Skip to main content

VII Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”

Te filmy zmieniają świat - podsumowanie Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych

VII edycja Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” przeszła do historii. Impreza trwała  6 dni (25-30 września 2022 r.), w trakcie których widzowie obejrzeli ponad 50 krótkich filmików przygotowanych przez 3 sektory: instytucje publiczne, biznes i NGO. Niezależne Jury złożone z ekspertów (w dziedzinie kina, ekologii, biznesu, NGO i CSR) przyznało swoje nagrody, widzowie zaś wybrali najlepsze ich zdaniem filmiki, a organizator Festiwalu wręczył nagrody specjalne. Na konkurs nadesłano 79 filmików, do konkursu zakwalifikowano 52 produkcje.

 

fot.D

Wyjątkowy filmowy konkurs dla tych, którym zależy na lepszym świecie

VII Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” to konkurs najlepszych krótkich form filmowych (w tym filmów promocyjnych i reklamowych), nie trwających dłużej niż 5 minut, wyprodukowanych przez przedsiębiorstwa, organizacje non profit, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty zainteresowane zrównoważonym rozwojem i społeczną odpowiedzialnością. Nazwa Festiwalu bezpośrednio odwołuje się do Agendy 2030 uchwalonej przez ONZ w Nowym Jorku 25 września 2015 roku, a każda kolejna edycja Festiwalu organizowana jest w okolicach rocznicy tego wydarzenia.

Cele Zrównoważonego Rozwoju (inaczej Globalne Cele lub SDGs) są często nazywane „drogową mapą zrównoważonego rozwoju”, a to ze względu na swoją obszerność i wieloaspektowość. W tym roku, podobnie jak w dwóch, poprzednich „pandemicznych” latach Festiwal zaplanowany został w formule hybrydowej; wiele wydarzeń przeprowadzono on line, natomiast inauguracja i finał odbyły się stacjonarnie. 30 września wręczono nagrody w poznańskim Kinie „Rialto”- laureaci otrzymali regulaminowe Złote, Srebrne i Brązowe Tarcze oraz Nagrodę Publiczności, natomiast wieloletni partner Festiwalu – krakowska Fundacja Aeris Futuro rozstrzygnęła filmowy konkurs pn. “Żar leje się z nieba” w ramach projektu „Hydrozagadka – jak wygrać́ z suszą?”.

Gościem specjalnym tego wydarzenia był znakomity aktor, Robert Więckiewicz. Spotkanie z nim było doskonałą okazją do przypomnienia jego nagradzanych ról w filmach Agnieszki Holland i Andrzeja Wajdy w kontekście 16. Celu Zrównoważonego Rozwoju. Cel ten, w skrócie „pokój, sprawiedliwość i silne instytucje” stał się niestety bardzo aktualny.

fot.W


Nagrodzone filmy trzech sektorów

Daje dużą nadzieję fakt, że tak wiele instytucji publicznych aktywnie działa na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Gminy i miasta wspierają inicjatywy proekologiczne, dbają o odpowiednią retencję czy też pomagają rozwijać się społecznościom lokalnym. W tym roku przesłano 17 filmowych zgłoszeń, a do konkursu zakwalifikowano 11 filmów. W opinii jurorów najlepsze okazały się filmy mówiące o smogu (Grodzisk Wlkp), promujące miasta w sposób odpowiedzialny (Krotoszyn) czy też zwracające uwagę na różnorodność (Politechnika) oraz edukujące w zakresie konieczności tworzenia partnerstw w projektach dla lepszego jutra (Nadleśnictwo Oborniki). Publiczność doceniła film z Czerwonaka (ten sam film zresztą otrzymał też wyróżnienie od Jury). Partner Festiwalu, firma doradcza EI SPOCO doceniła wysiłek pracowników z Kórnika, natomiast organizator przyznał nagrodę specjalną za ideę miasta „kompaktowego” realizowaną w Pleszewie.

W kategorii „Przedsiębiorstwa” odnotowano 40 zgłoszeń, a do konkursu zakwalifikowano 25 filmów.

W tym roku Jury nie miało wątpliwości, do kogo winna trafić Złota Tarcza. Tę najwyższą nagrodę otrzymał BNP Paribas za dwa filmy: jeden zwraca uwagę na nasze uprzedzenia rasowe, drugi zaś wskazuje jak wiele znaczy język i jak może być dyskryminujący. W tej edycji Festiwalu zdarzyła się nieprawdopodobna sytuacja – aż 3 firmy otrzymały tę samą, kwalifikującą do Srebrnej Tarczy, ilość punków. Nagrody ex aequo otrzymały: Ringier Axel Springer Polska, Stena Recycling, Gdańsk Transport Company. Brązowej Tarczy nie przyznano. Organizacje pozarządowe zgłosiły 22 obrazy filmowe, a pokazano 16 filmów.

