fbpx

Dąb Pamięci dla Antoniego Kruszki

Żywy pomnik symbolizujący siłę, pamięć, szlachetność posadzony zostanie dla upamiętnienia podpułkownikownika Antoniemego Kruszki, wybitnego Oborniczanina zamordowanego w Charkowie w 1940 roku przez NKWD.

Jeden dąb za każdego zamordowanego, Dąb Pamięci zostanie posadzony na terenie przykościelnym Parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Obornikach. 4229 to liczba posadzonych do tej pory dębów pamięci, do posadzenia pozostało jeszcze 17 628.

Oborniczanie wypełnią swój historyczny obowiązek w środę 13 czerwca. O godzinie 12 odprawiona zostanie msza święta w kościele pw. św. Józefa w Obornikach, w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej z przedstawieniem życiorysu Antoniego Kruszki. O godzinie 13 przewidziane jest sadzenie Dębu Pamięci. W tym samym czasie na terenie pobliskiego Liceum Ogólnokształcącego będzie można zobaczyć wystawę “Katyń 1940 – pamiętamy”. Wystawa poświęcona jest Obornickiej Liście Katyńskiej i udziałowi młodzieży w Marszach Pamięci w Katyniu.

Organizatorami uroczystości jest Parafia pw. św. Józefa w Obornikach oraz Liceum Ogólnokształcące im. S.Wyspiańskiego w Obornikach. Dąb, który zostanie posadzony wyhodowano z żołędzi zebranych z jednego z dębów rogalińskich o imieniu “Lech”. Na stronie organizatorów akcji sadzenia dębów można zapoznać się mapą wskazującą lokalizację posadzonych dębów.

Dęby Pamięci posadzone są również w Rogoźnie w pamięci ks. generała brygady Ryszard Paszko, posadzony został przez Gimnazjum nr 1 w Rogoźnie, w Murowanej Goślinie przy Gimnazjum nr 1 w pamięci majora Stefana Motylewskiego, majora Józefa Milewskiego i porucznika Sylwestera Radomskiego. Z cała mapą można zapoznać się pod adresem: http://www.katyn-pamietam.pl/mapa_debow.html