Skip to main content

Bolko Dzik zdobywcą Kasztelani Radzim

| MP | Wydarzenia
Michał Zagrodnik z Obornickich Zakapiorów , fot. D.Foetke

Jesteśmy narodem o bardzo barwnej historii i tylko dzięki naszemu lenistwu nie posiadamy wiedzy o naszych przodkach. Być może gdyby jakiś amerykański reżyser nakręcił w Hollywood opowieść o Bolku Dziku, który wygrał turniej wojów, wtedy w miastach i miasteczkach chłopcy zabawialiby się w drużyny wojów z pradawnych lat.

Należy odnotować w kronikach miejscowości Maniewo, gdzie wybudowano Kasztelanie Radzim, że 26 maja roku 2012 odwiedzili to miejsce wojowie z trzech wielkopolskich drużyn: Zakapiory z Obornik, Wielewit z Sierakowa i Chmurnicy z grodu Łekno. Wojowie przyprowadzili ze sobą do Maniewa cześć swojego ekwipunku. Zakapiory z Obornik pierwsi zajęli Kasztelanię szczycąc się mianem gospodarzy.

Zadaniem przybyłych było odtworzenie ducha wczesnośredniowiecznego grodu. Kasztelanią Radzim zarządzali wojowie z Obornik, drużyny z Sierakowa i Łekna na początku zachowywały się bardzo pokojowo, uczestniczyły w grach i zabawach prezentując swoje umiejętności rzemieślnicze, zabawiając gości. Po pewnym czasie jednak okazało się, że przybyli postanowili przejąć władzę nad Kasztelanią Radzim od lokalnej drużyny Zakapiory z Obornik i niestety to im się udało. Wojowie z Obornik przepadli w rozegranej bitwie.

W kulminacyjnym momencie starć doszło do indywidualnych pojedynków, których zwycięzcą został Bolko Dzik z drużyny Wielewit z Sierakowa, któremu wcześniej w boju z Mateuszem z Obornik pękł w czasie walki miecz. Na całe szczęście przybyli wojowie nie okazali się grabieżcami i pozostawili obornickim zarządcom nienaruszoną Kasztelanię (do uprzątnięcia...).

Nie trzeba było jednak ogromnej filmowej produkcji, to co stworzyli wymienieni Pasjonaci naszej historii całkowicie wystarczyło do poczucia atmosfery tamtych czasów. Być może zbyt ascetyczny sposób życia odstraszyłby wielu współczesnych, jednak idea i wartości jakimi kierowali się w życiu historyczni i obecni wojowie, są godne naśladowania w zdominowanym przez konsumpcję świecie.

Część prezentowanych zdjęć uzyskaliśmy od Pana Dariusza Foetke (www.foetkegrafia.pl), dziękujemy.

{gallery}2012/kultura/2012-05/29/maniewo{/gallery}

Recital Michała Bajora w Obornikach

Koncert Michała Bajora odnotowujemy jako wydarzenie kulturalne w Obornikach, to był bardzo dobry recital.

Sukces III Festiwalu „Literackie Objezierze”

Festiwal Literackie Objezierze w swojej trzeciej edycji pokazał, że z pozoru nudny dla współczesnego człowieka temat literatury potrafi przyciągnąć sporą publiczność.

Drugi dzień Festiwalu Literackie Objezierze

Festiwal Literackie Objezierze rośnie na najważniejsze kulturalne wydarzenie w kalendarzu imprez naszego regionu!

Muzeum na kółkach w Obornikach

Od 14 października w Obornikach można zobaczyć w wystawę „Muzeum na kółkach”. Jest to wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wystawa ikon w Obornikach.

Do 27 kwietnia 2022 można zobaczyć w kościele pw. św. Krzyża w Obornikach wystawę ikon. Ikony pochodzą z kolekcji Muzeum Zamku Górków w Szamotułach. Wernisaż wystawy odbył się 20 kwietnia 2022.

Bądźmy zdrowi, żeby móc się przytulić

Wszyscy tęsknimy za normalnością, za powrotem do czasów sprzed pandemii …

„NA SŁUŻBIE U DIABŁA?”

 Około 300 osób pojawiło się w sobotni wieczór przed pałacem w Gorzewie (gmina Ryczywół), na prapremierze filmu „NA SŁUŻBIE U DIABŁA ?”, zrealizowanego przez Obornicki Ośrodek Kultury wraz z Bukowsky Studio.