Skip to main content

FOTOCOOLTURA 2016

| T.Rojna | Wydarzenia

Ogólnopolski Festiwal FotoCooltura na stałe wpisał się w kalendarz imprez Obornickiego Ośrodka Kultury. Czwarta edycja tego wielowymiarowego spotkania, poświęconego fotografii oraz ludziom związanym z tym gatunkiem sztuki odbyła się 4 czerwca w salach OOK oraz w przyległym parku.

W tym roku prace swoje wystawili: Grzegorz Wełnicki, Maciej Moskwa, Anna Bedyńska, Krzysztof Gierałtowski, Tomasz Klubowski, Chris Niedenthal, Karol Wilczyński, Ewa Kluczyk, Piotr Nowak, Krzysztof Ślachciak, Alicja Abramczuk, Artur Musioł, Jarosław Zadora, Maciej Plesiak oraz kluby fotograficzne z Piły i Wrześni i  Galeria Plakatu AMS.

Chyba nie ma w Obornikach osoby która chociaż raz nie korzystała z usług zakładu fotograficznego FotoJanasek. Zakład założony w 1935 roku przez Walentego Paplaczyka przekazywany kolejnym pokoleniom działa z powodzeniem do dzisiaj. Od 2013 roku szefem zakładu jest Jarosław Janasek. Przygotowana przez firmę FotoJanasek ekspozycja zawiera setki zdjęć oborniczan wykonanych w latach 60 i 70 poprzedniego wieku, zdjęcia rodzinne kolejnych pokoleń właścicieli zakładu, materiały i dokumenty związane  z działalnością firmy oraz zabytkowy sprzęt i aparaty fotograficzne. Ekspozycja ta jest nadal dostępna dla zwiedzających.

Niecodzienną ekspozycję przygotowała firma Skład Pozytywów, a był to zabytkowy sprzęt fotograficzny. Najstarszy wystawiony aparat pochodzi z początku poprzedniego wieku.

„Moja ulica jest w Europie” – to hasło miało inspirować wszystkich którzy chcieli wziąć udział w konkursie fotograficznym którego organizatorem był FujiFilm Polska. 4 czerwca w czasie trwania festiwalu poznaliśmy laureatkę konkursu. Została nią  Magdalena Olejnik ze Skierniewic a nagrodzone zdjęcie zostało zrobione w Warszawie. Nagrodę, aparat fotograficzny Fujifilm  X-T10 ufundował organizator konkursu. Ponadto partner festiwalu firma FujiFilm Polska przygotowała stoisko ze swoimi najnowszymi aparatami które można było testować.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się rekonstrukcja warsztatu wędrownego fotografa. Zdjęcia wykonane w zabytkowej technologii trochę ustępują dzisiejszym cyfrówkom ale mają swój niezaprzeczalny urok, oraz uświadamiają nam olbrzymi postęp technologiczny i w tej dziedzinie. Każdy mógł siąść przed zabytkowym aparatem i w kilkanaście minut miał swój portret zrobiony na tradycyjnym papierze fotograficznym. Happening przygotował i prowadził Bogusław Biegowski.

Na oddzielnym stoisku można było kupić książki o fotografii oraz albumy ze zdjęciami, między innymi album Krzysztofa Gierałtowskiego.

Na swoje autorskie spotkania zaprosili goście festiwalu:

-    Maciej Moskwa, fotograf kolektywu TESTIGO Documentary. Uhonorowany wieloma nagrodami między innymi  Laureat Grand Prix w konkursie Grand Press Photo 2015 czy Zdjęcia Roku BZ WBK Press Foto 2014. Maciej Moskwa jest miłośnikiem czarno-białego obrazu. Od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii.

-   Maciej Nabrdalik, polski fotograf członek prestiżowej amerykańskiej agencji VII Photo. Laureat polskich i międzynarodowych konkursów fotografii prasowej między innymi World Press Photo 2014, Pictures of the Year International 2011 i 2013, National Press Photographers Association 2010, 2011 i 2012 i wielu innych. Juror wielu konkursów: Grand Press Photo, National Geographic czy Planete DOC Film Festival. Jego zdjęcia prezentowane były na wystawach w USA, Meksyku, Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Grecji i Polsce.

-   Krzysztof Gierałtowski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 60 rozpoczął fotografowanie i wystawianie swoich prac. Był współpracownikiem wielu periodyków, między innymi: „Ty i Ja”, „Perspektywy”, „Razem”, „itd” czy „Twój Styl”.  W roku 1996 założył własną Galerię – Studio Gierałtowskiego. Fotograf- mistrz portretu Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2007 roku wyróżniony przez Ministra Kultury RP Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS.

Elementem muzycznym festiwalu był występ zespołu rockowego „Moonrose”.

Festiwal zakończyły wieczorne prezentacje prac:

-   Joanny Mrówki, członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Joanna Mrówka uczestniczyła w wielu wystawach i konkursach fotograficznych. Laureatka Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic  Polska, konkursu BZ WBK Press Photo oraz Grand Press Foto

-   Pawła Kosickiego, fotografa niezależnego, członka Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwenta Warszawskiej Szkoły Filmowej. Paweł Kosicki był organizatorem wielu plenerów i warsztatów między innymi w Nowym Jorku, Barcelonie, Wenecji i Berlinie.

-   Jerzego Wierzbickiego, fotografa dokumentalisty, z wykształcenia archeologa. Jerzy Wierzbicki w latach 90tych dokumentował zmiany społeczne i ekonomiczne w Gdańsku. Kilkukrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach fotografii prasowej i artystycznej. Między innymi „Newsreportaż” Newsweek Polska 2002, Polska Fotografia Prasowa 2003 czy Humanity Photo Award Pekin Chiny 2004 i 2014.

Czwarta edycja festiwalu tak jak poprzednie skupiła głównie osoby zajmujące się fotografią zawodowo lub hobbystycznie. Przeciętni posiadacze kompaktów byli w zdecydowanej mniejszości, a szkoda bo impreza adresowana była do wszystkich.

{phocagallery view=category|categoryid=267|limitstart=0|limitcount=50}

              

Recital Michała Bajora w Obornikach

Koncert Michała Bajora odnotowujemy jako wydarzenie kulturalne w Obornikach, to był bardzo dobry recital.

Sukces III Festiwalu „Literackie Objezierze”

Festiwal Literackie Objezierze w swojej trzeciej edycji pokazał, że z pozoru nudny dla współczesnego człowieka temat literatury potrafi przyciągnąć sporą publiczność.

Drugi dzień Festiwalu Literackie Objezierze

Festiwal Literackie Objezierze rośnie na najważniejsze kulturalne wydarzenie w kalendarzu imprez naszego regionu!

Muzeum na kółkach w Obornikach

Od 14 października w Obornikach można zobaczyć w wystawę „Muzeum na kółkach”. Jest to wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wystawa ikon w Obornikach.

Do 27 kwietnia 2022 można zobaczyć w kościele pw. św. Krzyża w Obornikach wystawę ikon. Ikony pochodzą z kolekcji Muzeum Zamku Górków w Szamotułach. Wernisaż wystawy odbył się 20 kwietnia 2022.

Bądźmy zdrowi, żeby móc się przytulić

Wszyscy tęsknimy za normalnością, za powrotem do czasów sprzed pandemii …

„NA SŁUŻBIE U DIABŁA?”

 Około 300 osób pojawiło się w sobotni wieczór przed pałacem w Gorzewie (gmina Ryczywół), na prapremierze filmu „NA SŁUŻBIE U DIABŁA ?”, zrealizowanego przez Obornicki Ośrodek Kultury wraz z Bukowsky Studio.