fbpx

W Ryczywole czytali Balladynę (foto)

W ryczywolskim Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się Narodowe Czytanie.

Narodowe Czytanie ma swoje początki w 2012 roku. Ta akcja społeczna ma za cel propagowanie znajomości literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. W roku 2020 w całej Polsce czytana jest Balladyna Juliusza Słowackiego. W Ryczywole rolę tytułowej postaci dramatu czytała Anna Nowicka.

Ryczywolskie Czytanie Narodowe miało miejsce w piątek 11 września. Świetnemu odczytaniu tekstu z podziałem na role towarzyszyła wyjątkowa dekoracja, która pozwoliła słuchaczom przenieść się w okolice jeziora Gopło. Uroku dodała również gra świateł i królujący kolor czerwony nawiązujący do krwawej tematyki utworu Słowackiego.

Spotkanie, prowadzone przez kierownika biblioteki panią Aldonę Janc, rozpoczęto odsłuchaniem "Ballady o malinach" w wykonaniu Wojciecha Młynarskiego, a każdy z uczestników otrzymał pamiątkową naklejkę tematyczną. Po poważnym, pełnym skupienia wysłuchaniu dramatu Słowackiego, rozmawiano w kameralnym gronie delektując się sokiem z malin.

Organizatorzy, czyli Biblioteka Publiczna w Ryczywole i Zespół GOK-u, serdecznie dziękują wszystkim lektorom za odwagę, poświęcony czas i piękne uczestnictwo w Narodowym Czytaniu 2020.

Źródło: GOK w Ryczywole