Skip to main content

Przygotowania do Rajdu Radzim rozpoczęły się już z rocznym wyprzedzeniem. ZHP musiało zdobyć pozwolenie na odbycie rajdu w lesie należącym do Poligonu Wojskowego Biedrusko - decyzja kapitana Rafała Matery była pozytywna.

Organizacja rajdu wymagała również zgody na wejście do lasu, którą komendantka rajdu pwd Jadwiga Majchrzak-Zagrodnik instr.ZHP, również zdobyła prosząc o nią leśniczego z Gołaszyna. Hufiec ZHP Oborniki fundusze na Rajd Radzim otrzymał z pożytku publicznego.

Po roku przygotowań, 26 maja wyruszył Rajd do Radzimia. Wyznaczono 2 trasy: pieszą z Maniewa do Radzimia i rowerową przez Gołębowo do Radzimia. Do wzięcia udziału zapisało się 30 zorganizowanych drużyn zarówno harcerskich, szkolnych jak i rodzinnych i przyjacielskich, kierownik Oświaty zorganizował dojazdy grup szkolnych.


Całość rozpoczęła się nabożeństwem majowym - godz.9.15 w kościele św.Mikołaja gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem pochodzącym z kościoła radzimskiego pw.św.Barbary i Mikołaja, który już nie istnieje. O 10.00 sprzed szkoły w Maniewie wyruszyły z kartami startowymi i mapami wszystkie drużyny.

Na trasie do pokonania było 6 zadań: wbijanie gwoździ z zamkniętymi oczami, układanie jak najwyższego stosu ogniskowego w kształcie studzienki na czas, przelewanie wody rękoma, rozpoznawanie ziół poprzez węch, smakowanie i rozpoznawanie potraw, przekręcanie nakrętki przez gwint na czas

Po dojściu na miejsce, gdzie społeczną straż bezpieczeństwa pełniła Ochotnicza Straż Pożarna z Maniewa podziwiano walory przyrodnicze terenu nadwarciańskiego, gdzie istniała kiedyś kasztelania, krzyże przydrożne gromadzone w tym miejscu, pozostałości kamiennych fundamentów ostatnich domostw, studnie i bardzo stare dęby. Można było skosztować potrawy kuchni staropolskiej. Na suto zastawionych stołach stały między innymi bigos na śliwkach, kapusta z grochem, chleb na zakwasie, maślanka, kompot z rabarbaru, różnego rodzaju powidła, kruche placki z rabarbarem - wszystko w oprawie historycznej: dziewczyny w przebraniu, drewniane michy i łychy, lniane obrusy.

Po powrocie , czekając na wyniki z tras rajdowych wszyscy mogli wziąć udział w zabawach plebejskich nagradzanych cukierami , którymi zarządzały nauczycielki z Maniewa, zjeść wojskowa grochówę i przyjrzeć się grodowi i jego zasobom przygotowanym przez Zakapiory i ich zaproszonym gościom.

W trasach zwyciężyli:
Trasa rowerowa:
1. "Sękacze" rodzina Czajkowskich z Maniewa
2. "Maniewskie dziki" rodzinna z Maniewa
3. "San Teodoro" SP3

Trasa piesza - grupa młodsza
1. " Trzy pióra" ZS Rożnowo
2."Glopeani" grupa rodzinno-znajoma Maniewo
3. "Drużyna Actimela" SP Maniewo

Trasa piesza - grupa starsza
1. Rodzina Wąsikowskich
2."Wrzeszczyki" rodzinna z Obornik
3. "Słodkie pierniki" Gimnazjum nr 3 Oborniki


Zadanie przedrajdowe - wykonanie korony króleskiej
1. "Mrówki z Dąbrówki" Dąbrówka Leśna
2. Świetlica socjoterapeutyczna "Iskierka"
Świetlica socjoterapeutyczna "Promyk"
3. Drużyny z Kiszewa
Rodzina Wąsikowskich

Radzimira - statuetkę woja radzimskiego wykonaną z marmuru wręczaną już od 3 lat przekazywaną najlepszej grupie w tym roku wygrała drużyna"Sękacze" z Maniewa.

