fbpx

„NA SŁUŻBIE U DIABŁA?”

 Około 300 osób pojawiło się w sobotni wieczór przed pałacem w Gorzewie (gmina Ryczywół), na prapremierze filmu „NA SŁUŻBIE U DIABŁA ?”, zrealizowanego przez Obornicki Ośrodek Kultury wraz z Bukowsky Studio.

„NA SŁUŻBIE U DIABŁA?” to opowieść o tzw. „gorzewskim diable”, rzeźbie która od prawie 100 lat rozpala wyobraźnię mieszkańców Gorzewa oraz okolicznych miejscowości. Ta rzeźba to tak naprawdę „Faun na koźle”, który stanął przed tamtejszym pałacem z inicjatywy ówczesnego właściciela majątku Petera Waltera Uhle, prawdopodobnie na początku XX wieku. Z czasem na konto „diabła” zaczęto zapisywać wszystko co złe i najgorsze.

 

Pod koniec lat 60. XX wieku „Faun na koźle” zniknął; dopiero po kilkudziesięciu latach, dzięki uporowi Pana Jacka Dereżyńskiego i Pana Roberta Zimnego miejsce pobytu „gorzewskiego diabła” zostało zlokalizowane.

Seans zorganizowany w naturalnej scenerii miał niesamowita atmosferę. Prezentacja filmu w tej scenerii przyjęta została z ogromnym entuzjazmem. Reżyserem filmu był Roman Trzęsimiech, a montażem filmowym oraz zdjęciami do filmu zajął się Łukasz Bukowski.