Przejdź do głównej treści

Czy arcybiskup Dzięga już może pakować walizki?

| Jan Filip Libicki, fot. Kancelaria Sejmu | Polityka

Nie tylko dlatego, że latami tuszował – we współpracy z arcybiskupem Głodziem – sprawę księdza Dymera, ale także dlatego, że jest to ten sam układ kościelno – personalno – towarzyski. Szczeciński biskup był przecież swego czasu kanclerzem kurii polowej arcybiskupa Głodzia.

Bardzo krótko. 12 maja papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy z obowiązków ordynariusza diecezji bydgoskiej. 

W komunikacie Nuncjatury Apostolskiej napisano jasno, że dymisja związana jest z kwestią tuszowanie przestępstw seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych oraz innych powodów. Tomasz Terlikowski na twitterze słusznie napisał, że jest to czyszczenie układu personalno – obyczajowego, pozostawionego przez kardynała Gulbinowicza. Biskupi Janiak i Głódź to przecież jego wychowankowie, których ten przez wiele lat promował. 

Czy papież Franciszek pójdzie dalej tym kluczem? Jeśli tak, to następny do dymisji powinien się szykować arcybiskup Andrzej Dzięga ze Szczecina. Nie tylko dlatego, że latami tuszował – we współpracy z arcybiskupem Głodziem – sprawę księdza Dymera, ale także dlatego, że jest to ten sam układ kościelno – personalno – towarzyski. Szczeciński biskup był przecież swego czasu kanclerzem kurii polowej arcybiskupa Głodzia. Moim zdaniem arcybiskup Dzięga już może pakować walizki.

                                                                                              Jan Filip Libicki

 

Centrum Rekreacji Oborniki będzie miejscem spotkania z politykami Prawa i Sprawiedliwość. Tematem będzie kampania prezydencka.
Wg pracowni Ipsos liderem w wyścigu o prezydenturę jest Rafał Trzaskowski.
W spotkaniu noworocznym okręgu 38 z europoseł Anną Bryłką udział brali Szymon Nowacki i Sebastian Kolanko.
Poseł Bartłomiej Wróblewski apeluje o realizację projektu "Pancerna Wielkopolska".
Kandydat bezpartyjny na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, popierany przez partię albo szef partii, który twierdzi, że jest niezależny – czy to ma sens? Czy partie polityczne chcą oszukać wyborców?
Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie przysługiwało po 7 latach. Poinformował o tym Poseł na Sejm RP Adam Luboński.
Korporacje samorządowe wskazują, że ustawodawca nierówno potraktował wójtów, burmistrzów i prezydentów wprowadzając dwukadencyjność, bo takiego ograniczenia nie zastosował w stosunku do pozostałych dwóch szczebli samorządu terytorialnego, czyli zarządu powiatu i zarządu województwa. Takiego samoogr…