{gallery}2012/kultura/2012-05/31/radzim{/gallery}

red.eoborniki źródło pwd Jadwiga Majchrzak-Zagrodnik instr.ZHP

Przygotowania rozpoczęły się z rocznym wyprzedzeniem, gdzie starałam się z ramienia ZHP /jestem instruktorem ds finansowych/ o pozwolenie na odbycie rajdu w lesie należącym do Poligonu Wojskowego Biedrusko - zgodę od kapitana Rafała Matery otrzymałam. W maju wraz z p.dyrektor szkoły w Maniewie, w której pracuję, postarałyśmy się o zgodę również od leśniczego z Gołaszyna
na wejście do lasu  , co również jest wymagane. Na początku roku złożyliśmy jako Hufiec ZHP Oborniki wniosek o dofinansowanie imprezy z pożytku publicznego. Jak co roku /od siedmiu lat/ kasiorkę otrzymaliśmy /nawet pierwszy raz o 250zł więcej/.
Dzięki Mateuszowi Klepce impreza rozrosła się o imprezę LGD "Kraina Trzech Rzek", którzy w tym roku chcieli zrobić majówkę historyczną. Ten przekazując informację o naszym rajdzie doprowadził do naszego porozumienia i stało się: powstał wspaniały gród z masą rzemieślników wczesnośredniowiecznych, wojowników pragnących stanąć ze sobą w szranki.
Co do samego rajdu:
- wyznaczyłam 2 trasy: pieszą / z Maniewa do Radzimia/ i rowerową /przez Gołębowo do Radzimia/
- do wzięcia udziału zapisało się 30 zorganizowanych drużyn / zarówno harcerskich, szkolnych jak i rodzinnych i przyjacielskich/, kierownik Oświaty zorganizował dojazdy grup szkolnych;
- całość rozpoczęliśmy uzgodnionym z ks.Kapuścińskim z Maniewa nabożeństwem majowym - godz.9.15/w tym kościele -św.Mikołaja- znajduje się obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem pochądzącym z kościoła radzimskiego pw.św.Barbary i Mikołaja, który juz nie istnieje/
- o 10.00 sprzed szkoły w Maniewie wyruszyły z kartami startowymi i mapami drużyny do Radzimia
- na trasie do pokonania mieli 6 zadań: wbijanie gwoździ z zamkniętymi oczami, układania jak najwyższego stosu ogniskowego w kształcie studzienki na czas, przelewania wody rękoma, rozpoznawania ziół poprzez węch, smakowania i rozpoznawania potraw, przekręcania nakrętki przez gwint na czas / słyszałam, że odzew był rewelacyjny/
- po dojściu do Radzimia, gdzie społeczną straż bezpieczeństwa pełniła Ochotnicza Straż Pożarna z Maniewa podziwiano walory przyrodnicze terenu nadwarciańskiego, gdzie istniała kiedyś kasztelania /krzyże przydrożne gromadzone w tym miejscu, pozostałości kamiennych fundamentów ostatnich domostw, studnie, b.stare dęby/, można było skosztować suto zastawione stoły z potrawami kuchni staropolskiej /bigos na śliwkach, kapustę z grochem, chleb na zakwasie, maślankę, kompot z rabarbaru, różnego rodzaju powidła, kruche placki z rabarbarem itp. - wszystko w oprawie historycznej: dziewczyny w przebraniu, drewniane michy i łychy, lniane obrusy/ - rewelacja, bo za darmo:) jak mówili, bigos znikł pierwszy...
- po powrocie , czekając na wyniki z tras rajdowych wszyscy mogli wziąć udział w zabawach plebejskich nagradzanych cukierami , którymi zarządzały nauczycielki z Maniewa, zjeść wojskowa grochówę i przyjrzeć się grodowi i jego zasobom przygotowanym przez Zakapiory i ich zaproszonym gościom - Mateusz spisał się na 6 i to z !!!!

W trasach zwyciężyli:
Trasa rowerowa:
1. "Sękacze" rodzina Czajkowskich z Maniewa
2. "Maniewskie dziki" rodzinna z Maniewa
3. "San Teodoro" SP3

Trasa piesza - grupa młodsza
1. " Trzy pióra" ZS Rożnowo
2."Glopeani" grupa rodzinno-znajoma Maniewo
3. "Drużyna Actimela" SP Maniewo

Trasa piesza - grupa starsza
1. Rodzina Wąsikowskich
2."Wrzeszczyki" rodzinna z Obornik
3. "Słodkie pierniki" Gimnazjum nr 3 Oborniki


Zadanie przedrajdowe - wykonanie korony króleskiej
1. "Mrówki z Dąbrówki" Dąbrówka Leśna
2. Świetlica socjoterapeutyczna "Iskierka"
Świetlica socjoterapeutyczna "Promyk"
3. Drużyny z Kiszewa
Rodzina Wąsikowskich

Radzimira - statuetkę woja radzimskiego wykonaną z marmuru / wręczaną od 3 lat,przekazywaną najlepszej grupie / w tym roku do głosowania musiała dołączyć się publiczność" - wygrała drużyna "Sękacze" z Maniewa

Recital Michała Bajora w Obornikach

Koncert Michała Bajora odnotowujemy jako wydarzenie kulturalne w Obornikach, to był bardzo dobry recital.

Sukces III Festiwalu „Literackie Objezierze”

Festiwal Literackie Objezierze w swojej trzeciej edycji pokazał, że z pozoru nudny dla współczesnego człowieka temat literatury potrafi przyciągnąć sporą publiczność.

Drugi dzień Festiwalu Literackie Objezierze

Festiwal Literackie Objezierze rośnie na najważniejsze kulturalne wydarzenie w kalendarzu imprez naszego regionu!

Muzeum na kółkach w Obornikach

Od 14 października w Obornikach można zobaczyć w wystawę „Muzeum na kółkach”. Jest to wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wystawa ikon w Obornikach.

Do 27 kwietnia 2022 można zobaczyć w kościele pw. św. Krzyża w Obornikach wystawę ikon. Ikony pochodzą z kolekcji Muzeum Zamku Górków w Szamotułach. Wernisaż wystawy odbył się 20 kwietnia 2022.

Bądźmy zdrowi, żeby móc się przytulić

Wszyscy tęsknimy za normalnością, za powrotem do czasów sprzed pandemii …

„NA SŁUŻBIE U DIABŁA?”

 Około 300 osób pojawiło się w sobotni wieczór przed pałacem w Gorzewie (gmina Ryczywół), na prapremierze filmu „NA SŁUŻBIE U DIABŁA ?”, zrealizowanego przez Obornicki Ośrodek Kultury wraz z Bukowsky Studio.