Skip to main content

"Zamek króla Przemysła II w Poznaniu" - otwarcie wystawy

| UM Rogoźno | Wydarzenia

W piątkowy wieczór 27 stycznia w salach wystaw czasowych Muzeum Regionalnego im. Wojciechy Dutkiewicz otwarto wyjątkową wystawę zatytułowaną „Zamek króla Przemysła II w Poznaniu”. Wystawa należy do najciekawszych w ostatnich latach, dlatego też na uroczystym otwarciu pojawiła się niemała, ponad stuosobowa grupa zwiedzających.

Po krótkim, wstępnym przemówieniu pełniącego obowiązki dyrektora RCKPiotra Szturmińskiego, wystawę otworzył szczególny gość – inicjator przywrócenia Poznaniowi zamku i prezes komitetu odbudowy, który tę wyjątkową inicjatywę wciela w życie – dr Włodzimierz Łęcki, dawny wojewoda poznański, senator oraz znany krajoznawca. Łęcki podkreślił, że rogozińskie muzeum jest drugą, po poznańskim Odwachu, placówką w Wielkopolsce, do którego wystawa trafiła, dodając że jest to uzasadnione szczególnymi związkami Przemysła II z naszym miastem. Łęcki podkreślił, że pokolenia miłośników historii Wielkopolski od lat czekały na odbudowę zamku, będącego najmniejszym, ale też najstarszym z polskich zamków królewskich. O przygotowaniu ekspozycji oraz najważniejszych prezentowanych eksponatach opowiedział jej twórca, emerytowany dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, a obecnie aktywny członek komitetu odbudowyAndrzej Kaszubkiewicz.

Po obu wystąpieniach wszyscy goście, wśród których byli przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz i zastępca burmistrza Rogoźna Krzysztof Ostrowski oraz lokalni miłośnicy historii i kultury, z wielkim zaciekawieniem przystąpili do oglądania zgromadzonych zbiorów. Niemałe zainteresowanie wywołały makieta zamku i pochodząca z okresu dwudziestolecia międzywojennego waza, na której mistrzowie chodzieskiej porcelany umieścili wizerunki trzech polskich zamków królewskich. Była też kopia średniowiecznego miecza odnalezionego w Rogoźnie, którego oryginał znajduje się w poznańskim muzeum archeologicznym. Zainteresowaniem cieszyły się też między innymi oryginalne cegły, elementy ceramiczne, płyty podłogowe, gotyckie obramienia drzwiowe z piaskowca, kule armatnie, a także plansze z sylwetkami królów i innych historycznych postaci związanych z zamkiem. Nie mogło zabraknąć również historycznych widoków rezydencji i dokładnych planów odbudowywanej obecnie królewskiej siedziby.

Każdy zwiedzający otrzymał naklejkę z widokiem zamku i napisem "Popieram Odbudowę Zamku Królewskiego w Poznaniu" oraz ulotki informujące o możliwości przekazania 1% od podatku na odbudowę. Powodzeniem cieszyły się też "cegiełki królewskie" w cenie 2 zł za sztukę, z których dochód również przeznaczony jest na wspieranie odbudowy.

Nikt z obecnych z pewnością nie żałował przybycia na wydarzenie, które było prawdziwą lekcją historii. Dlatego też słowa uznania należą się pracownikom muzeum na czele z kierownik Małgorzatą Skwisz za sprowadzenie tej prestiżowej wystawy do Rogoźna. Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy Rogoźno oraz wszystkich gości naszego miasta do obejrzenia ekspozycji, gdyż naprawdę warto.

{gallery}2012/kultura/31/rog1{/gallery}

red. Błażej Cisowski

Recital Michała Bajora w Obornikach

Koncert Michała Bajora odnotowujemy jako wydarzenie kulturalne w Obornikach, to był bardzo dobry recital.

Sukces III Festiwalu „Literackie Objezierze”

Festiwal Literackie Objezierze w swojej trzeciej edycji pokazał, że z pozoru nudny dla współczesnego człowieka temat literatury potrafi przyciągnąć sporą publiczność.

Drugi dzień Festiwalu Literackie Objezierze

Festiwal Literackie Objezierze rośnie na najważniejsze kulturalne wydarzenie w kalendarzu imprez naszego regionu!

Muzeum na kółkach w Obornikach

Od 14 października w Obornikach można zobaczyć w wystawę „Muzeum na kółkach”. Jest to wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wystawa ikon w Obornikach.

Do 27 kwietnia 2022 można zobaczyć w kościele pw. św. Krzyża w Obornikach wystawę ikon. Ikony pochodzą z kolekcji Muzeum Zamku Górków w Szamotułach. Wernisaż wystawy odbył się 20 kwietnia 2022.

Bądźmy zdrowi, żeby móc się przytulić

Wszyscy tęsknimy za normalnością, za powrotem do czasów sprzed pandemii …

„NA SŁUŻBIE U DIABŁA?”

 Około 300 osób pojawiło się w sobotni wieczór przed pałacem w Gorzewie (gmina Ryczywół), na prapremierze filmu „NA SŁUŻBIE U DIABŁA ?”, zrealizowanego przez Obornicki Ośrodek Kultury wraz z Bukowsky Studio.