Artyści stąd

marcin

Niedziela 26 kwietnia obfitowała w wydarzenia kulturalne i bezsprzecznie związane z kulturą. O godzinie 16.45 rozpoczęła się niecodzienna uroczystość.

Skwerowi przed Obornickim Ośrodkiem Kultury nadano imię Lecha Czabana. W obecności licznie zebranych, aktu odsłonięcia stosownej tablicy zgrabnie wkomponowanej w chodnik skweru, dokonała matka Lecha Czabana Pani Maria Czaban, syn Filip oraz Burmistrz Tomasz Szrama. Zebranym został odczytany regulamin korzystania ze skweru. Jak nie trudno się domyślić, reguły zawarte w niniejszym regulaminie należy traktować z przymrużeniem oka. Wszystko to odbywało się przy dźwiękach dobrego jazzu tradycyjnego granego przez poznańską kapelę „Dixie Company”, która wprowadziła zebranych do sali widowiskowej O.O.K.

Kilka minut po 17tej rozpoczął się kolejny koncert pod hasłem „Jesteśmy Stąd”. Ideą tego cyklu jest promowanie artystów wywodzących się z Obornik i okolicy. Koncert poświęcony był zmarłemu Lechowi Czabanowi, animatorowi kultury obornickiej w latach 70tych i 80tych poprzedniego wieku.

Organizatorem, reżyserem oraz jednym z wykonawców był Marcin Samolczyk. Ponadto w koncercie wystąpili: Alina Forysiak, Renata Wrzeszcz, Anna Wólczyńska, Dajana Runowska, Magdalena Frąszczak, Gabriela Borowiak, Sonia Pijanowska, Lech Faron, Robert Stachowiak, Witold Żuromski, Maciej Markiewicz i Jeremiasz Baum. Wszyscy wywodzą się z naszego obornickiego środowiska, poza wcześniej wspomnianymi tradycjonalistami. Usłyszeliśmy country, boogie woogie, jazz tradycyjny a także piosenkę aktorską. Można by powiedzieć że wszystkie te gatunki inspirowały Lecha Czabana.

Finałowym elementem koncertu było przyznanie wyróżnienia „Artysta Stąd”. W tym roku otrzymał je całkiem zasłużenie MARCIN SAMOLCZYK. Ideą tego wyróżnienia jest uhonorowanie ludzi którzy w znaczący sposób zasłużyli się dla kultury obornickiej. Wyróżnienie którego symbolem jest Jabłuszko przyznano po raz trzeci. W roku 2013 otrzymał je Jerzy Pilarski a w 2014 Lech Czaban.

Elementem nawiązującym do całości były dwie galerie zdjęć zmarłego. Całość zgrabnie słowem związał wspominając Lecha Czabana i anonsując wykonawców Romuald Gacek.

Ideo trwaj! Niech każdy kolejny koncert z tego cyklu uświadamia nam że wśród nas są zdolni i utalentowani. Może ten koncert będzie dla nich przepustką do dalszego rozwoju artystycznego, czego im życzymy.

 

                                                                 

Dodaj komentarz

Zasady:
Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres redakcja@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież