Skip to main content

Donald Tusk premierem

| Marcin | Polityka

Sejm wybrał w poniedziałek 11.12.2023 Donalda Tuska na Prezesa Rady Ministrów. "Za" głosowało 248 posłów, przeciw — 201. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wielogodzinne obrady Sejmu X kadencji stały się jednym z najbardziej popularnych wydarzeń nie tylko politycznym, ale i medialnym. W wielu miejscach w Polsce obrady sejmu oglądane były publicznie, w salach kinowych czy klubach. Ta niesłychana popularność z reguły nudnych obrad sejmowych jest takim samym fenomenem jak ogromna frekwencja w wyborach 15.10.2023. Bez względu na przekonania polityczne, każdy jednoznacznie musi stwierdzić, że dzisiejsze wydarzenia miały znaczenie historyczne.

W swoim pierwszym wystąpieniu premier Donald Tusk podziękował Polkom i Polakom, stwierdzając:

Dziękuję Polkom i Polakom. To jest wspaniały dzień, nie dla mnie, ale dla tych, którzy wierzyli, że będzie lepiej, nawet śpiewali, że "przegonimy mrok i zło" — podkreślił Donald Tusk.

Odezwał się również do obecnego w Sejmie byłego prezydenta Lecha Wałęsy:

Drogi panie Lechu, w 1970 r. przygotowywaliśmy nielegalną manifestację pod stocznią, wtedy bezpieka próbowała tę manifestację rozpędzić, ale to był jeden z najważniejszych momentów w życiu. (...) Wtedy zrozumiałem, że polityka może być pięknym powołaniem — zwrócił się do obecnego w Sejmie Lecha Wałęsy.

W krótkim przemówieniu nie zabrakło aspektów rodzinnych nowego premiera, które są od kilku lat przedmiotem publicznych dyskusji:

Chciałem to zwycięstwo dedykować moim dziadkom. Relikwią w naszym domu jest żywnościowa karta Polaka, którą w Gdańsku miało kilkaset osób, bo nikt nie odważył się być Polakiem w czasie okupacji. Obaj moi dziadkowie spędzili wojnę w obozach koncentracyjnych — podkreślił Donald Tusk. — Kiedy 90 proc. ludzi uciekło z dawnego Wolnego Miasta Gdańska i wybrało Niemcy, to wśród kilku tysięcy, którzy pozostali, było dwóch moich dziadków, Józef Tusk i Franciszek Dawidowski. Im też dedykuję tę wygraną — dodał Donald Tusk.

Exposé nowego premiera planowane jest na dzień 12.12.2023.