FOTOCOOLTURA 2016

fotocooltura1

 

Ogólnopolski Festiwal FotoCooltura na stałe wpisał się w kalendarz imprez Obornickiego Ośrodka Kultury. Czwarta edycja tego wielowymiarowego spotkania, poświęconego fotografii oraz ludziom związanym z tym gatunkiem sztuki odbyła się 4 czerwca w salach OOK oraz w przyległym parku.

W tym roku prace swoje wystawili: Grzegorz Wełnicki, Maciej Moskwa, Anna Bedyńska, Krzysztof Gierałtowski, Tomasz Klubowski, Chris Niedenthal, Karol Wilczyński, Ewa Kluczyk, Piotr Nowak, Krzysztof Ślachciak, Alicja Abramczuk, Artur Musioł, Jarosław Zadora, Maciej Plesiak oraz kluby fotograficzne z Piły i Wrześni i  Galeria Plakatu AMS.

Chyba nie ma w Obornikach osoby która chociaż raz nie korzystała z usług zakładu fotograficznego FotoJanasek. Zakład założony w 1935 roku przez Walentego Paplaczyka przekazywany kolejnym pokoleniom działa z powodzeniem do dzisiaj. Od 2013 roku szefem zakładu jest Jarosław Janasek. Przygotowana przez firmę FotoJanasek ekspozycja zawiera setki zdjęć oborniczan wykonanych w latach 60 i 70 poprzedniego wieku, zdjęcia rodzinne kolejnych pokoleń właścicieli zakładu, materiały i dokumenty związane  z działalnością firmy oraz zabytkowy sprzęt i aparaty fotograficzne. Ekspozycja ta jest nadal dostępna dla zwiedzających.

Niecodzienną ekspozycję przygotowała firma Skład Pozytywów, a był to zabytkowy sprzęt fotograficzny. Najstarszy wystawiony aparat pochodzi z początku poprzedniego wieku.

„Moja ulica jest w Europie” – to hasło miało inspirować wszystkich którzy chcieli wziąć udział w konkursie fotograficznym którego organizatorem był FujiFilm Polska. 4 czerwca w czasie trwania festiwalu poznaliśmy laureatkę konkursu. Została nią  Magdalena Olejnik ze Skierniewic a nagrodzone zdjęcie zostało zrobione w Warszawie. Nagrodę, aparat fotograficzny Fujifilm  X-T10 ufundował organizator konkursu. Ponadto partner festiwalu firma FujiFilm Polska przygotowała stoisko ze swoimi najnowszymi aparatami które można było testować.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się rekonstrukcja warsztatu wędrownego fotografa. Zdjęcia wykonane w zabytkowej technologii trochę ustępują dzisiejszym cyfrówkom ale mają swój niezaprzeczalny urok, oraz uświadamiają nam olbrzymi postęp technologiczny i w tej dziedzinie. Każdy mógł siąść przed zabytkowym aparatem i w kilkanaście minut miał swój portret zrobiony na tradycyjnym papierze fotograficznym. Happening przygotował i prowadził Bogusław Biegowski.

Na oddzielnym stoisku można było kupić książki o fotografii oraz albumy ze zdjęciami, między innymi album Krzysztofa Gierałtowskiego.

Na swoje autorskie spotkania zaprosili goście festiwalu:

-    Maciej Moskwa, fotograf kolektywu TESTIGO Documentary. Uhonorowany wieloma nagrodami między innymi  Laureat Grand Prix w konkursie Grand Press Photo 2015 czy Zdjęcia Roku BZ WBK Press Foto 2014. Maciej Moskwa jest miłośnikiem czarno-białego obrazu. Od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii.

-   Maciej Nabrdalik, polski fotograf członek prestiżowej amerykańskiej agencji VII Photo. Laureat polskich i międzynarodowych konkursów fotografii prasowej między innymi World Press Photo 2014, Pictures of the Year International 2011 i 2013, National Press Photographers Association 2010, 2011 i 2012 i wielu innych. Juror wielu konkursów: Grand Press Photo, National Geographic czy Planete DOC Film Festival. Jego zdjęcia prezentowane były na wystawach w USA, Meksyku, Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Grecji i Polsce.

-   Krzysztof Gierałtowski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 60 rozpoczął fotografowanie i wystawianie swoich prac. Był współpracownikiem wielu periodyków, między innymi: „Ty i Ja”, „Perspektywy”, „Razem”, „itd” czy „Twój Styl”.  W roku 1996 założył własną Galerię – Studio Gierałtowskiego. Fotograf- mistrz portretu Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2007 roku wyróżniony przez Ministra Kultury RP Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS.

Elementem muzycznym festiwalu był występ zespołu rockowego „Moonrose”.

