Nie żyje Roman Białachowski

W czwartek 17 stycznia w Białężynie odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Romana Białachowskiego.

Roman Białachowski był zaangażowanym społecznikiem, samorządowiecem i regionalistą. Pochodził z Pacholewa, gdzie prowadził odziedziczone po przodkach gospodarstwo rolne. Oddany tradycji rozwijał je i wzbogacał, aktywnie działał też w organizacjach rolniczych.

Roman Białachowski był również zaangażowanym działaczem społecznym.

W latach 1983-87 Wiceprzewodniczącym Wielkopolskiej Rady Narodowej w Poznaniu, a od 1987 do 1989 Przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Członkiem Prezydium Rady. Współtworzył  miesięcznik „Głos Obornicki” i w latach 1993-2001 pełnił funkcję redaktora naczelnego, był też członkiem Rady Programowej Radia Merkury.

Zasiadał w Radzie Nadzorczej Pobiedzisko-Goślińskiego Banku Spółdzielczego, był Wicemarszałkiem Sejmiku Chłopów Polskich w Wielkopolsce, a przez lata pełnił funkcję prezesa Zarządu Powiatowego PSL.

Aktywnie udzielał się też w samorządzie. Był współzałożycielem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Samorządowo-Kulturalnego „Stowarzyszeni i Gospodarni”, przez dwie kadencje zasiadał w Radzie Powiatu Obornickiego.

Znane było zamiłowanie Romana Białachowskiego do lokalnej historii i tradycji, był prezesem Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Obornikach.

Roman Białachowski zarówno w swej pracy zawodowej, jak i społecznej cieszył się dużym uznaniem i szacunkiem. Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2007 roku Medalem Zasłużony dla Ziemi Obornickiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy czwartek, 17 stycznia, o godz. 11.00 w Białężynie.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież