Przejdź do głównej treści

Czy PiS chce nam zmienić ordynację wyborczą do Sejmu?

| Jan Filip Libicki | Polityka

Na Salonie24 pokazała się wczoraj informacja o prawdopodobniej debaronnizacji w PiS. Generalnie chodzi o to - taki jest sens tej publikacji – że ma to zapobiec wewnętrznym kłopotem w partii i doprowadzić do jej deoligarchiizacji. 

Być może tak jest, ale uważam, że to jest tej zmiany cel drugorzędny. Pierwszorzędny cel jest inny, A być może są to dwa cele. 

Pierwszy cel to namieszanie w opozycji. Bo ordynacja proporcjonalna w 100 okręgach wyborczych, w których przeciętnie można zdobyć 4 do 5 mandatów, działa trochę tak, jak ordynacja większościowa. Doprowadza do sytuacji, że albo z jednej strony mamy PiS, a po stronie opozycji kilka podmiotów, albo powtarzamy sytuację Koalicji Europejskiej z roku 2019, czyli opozycja ma jedną listę, ale tak ideowo różnorodną, że ta jej ideowa pstrokatość staje się dla PiSu głównym tematem kampanii wyborczej. A niech jeszcze w tej kampanii zdarzy się jakaś wypowiedź, jak ta Pawła Rabieja o adopcji dzieci przez pary jednopłciowe i telewizja Jacka Kurskiego ma już plan kampanii ułożony. 

Tak więc uważam, że ta wewnętrzna zmiana organizacji struktur PiSu jest tak naprawdę przygotowaniem do takiej zmiany ordynacji wyborczej, która zwiększy szanse partii Kaczyńskiego na utrzymanie władzy. 

Jest jeszcze tej operacji cel drugi. Pomniejszy. Oto mówimy Pawłowi Kukizowi tak: co prawda nie możemy zmienić ordynacji na jednomandatową, bo na to nie pozwala nam konstytucja – mówię oczywiście o ordynacji sejmowej – ale przynajmniej się do tego przygotowujemy. Przygotowujemy się najpierw przez przygotowanie do tego naszej partii. 

Tak więc to jest główny cel. Zmiany w strukturze PiS to preludium do takiej zmiany ordynacji wyborczej do Sejmu, żeby przy spadających notowaniach rządzących, była ona dla partii Kaczyńskiego korzystniejsza.  

                                                                                                            Jan Filip Libicki

Centrum Rekreacji Oborniki będzie miejscem spotkania z politykami Prawa i Sprawiedliwość. Tematem będzie kampania prezydencka.
Wg pracowni Ipsos liderem w wyścigu o prezydenturę jest Rafał Trzaskowski.
W spotkaniu noworocznym okręgu 38 z europoseł Anną Bryłką udział brali Szymon Nowacki i Sebastian Kolanko.
Poseł Bartłomiej Wróblewski apeluje o realizację projektu "Pancerna Wielkopolska".
Kandydat bezpartyjny na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, popierany przez partię albo szef partii, który twierdzi, że jest niezależny – czy to ma sens? Czy partie polityczne chcą oszukać wyborców?
Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie przysługiwało po 7 latach. Poinformował o tym Poseł na Sejm RP Adam Luboński.
Korporacje samorządowe wskazują, że ustawodawca nierówno potraktował wójtów, burmistrzów i prezydentów wprowadzając dwukadencyjność, bo takiego ograniczenia nie zastosował w stosunku do pozostałych dwóch szczebli samorządu terytorialnego, czyli zarządu powiatu i zarządu województwa. Takiego samoogr…