fbpx

Dąb Pamięci dla Antoniego Kruszki

Dąb Pamięci dla Antoniego Kruszki. fot. ze zb. rodzinnych, wszelkie prawa zastrzeżoneŻywy pomnik symbolizujący siłę, pamięć, szlachetność posadzony zostanie dla upamiętnienia podpułkownikownika Antoniemego Kruszki, wybitnego Oborniczanina zamordowanego w Charkowie w 1940 roku przez NKWD.

Jeden dąb za każdego zamordowanego, Dąb Pamięci zostanie posadzony na terenie przykościelnym Parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Obornikach. 4229 to liczba posadzonych do tej pory dębów pamięci, do posadzenia pozostało jeszcze 17 628.

Oborniczanie wypełnią swój historyczny obowiązek w środę 13 czerwca. O godzinie 12 odprawiona zostanie msza święta w kościele pw. św. Józefa w Obornikach, w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej z przedstawieniem życiorysu Antoniego Kruszki. O godzinie 13 przewidziane jest sadzenie Dębu Pamięci. W tym samym czasie na terenie pobliskiego Liceum Ogólnokształcącego będzie można zobaczyć wystawę “Katyń 1940 – pamiętamy”. Wystawa poświęcona jest Obornickiej Liście Katyńskiej i udziałowi młodzieży w Marszach Pamięci w Katyniu.

Organizatorami uroczystości jest Parafia pw. św. Józefa w Obornikach oraz Liceum Ogólnokształcące im. S.Wyspiańskiego w Obornikach. Dąb, który zostanie posadzony wyhodowano z żołędzi zebranych z jednego z dębów rogalińskich o imieniu “Lech”. Na stronie organizatorów akcji sadzenia dębów można zapoznać się mapą wskazującą lokalizację posadzonych dębów.

Dęby Pamięci posadzone są również w Rogoźnie w pamięci ks. generała brygady Ryszard Paszko, posadzony został przez Gimnazjum nr 1 w Rogoźnie, w Murowanej Goślinie przy Gimnazjum nr 1 w pamięci majora Stefana Motylewskiego, majora Józefa Milewskiego i porucznika Sylwestera Radomskiego. Z cała mapą można zapoznać się pod adresem: http://www.katyn-pamietam.pl/mapa_debow.html