DNI OBORNIK – druga odsłona.

IMG 9170mm

Wieloletnią tradycją w Obornikach jest organizowanie tzw. wianków. Odbywają się one z przerwami od lat 50tych poprzedniego wieku. Święto w którym najważniejszym elementem jest spław palących się wianków wzbogacane było o inne atrakcje na wodzie. W ostatnich latach impreza ta przekształciła się w prawie całodzienny festyn z muzyką, zabawami dla dzieci i gastronomią.

W tym roku festyn wiankowy odbył się 27 czerwca. Impreza rozpoczęła się o godzinie 17.00, a zasadnicza część zabaw i konkursów rozgrywanych na wodzie o godzinie 20.00. Pierwszym elementem był spływ tzw. „masy kajakowej”. Łącznie przypłynęło 70 kajakarzy.                                                                                              

Stałym  punktem programu każdych wianków jest Kajakowy Wyścig Trzech Mostów, wyścig rozgrywany już w latach 70tych poprzedniego stulecia. Do lat 80tych wyścig był elementem obchodów święta 1go maja. W tym roku w wyścigu wzięło udział  7 osad a zwyciężyła osada Karol Wróbel i Michał Turek.

Kolejny element to wyścig tratew zbudowanych na bazie dwóch kajaków.  Czteroosobowe osady reprezentowały: Sołectwo Wymysłowo, Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie „Aplaga”, Harcerski Klub Turystyczny z Obornik oraz Klub Kajakowy „Niezatapialni” z Zielonej Góry. Najlepsi byli wioślarze z Zielonej Góry.

Oddział Miejsko-Powiatowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Rogoźna przedstawił ciekawy pokaz technik ratownictwa wodnego. Wszystko co działo się podczas pokazu komentował  zastępca prezesa oddziału Roman Blacha.

Przedstawiciel rogozińskiego  WOPRu  Mikołaj Pochylski zaprezentował swoje  umiejętności  na nartach wodnych.

Zupełnie nowym sportem wodnym jest flyboard. Pokaz akrobacji wykonywanych kilka metrów nad wodą zaprezentowali flyboardziści z poznańskiego klubu. Jak twierdzą flyboard  jest to zabawa nie tak ekstremalna za jaką się ją uważa.

Na dętce ciągniętej przez skuter wodny pływali Robert Filipiak i Marek Brudnicki.

W czasie trwania imprezy w krótkie rejsy wypływał  biorąc na pokład chętnych tramwaj wodny „Biała Dama” z Kórnika, a nad naszymi głowami prezentowali się piloci z Obornickiego Stowarzyszenia Lotniczego na motolotniach. Przedstawili efektowny pokaz sztucznych ogni wyrzucanych podczas lotu.

Zupełnie nowym elementem było przedstawienie oparte na tradycjach nocy świętojańskiej. Spektakl odbył się po zapadnięciu zmroku pod ruiną starego klasztoru nad Wartą. Ruina ta w świetle reflektorów i ognia utworzyła niepowtarzalną i niesamowitą scenerię. Scenariusz do przedstawienia napisał Paweł Bździak, spektakl wyreżyserowały Anna Jagodzińska i Jadwiga Majchrzak-Zagrodnik. W spektaklu wystąpili: Michał  Zagrodnik, Paweł Bździak, Maria Kromolicka, Wiktoria Szczech, Daria Zemło, Mateusz Chojnacki, Tomasz Misterski i inni. Muzykę do przedstawienia napisali Robert Baum, Jeremiasz Baum i Rafał  Cichacki.

Po zapadnięciu zmroku Wartą spłynęło około 600 palących się wianków przygotowanych przez panią Bożenę Krzyśkę  /600 sztuk było co robić/.

Punktem finałowym tradycyjnie był profesjonalny i niepowtarzalny pokaz sztucznych ogni doskonale widziany z każdego punktu w mieście. Całość wydarzeń dziejących się na wodzie komentował  niezastąpiony  Tadeusz Ratajczak.

Organizatorami imprezy byli: Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie „APLAGA”, Obornicki Ośrodek Kultury oraz Urząd Miasta Oborniki.

Wianki mogły się odbyć dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Oborniki oraz Starostwa Powiatowego w Obornikach.

Cała galeria zdjęc z dostępna jest tutaj --> http://www.eoborniki.pl/galerie-zdj/category/248-dni-obornik-2015-wianki.html

         

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Kultura

Trwa remont objezierskiego Domu Kultury

19-09-2018 | Wyświetleń:437

Objezierski Dom Kultury ma być oddany do użytku jeszcze w tym roku.

Jesteśmy bliżej rozbudowy OOK

12-09-2018 | Wyświetleń:475

Obornicki Ośrodek Kultury jest coraz bliżej modernizacji i rozbudowy.

Oborniccy seniorzy będą świętować w OOK

10-09-2018 | Wyświetleń:664

Weekend 14 i 15 września będzie w Obornikach należał do seniorów.

Dominik Bloch będzie gościem obornickiej bibliot…

09-09-2018 | Wyświetleń:405

Dominik Bloch będzie gościem Biblioteki Publicznej w Obornikach.

Koncerty podczas dożynek gminno-powiatowych w Sza…

09-09-2018 | Wyświetleń:546

W Szamotułach trwa część muzyczna gminno-powiatowych dożynek. 

W sobotę zapraszamy na dożynki do Żernik

07-09-2018 | Wyświetleń:1199

Obornickie gminne święto plonów odbędzie się w sobotę 8 września w Żernikach.