fbpx

Oprysk na owies - kiedy go wykonać?

Niestety już w pierwszej fazie wzrostu zbóż jarych możemy zaobserwować, że czasami pojawiają się wśród nich chwasty. Jeśli więc zamierzamy wprowadzić ochronę naszych zbóż, powinniśmy dokładnie zapoznać się ze składem gatunkowym chwastów, które wśród nich występują. Pomoże to nam w doborze oraz stosowaniu odpowiednich preparatów, które czasami powinny być również wsparte adiuwantami.

Niestety już w pierwszej fazie wzrostu zbóż jarych możemy zaobserwować, że czasami pojawiają się wśród nich chwasty. Jeśli więc zamierzamy wprowadzić ochronę naszych zbóż, powinniśmy dokładnie zapoznać się ze składem gatunkowym chwastów, które wśród nich występują. Pomoże to nam w doborze oraz stosowaniu odpowiednich preparatów, które czasami powinny być również wsparte adiuwantami.

Kiedy wykonać oprysk przeciw chwastom?

Natura bywa nieprzewidywalna i z tego powodu zdarzyć się może, że wskutek niekorzystnych warunków pogodowych, wykonanie oprysków nie będzie możliwe. Efekt może być fatalny, ponieważ niewykonanie zabiegów, które zaplanowano na okres wiosenny, wiąże się często ze spadkiem plonu.

To, co najbardziej wpływa na skuteczność stosowanych przez nas oprysków nalistnych to okres, kiedy je wykonujemy. Najważniejsze to, aby wszelkie tego typu zabiegi przeprowadzać w odpowiedniej fazie wzrostu. Stosując zdecydowaną większość preparatów ochrony roślin, najlepsze efekty uzyskamy, gdy użyjemy ich do fazy maksymalnie sześciu liści.

Stosując oprysk na owies, musimy pamiętać, aby zabieg zawsze przeprowadzać w odpowiednich warunkach pogodowych. Najlepiej jeśli dzień będzie ciepły, bezwietrzny o umiarkowanej wilgotności. Pozwoli to osiągnąć najlepsze efekty.

Co wpływa na skuteczność oprysków?

To, co niezmiennie wpływa na skuteczność stosowanych preparatów przeciw chwastom to odpowiednio dobrane herbicydy lub mieszaniny środków chwastobójczych. Na efektywność wpływa również stosowanie adiuwantów. Efekt zabiegu z pewnością poprawi równoczesne stosowanie kilku rodzajów preparatów. Pozwala to dodatkowo obniżyć koszty eksploatacji maszyn i zmniejszyć szkody, które powstają w wyniku wgniatania kołami uprawianych roślin.

Co ważne, stosowanie mieszanin różnych środków ochrony roślin działa na szerszą gamę gatunkową chwastów. Jednak aby uzyskać odpowiedni efekt i nie zaszkodzić zbożu, musimy odpowiednio dobrać wszystkie preparaty do gatunku zboża oraz co ważne do fazy rozwoju, w którym się ono znajduje. Jako dodatek zwiększający skuteczność oraz efektywność poleca się zastosowanie adiuwantu. Wykazuje on działanie ułatwiające mieszanie się kilku rodzajów preparatów, które w swoim składzie zawierają różne substancje czynne. Zwiększa on również przyleganie cieczy roboczej do roślin.

Co jeszcze wpływa na efekt oprysków?

To jak skuteczne będą działania mające na celu zwalczenie chwastów oraz bakterii na polu ma ogromny wpływ na wielkość zbiorów, a co za tym idzie, również na zysk z jego uprawy. Z tego właśnie powodu większość rolników stosuje opryski na swoich polach. Oprócz doboru odpowiednich środków i preparatów ważna jest również porządna maszyna oraz części, które zostały w niej zastosowane. Jednym z takich elementów są rozpylacze nazywane również dyszami do oprysków rolniczych.

Sprawdź ofertę dysz do opryskiwaczy od Agro-Tech Junoszyn

Jednymi z najczęściej polecanych dysz na rynku są opryskiwacze Teejet. W ofercie firmy znajdziemy bowiem między innymi dysze do oprysku rsm, czyli mające aż 7 otworów dysze strumieniowe. Oprysk może przynieść odpowiednie efekty tylko wtedy, gdy został on bardzo dobrze dopasowany do tego, jakie warunki panują na polu i jakie konkretne potrzeby posiada dany rolnik. Opryskiwacza rolnicze są podstawowymi częściami, które powinny zostać dobrane bezpośrednio do modelu maszyny, jaką dysponuje rolnik. Co ważne, należy pamiętać również o tym, że nie każdy rodzaj dyszy nadaje się do każdego rodzaju oprysków, który pragniemy zastosować.

Jak dokonać wyboru dyszy?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej dyszy, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. Oprysk na chwast w owsie będzie skuteczny tylko wtedy, kiedy dysza będzie spełniania swoje zadanie. Opryskiwacze Teejet wyróżniają się stosowaniem materiałów, które w porównaniu do innych dysz wypadają bardzo korzystnie.

Znawcy podkreślają, że opryski na zboża jare są efektywne, jeśli dysza wykonana jest z materiałów, które są trwałe. Szczególnie polecana jest stal nierdzewna hartowana i niehartowana. Jednak odporne są również dysze z polimeru.

Niestety opryski na zboża mogą zakończyć się niepowodzeniem jeśli natrafimy na przeszkodę na polu, przez co dysza wykonana z nietrwałego materiału pęknie. Nie są one również odporne na niskie temperatury, a w procesie ich czyszczenia może pojawić się na nich kamień. Oprócz tego dysze powinny być dostosowane pod względem wielkości kropli, pożądaną ilością strumieni oraz oczywiście rozmiarem.