Skip to main content

Pomagajmy naszym braciom z Ukrainy. Głową i sercem. Nie tylko sercem!

| Jan Filip Libicki, Dworzec kolejowy w Kijowie, środa, 2 marca 2022, 15:00. Fot. Natalia Poliszuk. | Polityka

Przyjmujemy uchodźców z Ukrainy. I trzeba sobie powiedzieć, że jako Polacy zdajemy egzamin. Wszyscy. 

Oczywiście. Jest w tym wiele z pospolitego ruszenia. Natura sarmacka jednak w nas tkwi głęboko. 

Ostatnia sobota. Dzwoni do mnie kolega – artysta operowy. Już trzeci dzień wojny, a ja w domu siedzę! - krzyczy do mnie. I jeszcze nikogo nie przyjąłem, a przecież mogę przyjąć!. 

Żeby było jasne. Ja też przyjmę. Dzisiaj też będę miał ukraińską rodzinę. Matkę z synem. 

Piszę to, żeby uprzedzić ewentualne głosy krytyki. Trzeba pomagać. Znakomicie, że pomagamy ludziom w nieszczęściu. Tyle, że to dobro, trzeba rozłożyć na dłuższy czas. Nie można go wylać jednorazowo. Przecież nasi goście, nasi bracia Ukraińcy, prawdopodobnie nie zostaną u nas miesiąc czy dwa. Zostaną rok, dwa, trzy. I pewnie będą tacy z nas, którzy będą przy nich stali przez cały ten czas. Ale będą też tacy, dla których to będzie za ciężkie. Mogą nie wytrzymać. Dlatego, trzeba to robić z głową. Trzeba to robić tak, żeby sami u nas jak najszybciej stanęli na nogi. Żeby było jasne. To nie są tylko moje mądrości. Oto fejsbukowy wpis byłego Konsula Honorowego Ukrainy w Poznaniu Witolda Horowskiego. Warto go przeczytać i przemyśleć. Polecam! 

„Trudno się pisze. Nie dlatego, że środek nocy. Dlatego, że temat trudny. Ale za to mega potrzebny. Pomyslałem, że skrobnę pare słów do tych, co szeroko otwierają drzwi i serca zapraszając do siebie uchodźców z Ukrainy. Zacznę od tego, że znalazłem (wróć, znalazła moja ukochana Anita Horowska) bardzo interesujący tekst Katarzyny Podlewskiej z Fundacja HumanDoc. Na paru stronach o tym jak się przygotować do potężnego wyzwania jakim jest zaproszenie do siebie uchodźców. 

O tym, że musisz wyznaczyć reguły gry („regulamin pobytu”). 

O tym, że masz prawo oczekiwać szacunku.

O tym, że masz obowiązek okazać szacunek i serdeczność.

O tym, żebyś zbyt dużo nie oczekiwał. 

Co najważniejsze (moim zdaniem) - to myślenie o tym, że oferujemy gościom poczucie bezpieczeństwa. I przez ten pryzmat warto przygotować ich pobyt.

Dodałbym do tego jeszcze jedno. 

Jeśli nie mieszkasz akurat w 100 pokojowym pałacu nadejdzie w końcu zmęczenie. A może ktoś jest zbyt głośny. Ewentualnie nie dogadujesz się z nią/nim. Lista braku konektorów może być naprawdę długa. Albo po prostu przeliczyłeś się z własnymi siłami (to ludzkie, zdarza się). Odszukaj wtedy opiekuna uchodźców z lokalnej organizacji wspierającej lub punktu recepcyjnego (rządowego lub samorządowego). Niech się zaangażują i pomogą. I zrób to zanim u Ciebie w domu zaczną wybuchać „bomby” między Wami. Możliwości jest kilka. Rozmowy ze specjalistami, dodatkowe zajęcia lub - to jest przecież ludzkie - zmiana gospodarza i przeprowadzka gości w inne miejsce. Nie musisz czuć się winny. Zrobiłeś i tak sporo.

Razem z Ukraińska Wiosna i naszymi znakomitymi partnerami będziemy realizować program wsparcia dla tych „powiększonych rodzin” aby im ulżyć w codzienności. Ale o tym wkrótce.”

                                                                                            Jan Filip Libicki

 

Prawo.pl: wrócił temat zniesienia dwukadencyjności samorządowców 

Korporacje samorządowe wskazują, że ustawodawca nierówno potraktował wójtów, burmistrzów i prezydentów wprowadzając dwukadencyjność, bo takiego ograniczenia nie zastosował w stosunku do pozostałych dwóch szczebli samorządu terytorialnego, czyli zarządu powiatu i zarządu województwa. Takiego samoo...

Poseł Jakub Rutnicki odwiedził Oborniki

Temat inwestycji przeważał podczas spotkania Posła na Sejm Jakuba Rutnickiego z burmistrzem Tomaszem Szramą.

Poseł Krzysztof Paszyk. Wczoraj. Dziś. Jutro

Krzysztof Paszyk staje przed życiową szansą na zdobycie silnej pozycji w powiecie obornickim. Może tutaj rządzić i dzielić niczym prawdziwy król przez wiele lat.

Dariusz Standerski w rządzie premiera Tuska

Dariusz Standerski z Rożnowa wszedł w skład nowego rządu premiera Donalda Tuska.

Listy wyborcze prawie gotowe. Rogoziński radny trafi do powiatu?

Wybory samorządowe zbliżają się dużymi krokami. Komitety dokonują już tylko kosmetycznych poprawek.

Donald Tusk premierem

Sejm wybrał w poniedziałek 11.12.2023 Donalda Tuska na Prezesa Rady Ministrów. "Za" głosowało 248 posłów, przeciw — 201. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Poseł K. Paszyk: Dlaczego musimy rozliczyć winnych afery Pegasusa?

Obornicki poseł Krzysztof Paszyk jednoznacznie opowiedział się za powołaniem komisji śledczej dotyczącej Pegasusa.