fbpx

IX raz dixielandowo w Poznaniu

IX raz dixielandowo w Poznaniu

Przy wsparciu sponsorów i zaangażowaniu organizatorów 23  września br. odbył się kolejny IX Poznań Old Jazz Festival. Miłośnicy tego spontanicznego i radosnego brzmienia mieli swoje święto. Dixielandem można było się delektować  praktycznie całą  wrześniową sobotę.

O godziny 11.00 rozpoczęła się Parada Nowoorleańska z udziałem zaproszonych na festiwal zespołów / dla nie zorientowanych jest to przemarsz zespołów grających podczas marszu znane standardy jazzowe /. Podczas parady nie mogło oczywiście zabraknąć  mega – standardu „When The Saints Go Marchin’ In”. Kapele przeszły od Starego Browaru ulicami Półwiejską i Wrocławską do Starego Rynku. Dodatkowym atrakcyjnym elementem parady była grupa taneczna „Swing Craze” tańcząca przed idącymi jazzmanami. Grupa ta propaguje popularny w latach 30 XX wieku taniec lindy hop od którego wzięły się jive i rock’n roll. Paradę zakończyły krótkie występy zespołów w ogródkach tamtejszych restauracji i pubów.

 Kluczowym punktem festiwalu był koncert galowy który tradycyjnie odbył się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Tegoroczną galę jak w latach ubiegłych rozpoczął robiący postępy poznański big band „Happy Jazz Band”. Zdecydowanie mocnym punktem po zmianach personalnych w big bandzie jest wokalistka Ewelina Maciorowska. W skład big bandu wchodzą absolwenci oraz uczniowie i studenci poznańskich szkół muzycznych.  

Z kolei na scenie pojawił się poznański sekstet „Dixie Company” oraz gość specjalny festiwalu czarnoskóra amerykańska wokalistka mieszkająca w Berlinie Monica Lewis-Schmidt. Wokalistka po mistrzowsku wykonała między innymi „Sweet Georgia Brown” czy „What a Wonder ful World”.   

„The Dixie Hot Licks” to zespół pochodzący ze stolicy czeskiego piwa – Pilzna. Siedmioosobowa grupa przedstawiła tradycyjny repertuar dixielandowy a szczególne walory wokalne zaprezentowała wokalistka zespołu Jana Golianova.

Niespodzianką był występ gości z Hanoweru, zespołu  „Brazzo Brazzone” założonego w 2012 roku przez Daniela Zein-ouna. Repertuar zespołu nie do końca pasował  do charakteru festiwalu, czyli mieszanina jazzu, rocka, funk oraz muzyki łacińskiej i bałkańskiej, jednak muzycy zrekompensowali to ekspresyjnym brzmieniem, dynamicznym wykonaniem i dużym profesjonalizmem. 

Koncert Galowy zakończył występ zespołu z Tarnowa „Leliwa Jazz Band” . Zespół powstał w 1978 roku z inicjatywy Edwarda Wnęka. Występ zespołu wprowadził zebranych w klimat dobrego nowoorleańskiego jazzu.

Pełen ekspresji taniec w wykonaniu grupy „Swing Craze” towarzyszył  występującym zespołom.

Głównym organizatorem tych festiwali od samego początku czyli od 2009roku jest poznańska kapela „Dixie Company”, na czele z perkusistą grupy Piotrem Soroką. To właśnie dzięki nim miłośnicy starego dobrego jazzu mieli kolejną wspaniałą ucztę duchową.

Już teraz zapraszamy fanów i nie tylko na kolejny jubileuszowy  10 festiwal. Rok 2018 w światku jazzowym obfitować będzie innymi jubileuszami;     25 lecie działalności „Dixie Company” oraz 40 lecie działalności „Leliwa Jazz Band”.