Przejdź do głównej treści

Po tragedii w Pszczynie

| Jan Filip Libicki, fot. Paweł Kubacha | Polityka

Ponieważ swego czasu wyrażałem aprobatę dla decyzji Trybunału Konstytucyjnego o wyeliminowaniu przesłanki eugenicznej do aborcji, a dziś jestem - zwłaszcza na twitterze - pytany, co o tym sądzę, po tragedii w Pszczynie, o odpowiadam: 

Po pierwsze: z całą pewnością wydarzyła się wielka tragedia. Należą się wyrazy współczucia rodzinie zmarłej i otoczenie jej opieką i modlitwą, jeśli tej opieki będzie potrzebowała. 

Po drugie: sprawę trzeba gruntownie zbadać. Bo dziś nie znamy szczegółów. Opieramy się tylko na pohukiwaniach obu stron sporu. I kiedy będą znane fakty, przeprowadzić stosowne postępowanie, być może prokuratorskie.

Po trzecie: informuję że nadal istnieje przesłanka o zagrożeniu zdrowia i życia kobiety, która uprawnia do aborcji. Dlaczego lekarze nie skorzystali z tej przesłanki w Pszczynie wyjaśni śledztwo. 

Po czwarte: Efekt mrożący wywoływać może u lekarza każda obawa przed błędem w sztuce I przed odpowiedzialnością za ten błąd. Jeśli w Pszczynie popełniono błąd to taki sam efekt mrożący dotyczy - moim zdaniem – obawy przed popełnieniem każdego błędu lekarskiego i odpowiedzialności za niego. 

Po piąte: rozmawiamy o dramatycznym przypadku śmierci matki. Nie rozmawiamy natomiast czy, ile i jakie dzieci żyją właśnie dlatego, że rok temu zmieniły się w Polsce przepisy aborcyjne. Szkoda. Nadal uważam orzeczenie Trybunału w tej sprawie z ubiegłego roku za słuszne.

                                                                                                                      Jan Filip Libicki

 

Centrum Rekreacji Oborniki będzie miejscem spotkania z politykami Prawa i Sprawiedliwość. Tematem będzie kampania prezydencka.
Wg pracowni Ipsos liderem w wyścigu o prezydenturę jest Rafał Trzaskowski.
W spotkaniu noworocznym okręgu 38 z europoseł Anną Bryłką udział brali Szymon Nowacki i Sebastian Kolanko.
Poseł Bartłomiej Wróblewski apeluje o realizację projektu "Pancerna Wielkopolska".
Kandydat bezpartyjny na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, popierany przez partię albo szef partii, który twierdzi, że jest niezależny – czy to ma sens? Czy partie polityczne chcą oszukać wyborców?
Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie przysługiwało po 7 latach. Poinformował o tym Poseł na Sejm RP Adam Luboński.
Korporacje samorządowe wskazują, że ustawodawca nierówno potraktował wójtów, burmistrzów i prezydentów wprowadzając dwukadencyjność, bo takiego ograniczenia nie zastosował w stosunku do pozostałych dwóch szczebli samorządu terytorialnego, czyli zarządu powiatu i zarządu województwa. Takiego samoogr…