fbpx

Artyści otrzymali środki z Funduszu Wsparcia Kultury

Fundusz Wsparcia Kultury wypłacił środki artystom, którzy utracili przychody w wyniku epidemii koronawirusa.

Programu pomocowego w okresie epidemii koronawirusa doczekała się branża artystów. Ministerstwo Kutury i Dziedzictwa przeznaczyło na wsparcie kultury 400 mln zł. Szerokim echem odbiło się w Polsce informacja o kwotach, jakie otrzymała część artystów. Szczególnie dotyczy to kwestii 

O tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący kto stracił przychody w wyniku pandemii. To nie są pieniądze dla jednej osoby, ale dla całych zespołów ludzi, którzy z dnia na dzień stracili środki do życia - napisał minister Piotr Gliński na swoim twitterze.

Również do sprawy odniosło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sobotę opublikowało komunikat:

Wysokość rekompensaty była obliczana na podstawie danych księgowych i statystycznych za rok 2019. Kluczowe kryteria dotyczyły: spadku przychodów instytucji/przedsiębiorcy 2020 vs. 2019, liczby zatrudnionych osób, liczby odwołanych imprez/wydarzeń artystycznych, wpływu dofinansowania na lokalną społeczność, udziału przychodów z muzyki, tańca i teatru w ogólnych przychodach (w odniesieniu do przedsiębiorców), zadłużenia przedsiębiorców spowodowanego pandemią.

Poniżej przedstawiamy wybrane podmioty, które skorzystały z pomocy Funduszu Wsparcia Kultury. Na  całejliście znalazło się ich 2 tysiące.

BAYER FULL SŁAWOMIR ŚWIERZYŃSKI

150 000 zł

BAYER MEDIA EMIL BAJER

377 450 zł

NATASZA URBAŃSKA

111 000 zł

Niepubliczne Ognisko Artystyczne Centrum Rozwoju Dziecka

246 890 zł

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

1 704 000 zł

Radosław Liszewski Radek Weekend

520 000 zł

Szkoła Tańca i Ruchu DANCE 4 YOU

60 000 zł

 

Lista podmiotów, która otrzymawała pomoc - FWK.pdf. 

Na grafice Zenon Martyniuk, który zaprasza na dożynki do Studzieńca. Te z wiadomych przyczyn nie odbyły się.

Ministerstwo jednak po wielu negatywnych opiniach zdecydowało się na zweryfikowanie swoich decyzji:

"W związku z wątpliwościami dot. rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji".