Przejdź do głównej treści

Muzea rolnicze na Narodowej Wystawie Rolniczej, czyli symboliczna podróż w czasie

Historia polskiej wsi i pracy rolników to źródło sporej wiedzy, bowiem sposób uprawy roli może wiele powiedzieć, nie tylko o tym, jak wyglądało dawne rolnictwo, ale także codzienne życie mieszkańców polskiej wsi.

Ci, którzy chcieliby udać się na symboliczną podróż w czasie i przekonać się, jak wyglądało rolnictwo kiedyś, będą mieli ku temu okazję w dniach 30.11-2.12 na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie odbywać się będzie Narodowa Wystawa Rolnicza, podczas której prezentowane będą ekspozycje muzeów rolniczych.

Jedną z wielu atrakcji prezentowanych na Narodowej Wystawie Rolniczej będzie ekspozycja różnego rodzaju muzeów przedstawiających historię polskiej wsi. Wraz z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie prezentować się będą: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Zaprezentowana zostanie tu m.in.: wystawa zabytkowych maszyn rolniczych, w tym lokomobili parowej wyprodukowanej w zakładach Hipolita Cegielskiego w 1919 roku. W latach swojej świetności była ona przystosowana do prac transportowych i napędu maszyn stacjonarnych. W okresie międzywojennym służyła do przeprowadzania usługowych omłotów na terenie Wielkopolski.

Na zwiedzających czekać będą też takie atrakcje jak: pokaz składania miniatury chaty wiejskiej, kręcenia snopków do pokrywania dachów, wyrobu masła, a także kasz w stępach czy mielenia zboża w żarnach. Na stanowiskach można będzie zobaczyć, jak tkano, wyklepywano kosę czy produkowano uprzęż konną. Nie zabraknie też prezentacji garncarskich, rymarskich w wykonaniu prawdziwych mistrzów rzemiosła. Ekspozycje muzealne sprzyjać też będą spotkaniom, np. z wycinankarką i hafciarką z Regionu Łowickiego czy mistrzynią dawnego szycia i haftu z Podkarpacia.

Dla najmłodszych wystawcy przygotowali szereg animacji i atrakcji, które poprzez zabawę będą edukować i przekazywać wiedzę o rolnictwie. Dużym powodzeniem wśród dzieci z pewnością będzie także cieszyć się stanowisko z zabawkami ludowymi oraz interaktywne stanowisko prezentujące łowicki strój ludowy. Eskpozycja muzealna prezentowana będzie w pawilonie nr 8.

Informacje o wystawie:

Międzynarodowe Targi Poznańskie

www.narodowawystawarolnicza.pl

30.11-1.12 (9:00-18:00), 2.12.2018 (9:00-17:00)

Wstęp wolny

 

Zapraszamy na IV Piknik Historyczny w Rożnowie, jest to impreza o charakterze rodzinnym, która z każdym rokiem przyciąga coraz więcej osób.
Made in Poland, Szklana menażeria i Moralność Pani Dulskiej będzie można zobaczyć w sobotnie i niedzielne popołudnie w Obornickim Ośrodku Kultury. 3 spektakle wystawi Grupa DraMatura. 
W piątkowe popołudnie rozpocznie się IV Festiwal Literackie Objezierze. Na uczestników wydarzenia czeka wiele ciekawych spotkań!
Kamil Walensiak i Krzysztof Popioł, autorzy książki: „Motorowodne Grand Prix Polski w Żninie 1983–1995” będą gośćmi rogozińskiej biblioteki.
Świętuj Dzień Dziecka 31.05.2025 w parku OOK w Obornikach! Wydarzenie trwa od 12:00 do 18:00 i oferuje mnóstwo atrakcji dla dzieci i ich opiekunów:
W Parku Niepodległości odbędzie się rogoziński Dzień Dziecka. Wydarzenie zorganizowane zostanie 1 czerwca.
Stadion w Ryczywole będzie miejscem organizacji Pikniku Rodzinnego. Zakończy się on zabawą taneczną.