Laureaci VII edycji Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”:

Kategoria przedsiębiorstwa, w tym fundacje korporacyjne

1. miejsce –  Złota Tarcza
BNP Paribas -
#wspieramfeminatywy, Pierwsza Pomoc Ludzkości (2 filmy)
2. miejsce – Srebrna Tarcza  – ex-aequo
Ringier Axel Springer Polska -
Baza ekspertek #nieczekam107lat
Stena Recycling -
Oczekiwania konsumentów wobec zrównoważonych produktów
Gdańsk Transport Company -
Trzymajcie się dorośli
3. miejsce – Brązowa Tarcza – nie przyznano

Wyróżnienie

Bank Ochrony Środowiska S.A. Inwestujemy w zieloną przyszłość
Provident - Dom Matki
Dr. Schär AG / SPA - Field 100
Kompania Piwowarska Kompania Piwowarska - Nie wierz w bajki, bądż FASSOFF


Kategoria organizacje pozarządowe

1. miejsce – Złota Tarcza
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie -
Bezdomny z powodu klimatu. Eksperyment społeczny, Fashion Checker. Sprawdź swoją markę (2 filmy)
2. miejsce – Srebrna Tarcza  -Grupa Zagranica - 0,5 C do zagłady
3. miejsce Brązowa Tarcza – Stowarzyszenie Wiosna - Szlachetna paczka 2021
Wyróżnienie:   
Fundacja Compassion in World Farming Polska
Piekielne Podróże

Kategoria instytucja publiczne, głównie samorządy
1 miejsce – Złota Tarcza – ex aequo:
Nadleśnictwo Oborniki -
Budowanie lokalnego partnerstwa
Politechnika Poznańska -
Różnorodność
2. miejsce – Srebrna Tarcza – Urząd Miasta Krotoszyn - Film promocyjny Krotoszyna
3. miejsce – Brązowa Tarcza Grodzisk Wlkp - Przed smogiem nie uciekniesz
Wyróżnienie  - Czerwonak – Złap deszczówkę

Nagrody Publiczności:
Provident -
Dom Matki
Fundacja Compassion in World Farming Polska
Piekielne Podróże
Czerwonak –
Złap deszczówkę

Nagrody specjalne:
Pleszew -
Kompaktowy Pleszew
Ekspol - Prestivet - zdrowie z natury
Kórnik -
Reportaż z Jarmarku Bożonarodzeniowego
Fundacja Aeris Futuro -
konkurs audiowizualny "Żar się leje z nieba"

Laureaci   konkursu Hydrozagadka:
1. Eryk Wojciechowski -
Żar leje się z nieba
2. Katarzyna Salus -
Woda jest przyszłością
3. Nadleśnictwo Oborniki -
Ale po co nam woda, krótkie historie o roli wody i skutkach jej braku

O organizatorze Festiwalu:

Fundacja CSR Res Severa powstała w 2016 roku, a jej głównym celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczeństwa. Fundacja realizuje Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”. Poznaniacy uznali festiwal upowszechniający 17 SDGs za najlepszą inicjatywę pozarządową (nagroda Inicjatora 2016). W 2018 r. za inicjatywę zorganizowania tego Festiwalu i upowszechnienie Agendy 2030 prezes Fundacji otrzymała nagrodę „Człowiek Wiedzy i doświadczenia” przyznawaną przez Koalicję Prezesi-Wolontariusze (obecnie Liderzy Pro Bono). W 2019 roku prezes otrzymała nagrodę „Człowieka, który zmienia biznes” przyznawaną przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB). W 2019 roku Polska Izba Ekologii przyznała Fundacji Res Severa nagrodę „Ekolaurów” za działania edukacyjne. W latach 2017-2019 najciekawsze filmy z Festiwalu 17 Celów pokazano w ramach Przeglądu Filmów Odpowiedzialnych m.in. w Warszawie, Lesznie, Gostyniu, Wrześni, Środzie Wlkp, Szamotułach oraz w Nowym Tomyślu. Od 2018 roku Fundacja przeprowadza warsztaty Zrównoważony Rozwój – fakty i mity oraz Przystanek CSR. W 2018 roku Fundacja w ramach upowszechniania Gospodarki Obiegu zamkniętego przedstawiła Przegląd Filmów GOZpodarnych. Od stycznia 2021 roku Fundacja prowadzi Klub CSR-owców. Fundacja współpracuje z uczelniami wyższymi Poznania (UP, WSJO, UAM), gdzie prowadzi spotkania upowszechniające 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.

 

 

Kapela "Tu My z Doliny Wełny" podsumowała swój sezon artystyczny

Kapela "Tu My z Doliny Wełny" zakończyła sezon artystyczny.

Artur Barciś wystąpił w Ryczywole

Gminny Ośrodek Kultury w Ryczywole gościł wyśmienitego aktora. Miejscowość nad Flintą odwiedził Artur Barciś.

Grupa Agelles ma już 10 lat!

Rogozińska grupa taneczna Ageless skończyła 10 lat. Z tej okazji wybrała się na warsztaty do Torunia.

Łucja Dobrogowska z nagrodą!

Łucja Dobrogowska otrzymała drugie miejsce w kategorii musicalowej za rolę Matyldy.

Trwa Festyn Młynarski w Jaraczu!

Piękna pogoda zachęca do wyjścia z domu, mamy dla Państwa propozycję odwiedzenia Festynu Młynarskiego w Jaraczu!

Zmiana w ryczywolskiej bibliotece

Marzena Kistowska została nowym Kierownikiem Biblioteki Publicznej w Ryczywole. 

Godziny otwarcia obornickiej biblioteki

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Oborniki po wakacjach powróciła do swoich stałych godzin pracy.