fbpx

Murowana Goślina z komisarzem

foto: www.murowana-goslina.pl

Premier Mateusz Morawiecki na podstawie art. 28f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wyznaczył z dniem 24 lutego 2023 r. Zbyszka Górnego do pełnienia funkcji burmistrza miasta i gminy Murowana Goślina do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego burmistrza.

Poprzedni burmistrz Murowanej Gośliny, zrzekł się mandatu. Rok temu postawiono mu kilkanaście zarzutów dotyczących korupcji, naruszenia nietykalności funkcjonariusza CBA i zmuszanie go do odstąpienia od czynności służbowych. Zarzuca mu się też żądania łapówek i niedopełnienie obowiązków służbowych. Urbański wyraził zgodę na podawanie swojego imienia i nazwiska. Jak podaje https://www.portalsamorzadowy.pl/,  11 stycznia 2022 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało burmistrza Murowanej Gośliny i sześć innych osób. Były burmistrz usłyszał 12 zarzutów, głównie korupcyjnych. Na początku bieżącego miesiąca zrezygnował ze stanowiska. Stało się tak po tym, jak dostał pierwszy wyrok w sprawie naruszenia nietykalności funkcjonariusza CBA podczas swojego zatrzymania.

W związku z powyższym Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wnioskiem z dnia 13 lutego 2023 r., przekazanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wystąpił o wyznaczenie Zbyszka Górnego do pełnienia funkcji burmistrza Murowanej Gośliny. 

Zbyszko Górny jest absolwentem Politechniki Poznańskiej. Od 1994 roku pracuje w Sieci Badawczej Łukasiewicz w Poznańskim Instytucie Technologicznym, gdzie jest odpowiedzialny m.in. za wdrażanie i projektowanie systemów logistycznych. W 2021 roku przez pięć miesięcy pełnił funkcję wójta gminy Dopiewo do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta. W latach 2006 – 2015 był przewodniczącym Rady Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo w Poznaniu, gdzie również w latach 2019 – 2023 pełnił funkcję radnego. W latach 2014 – 2018 był radnym miasta Poznania, a także wiceprzewodniczącym Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej.