Przejdź do głównej treści

Profesor Maksymowicz w Polska 2050. Miał dość czy jest sygnalistą?

| Jan Filip Libicki, fot. P. Łysakowski | Polityka

W czwartek profesor Wojciech Maksymowicz, były poseł Porozumienia Jarosława Gowina, dołączył do ruchu Szymona Hołowni. 

Bardzo to ciekawe, bo w ten sposób ruch ten – obok komponentu lewicowego i liberalnego – zyskał niewielki, ale jednak komponent konserwatywny. Jakie są powody i przyczyny takiego posunięcia Wojciecha Maksymowicza? Ja widzę dwie możliwości. 

Pierwsza jest taka, że Wojciech Maksymowicz miał po prostu dosyć PiSu. Dosyć ataków osobistych i pomówień, których wyjątkowo perfidną próbkę mieliśmy wczoraj rządowych Wiadomościach telewizyjnych. Miał dosyć oskarżeń o nie etyczne eksperymenty na ludzkich płodach. Po ludzku, całkowicie go rozumiem, że może mieć po prostu dosyć. To pierwsza możliwość. Ale jest i druga. 

Ta druga jest taka, że Wojciech Maksymowicz może być sygnalistą. Że jest harcownikiem. Zwiastunem jakiegoś szerszego porozumienia między Jarosławem Gowinem i jego ludźmi, a Szymonem Hołownia. Mogłyby na to wskazywać dwa wczorajsze głosowania sejmowe. Jedno w komisji, a drugie chyba na posiedzeniu plenarnym. 

W pierwszym padła ustawa o lasach, w drugim jakieś kwestie mieszkaniowe. Padły – z tego co wiem – głosami posłów Jarosława Gowina. To może być jaskółka tego porozumienia. 

Ciekawe jak w tym wszystkim zachować Andrzej Sośnierz? Jego zachowanie też może być wskazówką, że mamy do czynienia z jakimś nowym, politycznym dealem. W przypadku Wojciecha Maksymowicza mogą oczywiście występować oba czynniki jednocześnie. Zobaczymy jak to się będzie dalej rozwijać. Na pewno będzie ciekawie.

                                                                                                                Jan Filip Libicki

 

Centrum Rekreacji Oborniki będzie miejscem spotkania z politykami Prawa i Sprawiedliwość. Tematem będzie kampania prezydencka.
Wg pracowni Ipsos liderem w wyścigu o prezydenturę jest Rafał Trzaskowski.
W spotkaniu noworocznym okręgu 38 z europoseł Anną Bryłką udział brali Szymon Nowacki i Sebastian Kolanko.
Poseł Bartłomiej Wróblewski apeluje o realizację projektu "Pancerna Wielkopolska".
Kandydat bezpartyjny na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, popierany przez partię albo szef partii, który twierdzi, że jest niezależny – czy to ma sens? Czy partie polityczne chcą oszukać wyborców?
Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie przysługiwało po 7 latach. Poinformował o tym Poseł na Sejm RP Adam Luboński.
Korporacje samorządowe wskazują, że ustawodawca nierówno potraktował wójtów, burmistrzów i prezydentów wprowadzając dwukadencyjność, bo takiego ograniczenia nie zastosował w stosunku do pozostałych dwóch szczebli samorządu terytorialnego, czyli zarządu powiatu i zarządu województwa. Takiego samoogr…