 lekkoatletów zarówno z Obornik jak i całej Polski, którzy uzyskali szereg znakomitych wyników. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał w imieniu władz Obornik Dyrektor OCS Jacek Okpisz. Wśród przybyłych gości byli bliscy i przyjaciele śp. Tadeusza Ratajczaka – żona Janina, brat Zdzisław a także ks. proboszcz Zbigniew Urny, prezes Obornickiego Klubu Lekkoatletycznego – Michał Zieliński, a także przedstawiciel władz Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki – wiceprezes Rafał Wieruszewski.

W pierwszej kolejności na obornickim tartanie zostały rozegrane zawody skierowane dla najmłodszych obornickich lekkoatletów, którzy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych – u10 (roczniki 2010-2011), u12 (roczniki 2009-2008) oraz u14 (roczniki 2007-2006) w konkurencjach takich jak: biegi na dystansach: 60m, 600m, 1000m, skoku w dal oraz rzucie piłeczką palantową. Po nich na stadionie zagościli zawodnicy z Obornik w kategorii OPEN, którzy zmierzyli swoje siły w biegach na dystansie: 100m, 200m, 400m, 800m oraz skoku w dal i pchnięciu kulą. Niespodzianką w tej kategorii były puchary za najlepszy wynik zawodów w kategorii kobiet i mężczyzn (w przeliczeniu na punkty wg oficjalnych tabel wielobojowych) ufundowane przez producenta pucharów i trofeów sportowych – firmę Podium z Czerwonaka. Trafiły one w ręce Sebastiana Nowickiego za najlepszy wynik wśród mężczyzn – 800m pokonał on w czasie 2:01.62 oraz… jego siostry Julii Nowickiej za najlepszy wynik wśród pań – za pchnięcie kulą na odległość 8.64.

Po południu odbył się natomiast mityng I klasy skierowany dla zawodników posiadających licencje Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, których ozdobą były bardzo dobre wyniki uzyskane przez jednych z najlepszych w Polsce zawodników: sprinterkę Kamilę Cibę (OŚ AZS Poznań) – VI zawodniczkę ubiegłorocznych Mistrzostw Europy w Berlinie w sztafecie 4x100m oraz dyskobola i kulomiota Wojciecha Maroka (UKS Orkan Środa Wlkp.) – IV zawodnika Mistrzostw Europy U18, które odbyły się w rok temu w węgierskim Gyὸr. Kamila pewnie zwyciężyła w biegu eliminacyjnym na 100m uzyskując czas 11.92, jednak nie zameldowała się na starcie finałowym, by pod koniec zawodów wziąć udział i zwyciężyć

w biegu na 200m z bardzo dobrym wynikiem 24.56. Wojciech Marok oczarował z kolei obornicką publiczność pchnięciami niemal pod koniec sektora rzutni do pchnięcia kulą – poprawiając swój rekord życiowy oraz ustanawiając najlepszy w tym roku wynik w Polsce w kuli 6kg juniorów – 18.83m, co jest także aktualnie 12 wynikiem w Europie. Wyniki na bardzo wysokim poziomie osiągnęli również Kamil Swancar (OŚ AZS Poznań) – ubiegłoroczny wicemistrz Polski w kat. U23, który uzyskał w rzucie młotem – 58.85m co daje mu 6 lokatę w krajowych tabelach, Roksana Poll (UKS Orkan Środa Wlkp.), która pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1.65m a także Karolina Sygutowska (ZLKL Zielona Góra), która pobiła swój najlepszy w sezonie wynik rzucając dyskiem jednokilogramowym na odległość 50.38. W konkursie pchnięcia kulą kobiet zwyciężyła z wynikiem 15.55m wiceprezes i trener OKL Oborniki – Agnieszka Maluśkiewicz, która startowała w oficjalnych zawodach na stadionie w Obornikach po raz pierwszy od 15 lat. Wszyscy zawodnicy, którzy stanęli na podium I Grand Prix Obornik im. Tadeusza Ratajczaka pod patronatem Burmistrza Obornik Tomasza Szramy otrzymali okazałe pamiątkowe medale wręczane przez zaproszonych gości. Zawody, które mamy nadzieję wpiszą się na stałe do obornickiego kalendarium zostały zorganizowane dzięki współfinansowaniu i zaangażowaniu Gminy Oborniki, Obornickiego Centrum Sportu, Obornickiego Klubu Lekkoatletycznego oraz Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki (ze środków PKN Orlen).

Zdjęcia z Memoriału