Skip to main content

Polska 2050 proponuje zmiany prawne, które pozwolą na rozwinięcie Funduszu Sołeckiego

| polska2050.pl | Polityka

Ruch Polska 2050 proponuje wprowadzenie zmian w funduszu sołeckim. 

Fundusz Sołecki od ponad dekady zmienia polską wieś. Środki przeznaczone na realizację lokalnych inicjatyw mieszkańców dają pozytywny efekt zarówno finansowy, jak i społeczny. To najbardziej lokalna inwestycja w kulturę, infrastrukturę i mieszkańców. Niestety sołectwa i fundusz sołecki borykają się z różnymi problemami.– powiedziała podczas środowej konferencji prasowej Posłanka Hanna Gill-Piątek, przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050.

Zmiany prawne, które Polska 2050 proponuje, zostały wypracowane wspólnie z Sołtyskami i Sołtysami współpracującymi w Ruchu Polska 2050. Podczas konferencji zaprezentowała je Joanna Morawska, Sołtyska wsi Wólka Kozodawska oraz Maciej Żywno, lider Partnerstwa na Rzecz Samorządu Otwartego Polski 2050.

5 postulatów zmian w Funduszu Sołeckim:

  1. Likwidacja górnego limitu wydatków budżetu państwa na cel refundacji Funduszu Sołeckiego i wzrost kwoty refinansowania przez budżet państwa gminom środków wydanych na Fundusz Sołecki.
  2. Umożliwienie sołtysom wnoszenia skarg na rozstrzygnięcia finansowe władz gminy w formie budżetu lub innych istotnych aktów, które nie realizują prawidłowo wniesionego wniosku o przyznanie środków z Funduszu.
  3. Uwzględnienie sołectw jako adresatów środków unijnych czy np. funduszy norweskich.
  4. Nadanie priorytetu na realizacje inicjatyw z zakresu działalności proobywatelskiej i wzmacniającej kompetencje społeczne mieszkańców z konkursów grantowych Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
  5. Objęcie sołtysów pakietem OC wykupionym przez gminę.

Parlamentarzyści Polski 2050 pozostają w stałym kontakcie z sołtysami, aby proponować w Sejmie i w Senacie rozwiązania sprzyjające rozwojowi polskiej wsi i pomagające jej mieszkańcom.

Błażej Pacholski, regionalny lider Polski 2050, tak ocenia sytuację sołectw:

Zmienia się charakter polskiej wsi, zmieniają się również oczekiwania mieszkańców, logiczne jest zatem, że pewne przepisy i zasady należy także zaktualizować. Na sołtysach - lokalnych liderach spoczywa coraz większa odpowiedzialność, powierzane im są kolejne zadania. Budżet pozostający do dyspozycji mieszkańców, czyli fundusz sołecki jest niezwykle ważny. Realizowane są z niego zadania własne gminy, które nie tylko przyczyniają się do rozwoju infrastruktury lokalnej lecz także podnoszą standard życia na wsi. Dla aktywnych sołectw środki zagwarantowane w funduszu sołeckim są często niewystarczające. Ich wysokość to wynik obliczeń wg wzoru, na który wpływ mają suche, obiektywne dane, m in. liczba mieszkańców. Małe miejscowości co do zasady mają zatem ograniczone możliwości rozwoju.
 
Sołtys Ryczywołu Anna Jęśko:
Ubolewam nad tym, że moje Sołectwo nie może ubiegać się o wiele grantów. To pomogłoby w rozwoju wsi. Teraz musi starczyć często to, co otrzymamy z Gminy. Dzięki proponowanym zmianom na pewno byłoby łatwiej.

 

 

Prawo.pl: wrócił temat zniesienia dwukadencyjności samorządowców 

Korporacje samorządowe wskazują, że ustawodawca nierówno potraktował wójtów, burmistrzów i prezydentów wprowadzając dwukadencyjność, bo takiego ograniczenia nie zastosował w stosunku do pozostałych dwóch szczebli samorządu terytorialnego, czyli zarządu powiatu i zarządu województwa. Takiego samoo...

Poseł Jakub Rutnicki odwiedził Oborniki

Temat inwestycji przeważał podczas spotkania Posła na Sejm Jakuba Rutnickiego z burmistrzem Tomaszem Szramą.

Poseł Krzysztof Paszyk. Wczoraj. Dziś. Jutro

Krzysztof Paszyk staje przed życiową szansą na zdobycie silnej pozycji w powiecie obornickim. Może tutaj rządzić i dzielić niczym prawdziwy król przez wiele lat.

Dariusz Standerski w rządzie premiera Tuska

Dariusz Standerski z Rożnowa wszedł w skład nowego rządu premiera Donalda Tuska.

Listy wyborcze prawie gotowe. Rogoziński radny trafi do powiatu?

Wybory samorządowe zbliżają się dużymi krokami. Komitety dokonują już tylko kosmetycznych poprawek.

Donald Tusk premierem

Sejm wybrał w poniedziałek 11.12.2023 Donalda Tuska na Prezesa Rady Ministrów. "Za" głosowało 248 posłów, przeciw — 201. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Poseł K. Paszyk: Dlaczego musimy rozliczyć winnych afery Pegasusa?

Obornicki poseł Krzysztof Paszyk jednoznacznie opowiedział się za powołaniem komisji śledczej dotyczącej Pegasusa.