Bolko Dzik zdobywcą Kasztelani Radzim

Jesteśmy narodem o bardzo barwnej historii i tylko dzięki naszemu lenistwu nie posiadamy wiedzy o naszych przodkach. Być może gdyby jakiś amerykański reżyser nakręcił w Hollywood opowieść o Bolku Dziku, który wygrał turniej wojów, wtedy w miastach i miasteczkach chłopcy zabawialiby się w drużyny wojów z pradawnych lat.
Należy odnotować w kronikach miejscowości Maniewo, gdzie wybudowano Kasztelanie Radzim, że 26 maja roku 2012 odwiedzili to miejsce wojowie z trzech wielkopolskich drużyn: Zakapiory z Obornik, Wielewit z Sierakowa i Chmurnicy z grodu Łekno. Wojowie przyprowadzili ze sobą do Maniewa cześć swojego ekwipunku. Zakapiory z Obornik pierwsi zajęli Kasztelanię szczycąc się mianem gospodarzy.
Zadaniem przybyłych było odtworzenie ducha wczesnośredniowiecznego grodu. Kasztelanią Radzim zarządzali wojowie z Obornik, drużyny z Sierakowa i Łekna na początku zachowywały się bardzo pokojowo, uczestniczyły w grach i zabawach prezentując swoje umiejętności rzemieślnicze, zabawiając gości. Po pewnym czasie jednak okazało się, że przybyli postanowili przejąć władzę nad Kasztelanią Radzim od lokalnej drużyny Zakapiory z Obornik i niestety to im się udało. Wojowie z Obornik przepadli w rozegranej bitwie.
W kulminacyjnym momencie starć doszło do indywidualnych pojedynków, których zwycięzcą został Bolko Dzik z drużyny Wielewit z Sierakowa, któremu wcześniej w boju z Mateuszem z Obornik pękł w czasie walki miecz. Na całe szczęście przybyli wojowie nie okazali się grabieżcami i pozostawili obornickim zarządcom nienaruszoną Kasztelanię (do uprzątnięcia...).
Nie trzeba było jednak ogromnej filmowej produkcji, to co stworzyli wymienieni Pasjonaci naszej historii całkowicie wystarczyło do poczucia atmosfery tamtych czasów. Być może zbyt ascetyczny sposób życia odstraszyłby wielu współczesnych, jednak idea i wartości jakimi kierowali się w życiu historyczni i obecni wojowie, są godne naśladowania w zdominowanym przez konsumpcję świecie.
Część prezentowanych zdjęć uzyskaliśmy od Pana Dariusza Foetke (www.foetkegrafia.pl), dziękujemy.
{gallery}2012/kultura/2012-05/29/maniewo{/gallery}