Skip to main content


IX raz dixielandowo w Poznaniu

| T.Rojna | Rozrywka
IX raz dixielandowo w Poznaniu
IX raz dixielandowo w Poznaniu

Przy wsparciu sponsorów i zaangażowaniu organizatorów 23  września br. odbył się kolejny IX Poznań Old Jazz Festival. Miłośnicy tego spontanicznego i radosnego brzmienia mieli swoje święto. Dixielandem można było się delektować  praktycznie całą  wrześniową sobotę.

O godziny 11.00 rozpoczęła się Parada Nowoorleańska z udziałem zaproszonych na festiwal zespołów / dla nie zorientowanych jest to przemarsz zespołów grających podczas marszu znane standardy jazzowe /. Podczas parady nie mogło oczywiście zabraknąć  mega – standardu „When The Saints Go Marchin’ In”. Kapele przeszły od Starego Browaru ulicami Półwiejską i Wrocławską do Starego Rynku. Dodatkowym atrakcyjnym elementem parady była grupa taneczna „Swing Craze” tańcząca przed idącymi jazzmanami. Grupa ta propaguje popularny w latach 30 XX wieku taniec lindy hop od którego wzięły się jive i rock’n roll. Paradę zakończyły krótkie występy zespołów w ogródkach tamtejszych restauracji i pubów.

 Kluczowym punktem festiwalu był koncert galowy który tradycyjnie odbył się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Tegoroczną galę jak w latach ubiegłych rozpoczął robiący postępy poznański big band „Happy Jazz Band”. Zdecydowanie mocnym punktem po zmianach personalnych w big bandzie jest wokalistka Ewelina Maciorowska. W skład big bandu wchodzą absolwenci oraz uczniowie i studenci poznańskich szkół muzycznych.  

Z kolei na scenie pojawił się poznański sekstet „Dixie Company” oraz gość specjalny festiwalu czarnoskóra amerykańska wokalistka mieszkająca w Berlinie Monica Lewis-Schmidt. Wokalistka po mistrzowsku wykonała między innymi „Sweet Georgia Brown” czy „What a Wonder ful World”.   

„The Dixie Hot Licks” to zespół pochodzący ze stolicy czeskiego piwa – Pilzna. Siedmioosobowa grupa przedstawiła tradycyjny repertuar dixielandowy a szczególne walory wokalne zaprezentowała wokalistka zespołu Jana Golianova.

Niespodzianką był występ gości z Hanoweru, zespołu  „Brazzo Brazzone” założonego w 2012 roku przez Daniela Zein-ouna. Repertuar zespołu nie do końca pasował  do charakteru festiwalu, czyli mieszanina jazzu, rocka, funk oraz muzyki łacińskiej i bałkańskiej, jednak muzycy zrekompensowali to ekspresyjnym brzmieniem, dynamicznym wykonaniem i dużym profesjonalizmem. 

Koncert Galowy zakończył występ zespołu z Tarnowa „Leliwa Jazz Band” . Zespół powstał w 1978 roku z inicjatywy Edwarda Wnęka. Występ zespołu wprowadził zebranych w klimat dobrego nowoorleańskiego jazzu.

Pełen ekspresji taniec w wykonaniu grupy „Swing Craze” towarzyszył  występującym zespołom.

Głównym organizatorem tych festiwali od samego początku czyli od 2009roku jest poznańska kapela „Dixie Company”, na czele z perkusistą grupy Piotrem Soroką. To właśnie dzięki nim miłośnicy starego dobrego jazzu mieli kolejną wspaniałą ucztę duchową.

Już teraz zapraszamy fanów i nie tylko na kolejny jubileuszowy  10 festiwal. Rok 2018 w światku jazzowym obfitować będzie innymi jubileuszami;     25 lecie działalności „Dixie Company” oraz 40 lecie działalności „Leliwa Jazz Band”.

Uwaga, rozlosowaliśmy wygranych w ogłoszonym przez nasz portal konkursie dotyczącym przyjazdu do Obornik Profesjonalnego Kina Objazdowego.
Profesjonalne Kino Objazdowe przyjeżdża do Obornik 15.12.2023. Seanse wyświetlane będą w OOK. Zachęcamy naszych czytelników do udziału w konkursie!
Podczas kiedy inni wypoczywają na plażach, piosenkarze w wakacje są bardzo zajęci. Występują na festiwalach i biorą udział w różnych innych wydarzeniach muzycznych, w Polsce i poza jej granicami. Sławomir i Kajra podkreślają, że koncerty na żywo i spotkania z fanami niezwykle ich cieszą, a czas s...
OOK w lipcu zaprasza na cykl koncertów przy Młynie Dahlmanna w Obornikach.
Niezdecydowanych zachęcamy do udziału w Wakacyjnym Pikniku 17.południka.
Grupą docelową szóstej edycji zabawy „Wspomnienia z dawnej pracy” byli mieszkańcy województwa wielkopolskiego i lubuskiego w wieku 50+.
Aplikuj.pl zaprasza mieszkańców województwa wielkopolskiego na małą wycieczkę do przeszłości. Chcielibyśmy nie tylko dać Wam możliwość zdobycia wspaniałych nagród, ale też dostarczyć Wam garść pozytywnych emocji związanych ze wspomnieniem dawnej pracy. Zachęcamy do zabawy i p...