Skip to main content

„Zgaszony wojną znicz wiary rozpalił”

| UM Oborniki | Wydarzenia

1 lutego w Bibliotece Publicznej im. A. Małeckiego odbył się wernisaż wystawy poświęconej Arcybiskupowi Poznańskiemu Walentemu Dymkowi. Organizatorem przedsięwzięcia jest: Biblioteka Publiczna im. A. Małeckiego, Instytut Pamięci Narodowej  Oddział w Poznaniu, Parafia pw. Św. Józefa Oblubieńca w Obornikach oraz Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego.

Podczas spotkania wykład wygłosił ks. prof. Leszek Wilczyński, autor książki „Ksiądz Arcybiskup Walenty Dymek Metropolita Poznański (1888-1956)”. Oprawę muzyczną całości spotkania zapewnił Poetycki Wędrowiec oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego.

Walenty Dymek ur. 31 grudnia 1888 w Połajewie. Podczas powstania wielkopolskiego był członkiem Wydziału Wykonawczego Rady Ludowej miasta Poznania. W 1929 otrzymał sakrę biskupią z rąk kardynała Augusta Hlonda, zostając biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej oraz jej wikariuszem generalnym. W 1930 przeszedł do kapituły metropolitalnej, gdzie doszedł do urzędu prepozyta. Podczas II wojny światowej został internowany w obrębie Ostrowa Tumskiego, a w styczniu 1943 przeniesiono go do plebanii kościoła Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu. W 1945 został arcybiskupem tytularnym, a 4 marca 1946 – na prośbę prymasa Augusta Hlonda – papież Pius XI wyniósł biskupa Dymka do godności arcybiskupiej. W 1953 przewodniczył obradom episkopatu, jednak nie przyjął stanowiska przewodniczącego, pozostając członkiem komisji głównej oraz przewodniczącym komisji duszpasterskiej. W okresie powojennym był rozpracowywany przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa, z czego zdawał sobie sprawę, nie idąc nigdy na jakąkolwiek współpracę z UB. Zmarł 22 października 1956. Został pochowany w poznańskiej katedrze.

Wystawę można obejrzeć do końca lutego w Bibliotece Publicznej im. A. Małeckiego w Obornikach.

Recital Michała Bajora w Obornikach

Koncert Michała Bajora odnotowujemy jako wydarzenie kulturalne w Obornikach, to był bardzo dobry recital.

Sukces III Festiwalu „Literackie Objezierze”

Festiwal Literackie Objezierze w swojej trzeciej edycji pokazał, że z pozoru nudny dla współczesnego człowieka temat literatury potrafi przyciągnąć sporą publiczność.

Drugi dzień Festiwalu Literackie Objezierze

Festiwal Literackie Objezierze rośnie na najważniejsze kulturalne wydarzenie w kalendarzu imprez naszego regionu!

Muzeum na kółkach w Obornikach

Od 14 października w Obornikach można zobaczyć w wystawę „Muzeum na kółkach”. Jest to wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wystawa ikon w Obornikach.

Do 27 kwietnia 2022 można zobaczyć w kościele pw. św. Krzyża w Obornikach wystawę ikon. Ikony pochodzą z kolekcji Muzeum Zamku Górków w Szamotułach. Wernisaż wystawy odbył się 20 kwietnia 2022.

Bądźmy zdrowi, żeby móc się przytulić

Wszyscy tęsknimy za normalnością, za powrotem do czasów sprzed pandemii …

„NA SŁUŻBIE U DIABŁA?”

 Około 300 osób pojawiło się w sobotni wieczór przed pałacem w Gorzewie (gmina Ryczywół), na prapremierze filmu „NA SŁUŻBIE U DIABŁA ?”, zrealizowanego przez Obornicki Ośrodek Kultury wraz z Bukowsky Studio.