Festiwal zakończyły wieczorne prezentacje prac:

-   Joanny Mrówki, członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Joanna Mrówka uczestniczyła w wielu wystawach i konkursach fotograficznych. Laureatka Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic  Polska, konkursu BZ WBK Press Photo oraz Grand Press Foto

-   Pawła Kosickiego, fotografa niezależnego, członka Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwenta Warszawskiej Szkoły Filmowej. Paweł Kosicki był organizatorem wielu plenerów i warsztatów między innymi w Nowym Jorku, Barcelonie, Wenecji i Berlinie.

-   Jerzego Wierzbickiego, fotografa dokumentalisty, z wykształcenia archeologa. Jerzy Wierzbicki w latach 90tych dokumentował zmiany społeczne i ekonomiczne w Gdańsku. Kilkukrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach fotografii prasowej i artystycznej. Między innymi „Newsreportaż” Newsweek Polska 2002, Polska Fotografia Prasowa 2003 czy Humanity Photo Award Pekin Chiny 2004 i 2014.

Czwarta edycja festiwalu tak jak poprzednie skupiła głównie osoby zajmujące się fotografią zawodowo lub hobbystycznie. Przeciętni posiadacze kompaktów byli w zdecydowanej mniejszości, a szkoda bo impreza adresowana była do wszystkich.

              

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

ARTYSTA STĄD 2017

07-05-2017 | Wyświetleń:1505

  W dniu dzisiejszym poznaliśmy kolejnego lauteata nagrody ARTYSTA STĄD 2017, został nim pan Rober Baum...

OBORNIKI SĄ THE BEST!!!!

17-06-2016 | Wyświetleń:2654

  Dni Obornik rozpoczęły się od mocnego uderzenia. 1425 osób jednocześnie zatańczyło taniec „...

FOTOCOOLTURA 2016

10-06-2016 | Wyświetleń:1573

  Ogólnopolski Festiwal FotoCooltura na stałe wpisał się w kalendarz imprez Obornickiego Ośrodka Kult...

Jesteśmy Stąd - 2016

13-05-2016 | Wyświetleń:2548

  „Jesteśmy Stąd” to motto dorocznego koncertu którego organizatorem jest Obornicki Ośrode...

Oborniki. Witek Żuromski Artystą Stąd 2016!

08-05-2016 | Wyświetleń:2914

  Niedzielny koncert w OOK uświetniono ogłoszeniem wręczeniem wyróżnienia dla „ARTYSTY STĄD 20...

Artyści nie chodzą w piżamach!

22-06-2015 | Wyświetleń:2276

Słowa Tadeusza Rollke z filmu „Dziennik z podróży” utkwiły mi w pamięci. Nie dlatego, że zasta...

Artyści stąd

28-04-2015 | Wyświetleń:2531

Niedziela 26 kwietnia obfitowała w wydarzenia kulturalne i bezsprzecznie związane z kulturą. O godzinie 16.45 ...

DŻEM nadal w wyśmienitej formie !

06-03-2015 | Wyświetleń:2788

Zespół DŻEM powstał w roku 1973 z inicjatywy Adama i Beno Otrębów oraz Pawła Bergera. W tymże 1973...

Czesław Mozil – recital w O.O.K. (foto+film)

18-02-2015 | Wyświetleń:2851

Postać nietuzinkowa, wokalista, kompozytor, akordeonista a także osobowość telewizyjna. Czesław Mozil bo o nim mo...

Jeszcze raz o koncercie Stanisława Soyki (foto)

08-02-2015 | Wyświetleń:2429

Artysta najwyższego formatu, odnajdujący się w różnych gatunkach muzyki. Na scenie Obornickiego Ośrodka Ku...

Happy od Fotocooltury

01-06-2014 | Wyświetleń:2144

  W trakcie Festiwalu Fotocooltura miała miejsce premiera teledysku do utworu Happy, Pharrella Williamsa. ...

Europejska Noc Muzeów 2014 w Rogoźnie (film)

22-05-2014 | Wyświetleń:3648

  W tym roku Rogoźno zorganizowało cykl imprez już 10 maja. Imprezy zlokalizowane było kolejny raz w Muzem R...

Oborniczanie w sieci Łowców.B

28-02-2014 | Wyświetleń:2688

Dziś na deskach sceny Obornickiego Ośrodka Kultury wystąpił jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych form...

Dziewczyny jak te kwiaty od Marcina i Witka

31-12-2013 | Wyświetleń:3519

Na te ostatnie chwile przed sylwestrowym szaleństwem polecamy wam kilka fragmentów doskonałego recitalu dwóch oborni...

Wyróżnienie dla Fotocooltury

21-12-2013 | Wyświetleń:4032

W mijającym roku w Obornikach odbył się po raz pierwszy Festiwal Fotografii Fotocooltura. To niecodzienne wydarzeni...

