Przejdź do głównej treści

Odwołanie wicemarszałka Terleckiego. Czy to się uda?

| Jan Filip Libicki, fot. P. Łysakowski | Polityka

Wczoraj opozycja złożyła wniosek o odwołanie z funkcji wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego. Bezpośrednim powodem tego wniosku jest jego – słynny już wpis – dotyczący Białorusi. Czy to odwołanie się uda? 

 

 

 

Teoretycznie nie powinno. I to nie tylko dlatego, że również teoretycznie, PiS ma w tej sprawie większość. Także dlatego, że wcześniejsze doświadczenia pokazują, że nie ma terminu głosowania takiego wniosku. Że marszałek Sejmu może taki wniosek nie poddawać pod głosowanie do końca kadencji. Takie przypadki już były. Sprawa jednak moim zdaniem nie jest taka oczywista. Dlaczego? 

Ano dlatego, że należy zapytać co w przypadku, kiedy na przykład podjęto by uchwałę, która zobowiąże marszałek Sejmu, do głosowania tego wniosku w konkretnym terminie? Choćby: „Zobowiązujemy marszałek Sejmu do głosowania tego wniosku do dnia 30 czerwca”. Czy dla takiej uchwały nie będzie większości? 

Tutaj nie jestem pewien. Ryszard Terlecki naprawdę ciężko pracował, żeby zrazić do siebie poważnej grupy większości rządowej. Wystarczy przypomnieć, jak krytykował reformy sądów Zbigniewa Ziobry - miał rację, co nie zmienia faktu, że zaatakował ukochane dziecko ministra. Jeżeli chodzi o Jarosława Gowina, to przecież wielokrotnie nie atakował jego dzieci politycznych, tylko jego dzieci biologiczne. Wszyscy to pamiętamy, trudno się więc zakładać, żeby Jarosław Gowin za marszałkiem Terleckim jakoś specjalnie przepadał. Pamiętamy uwagi, że najchętniej pozbyłby się koalicjantów – to taka uwaga natury generalnej. Pewnie i w ramach rdzennego PiS-u – zważywszy na sposób funkcjonowania marszałka - też ma sporo „przyjaciół”. 

Sprawa jest więc moim zdaniem rozwojowa. I nie wykluczam, że może się opozycji udać. Że marszałek Terlecki się doigrał. 

No cóż, kto sieje wiatr ten zbiera burzę…

 

Centrum Rekreacji Oborniki będzie miejscem spotkania z politykami Prawa i Sprawiedliwość. Tematem będzie kampania prezydencka.
Wg pracowni Ipsos liderem w wyścigu o prezydenturę jest Rafał Trzaskowski.
W spotkaniu noworocznym okręgu 38 z europoseł Anną Bryłką udział brali Szymon Nowacki i Sebastian Kolanko.
Poseł Bartłomiej Wróblewski apeluje o realizację projektu "Pancerna Wielkopolska".
Kandydat bezpartyjny na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, popierany przez partię albo szef partii, który twierdzi, że jest niezależny – czy to ma sens? Czy partie polityczne chcą oszukać wyborców?
Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie przysługiwało po 7 latach. Poinformował o tym Poseł na Sejm RP Adam Luboński.
Korporacje samorządowe wskazują, że ustawodawca nierówno potraktował wójtów, burmistrzów i prezydentów wprowadzając dwukadencyjność, bo takiego ograniczenia nie zastosował w stosunku do pozostałych dwóch szczebli samorządu terytorialnego, czyli zarządu powiatu i zarządu województwa. Takiego samoogr…