fbpx

Jaki kształt będzie miała koalicja rządząca w Radzie Powiatu Obornickiego po wyborach?

Październikowe wybory parlamentarne mogą mieć ogromne znaczenie na sytuację w lokalnych władzach.

To już tylko 4 tygodnie. Tylko tyle i aż tyle pozostało do wyborów parlamentarnych. Ich wynik może mieć ogromne znaczenia na sytuację w naszym regionie, gdzie dotychczas mocne zaplecze miały PO i PSL. Kto wygra wybory parlementarne? Ostatnie sondaże pokazują duże popracie dla PiS. Zanim znajdują się Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL. Niektóre sondaże dają także szanse Konfederacji na przekroczenie progu 5% poparcia. Polski system wyborczy premiuje zwycięzcę wyborów. Przy obecnych badaniach PiS mogłoby objąć samodzielną władzę w Polsce. Dla opozycji jest ważne, aby jak nawięcej głosów wyrwać obecnemu liderowi. Im więcej komitetów wyborczych prekroczy wspomniane wyżej 5% tym przewaga PiS w mandatach będzie mniejsza. Brak PSL w nowym sejmie mogłoby być dość bolesne dla nieformalnego frontu opozycji.

Brak w ławach poselskich posłów z PSL mogłoby zmienić układ w Radzie Powiatu Obornickiego. Przypomnijmy, że w tej chwili znajduje się w nim Blok Samorządowy oraz PSL. Czy wówczas także ci radni mieliby dla Rady, aż tak dużą wartość? Wątpliwe. W tym momencie mogłoby się znaleźć miejsce dla radnych z PiS. Nikt jednak nie chce wchodzić w koalicję po to, aby tylko w niej być. Czy oznaczałoby to zmianę na fotelu Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Obornickiego? A może zmieniłby się Wicestarosta Obornicki? 

Inną alternatywą byłoby włączenie do koalicji Piotra Desperaka, czy Michała Bogacza. Blok ma 8 mandatów i 1 wystarczyłby do posiadania pełni władzy w Radzie. Byłoby to jednak ryzykowne. Już przecież jesienią 2018 roku były próby nawiązania porozumienia PiS z ... PSL. Wtedy jednak nie udało sie przekonać dziewiątej osoby, która pozwoliłaby przejąc kontrolę nad 17 osobową radą. Katarzyna Woźniak powiedziała NIE.

Trudno przewidzieć co tak dokładnie wydarzy się po 13 października. Jedno jest jednak pewne. Jeśli Krzysztof Paszyk nie zapanuje szybko nad wszystkimi członkami klubu w Radzie Powiatu to skład koalicji zmieni się. Już dziś trudno stwierdzić, czy ta grupa radnych liczy 4 osoby, czy jednak 3. Zgrzyty w tej maszynie są coraz głośniejsze. Reszta robi się niecierpliwa i czeka na werdykt 13 października.