Znamy wyniki konkursu plastycznego RCK

13-12-2013 | Wyświetleń:3656

W listopadzie Rogozińskie Centrum Kultury ogłosiło konkurs plastyczny „Magia Świąt Bożego Narodzenia”. Konkurs...

Spacer z kulturą w Rogoźnie

19-09-2013 | Wyświetleń:4517

W niedzielne deszczowe południe 15 września 2013 r. Rogoźno wypełniło się muzyką niczym starówka jakiegoś duże...

Wałęsa. Człowiek z nadziei (film)

05-09-2013 | Wyświetleń:2423

Za życia doczekał się szkół, instytutu, lotniska swojego imienia, teraz jeden z największych polskich reżyserów ...

Dziś na scenie OOK wystąpią seniorzy

16-07-2013 | Wyświetleń:4052

Pod hasłem "Stare ale jare" Obornicki Ośrodek Kultury zapowiada dzisiejszy XIII Przegląd Amatorskiej Twórczości Sen...

Wręczono nagrody w projekcie "Stąd jestem -…

26-06-2013 | Wyświetleń:5930

„Stąd jestem-to moja mała Ojczyzna” to projekt edukacyjny realizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Oborni...

Foto Cooltura zbiera pochwały

01-06-2013 | Wyświetleń:2539

Festiwal fotograficzny Foto Cooltura trwa i zbiera doskonałe oceny od uczestników. Już dzisiaj można śmiało zalic...

Europejska noc muzeów w Rogoźnie (film)

30-05-2013 | Wyświetleń:2094

Muzeum w Rogoźnie włączyło się w tym roku kolejny raz w akcję Europejskiej Nocy Muzeów. Hasłem przewodnim tegoro...

Majka Jeżowska na Dniu Dziecka w Rogoźnie!

17-05-2013 | Wyświetleń:2187

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiony przez ONZ w 1954 roku będzie miał swoją rogozińską odsłonę ...

Znamy finalistów Dyktanda z Bogdanowa i Ryczywoł…

24-04-2013 | Wyświetleń:2929

W niedzielę, tj. 21 kwietnia, w Bogdanowie i Ryczywole odbyły się ostatnie z eliminacji do III Dyktanda Powiatowego o...

Dni Rogoźna 2013

17-04-2013 | Wyświetleń:2491

W dniach  1- 5 maja odbędą się tradycyjne Dni Rogoźna. Jedna z trzech tworzących powiat obornicki gmina zaproponow...

Walne RIK

12-02-2013 | Wyświetleń:2109

10 stycznia odbyło się walne zebranie sprawozdawcze członków stowarzyszenia Rogozińska Inicjatywa Kulturalna. Podcz...

Adam Bieranowski & Marcin Spenner (film)

27-01-2013 | Wyświetleń:3562

Adam Bieranowski od początku 2013 uczestniczy w nowym muzycznym projekcie. Tym razem jego talent zauważony został prz...

Rogozińskie kolędowanie

26-01-2013 | Wyświetleń:2797

20 stycznia w rogozińskich kościołach odbyły się koncerty kolęd. Organizatorami imprezy było Rogozińskie Centrum...

Rockowe granie dla WOŚP

12-01-2013 | Wyświetleń:1882

Wielka punk-rockowa uczta w słusznym celu! Tak krótko można scharakteryzować to, co miało miejsce w piątkowy wiec...

V Koncert Kolędowy pt. „Zaśpiewajmy Jezuskowi…

09-01-2013 | Wyświetleń:2091

Koncert niedzielny w Święto Trzech Króli 6.01.2013 zebrał w Kościele Miłosierdzia Bożego komplet słuchaczy. Wn...

Kultura

Dziś -Światełko do Nieba

20-01-2019 | Wyświetleń:346

W niedzielę 20 stycznia na głównym placach miast ponownie zapalone zostaną światełka do nieba. ...

Koncert Golców przełożony

17-01-2019 | Wyświetleń:313

Golec uOrkiestra wystąpi w Ryczywole 27 stycznia.

10 lat działalności Rogozińskiego Chóru Kamera…

09-01-2019 | Wyświetleń:204

Rogoziński Chór Kameralny przy Stowarzyszeniu Absolwentów i Przyjaciół LO im. Przemysława ll ma ...

Koncert kolędowy z udziałem Chóru Pro Musica ju…

22-12-2018 | Wyświetleń:488

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej będzie miejscem koncertu kolędowego w wykonaniu Ch&oacu...

Oborniccy Fanatycy zapraszają do wspólnego uczcz…

18-12-2018 | Wyświetleń:728

Oborniccy Fanatycy zapraszają do wspólnego uczczenia 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. ...

Koncert Wiedeński

17-12-2018 | Wyświetleń:409

Zapraszamy na Koncert Wiedeński, który odbędzie się 27.stycznia 2019 roku w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. ...