fbpx

Oborniki 1925

Album zdjęć prezentujących Oborniki w 1925 roku to swoista kapsuła czasu, która pozwala nam przenieść się prawie o 100 lat.

W 1925 roku obornicki magistrat zlecił wykonanie szeregu zdjęć fotografowi Tykocińskiemu, album zachował się do obecnych czasów bez większego uszczerbku. Jako perełka spoczywał w bibliotecznej szafie i czekał na swoje kolejne w minionym wieku odkrycie.

Odkrycie lokalnego skarbu nastąpiło dzięki staraniom pracowników biblioteki, którzy to najpierw rozpoczęli tworzenie cyfrowego archiwum zdjęć, co pozwoli uwierzyć w potencjał posiadanych materiałów. To przeświadczenie pozwoliło z odwagą sięgnąć po środki Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018 Etno Polska.

Szczególny czas 100-tnej rocznicy odzyskania niepodległości dodatkowo podnosi rangę premiery albumu „Powiatowe Miasto Oborniki 1925”, który obrazuje Oborniki okresu niedługo po odzyskaniu wolności. Dyrektor Biblioteki Mateusz Klepka poprowadził zebrane na premierze albumu osoby po Obornikach, oczami przedwojennego fotografa. W ramach programu ślady naszej historii odszukane zostały przez najmłodsze pokolenie Oborniczan, zdumiewające jak wiele miejsc zatrzymało się w czasie. To doskonałe ćwiczenie wyobraźni dla współczesnego człowieka, któremu wydaje się, ze kiedyś … nie było, czy na pewno? Zachęcamy wszystkich Państwa do odwiedzin biblioteki, zapoznania się z albumem i odszukania hoteli, tartaków, kawiarni, więzienia, posterunku, urzędów, świątyni  w Powiatowym Mieście Oborniki 2018.

W prezentacji albumu uczestniczyli starosta obornicki Zofia Kotecka, zastępca starosty Waldemar Cyranek, zastępca burmistrza Piotr Woszczyk.  Projekt zrealizowany został przez Mateusza Klepkę, Monikę Hancyk.