Wielka Polska Niepodległa - Oborniccy Fanatycy (film)

Oborniccy Fanatycy ukończyli prace związane z nowym muralem.

Kibole Lecha postawili na wartości im bardzo bliskie. W roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę nie mogło zabraknąć motywu patriotycznego. Taki też oficjalnie został przedstawiony w piątek 12 października. 

Co sami Oborniccy Fanatycy piszą o tym wydarzeniu na swoim profilu społecznościowym? 

Na wstępie chcieliśmy zaznaczyć, że poprzedni mural, który był na tej ścianie nie został zniszczony, tylko "zginął śmiercią naturalną". Ze ściany zaczął odpadać tynk i do końca roku raczej nie zostało by po nim śladu, dlatego wspólnie z tworzącymi poprzedni mural doszliśmy do wniosku, żę zaczynamy działać z czymś nowym i razem postanowiliśmy, że będzie to mural patriotyczny.

Naturalną rzeczą było, że będzie on nawiązywać do odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz do Powstania Wielkopolskiego ponieważ jak wiadomo w tym roku obchodzimy 100 rocznicę tych arcyważnych wydarzeń.

Na skraju muru namalowaliśmy charaktery. Są to:
Stanisław Taczak- "pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego, który podczas urlopu (16 XII - koniec 1918) wyjechał do Berlina i wracając zatrzymał się, z powodów rodzinnych (28 XII 1918), w Poznaniu. Wieczorem nastąpiło spotkanie S. Taczaka z W. Korfantym, którego pośrednikiem był ks. Teodor Taczak - brat Stanisława. W. Korfanty przedstawił sytuację, proponując Taczakowi w imieniu Komisariatu NRL tymczasowe stanowisko głównodowodzącego powstania, do czasu pozyskania na to stanowisko oddelegowanego z Warszawy generała. Taczak drogą telefoniczną uzyskał zgodę Sztabu Generalnego w Warszawie na objęcie tego stanowiska i 2 I 1919 r. otrzymał stosowną legitymację. Dowództwo Główne zostało zorganizowane w pomieszczeniach hotelu "Royal" (ul. Św. Marcin)".

Roman Dmowski- "Bez wątpienia zalicza się do jednej z najważniejszych i najwybitniejszych postaci w historii państwa polskiego, zupełnie przemilczanej we współczesnej III Rzeczpospolitej. Był to wybitny mąż stanu, wielki patriota całkowicie oddany sprawie Polski i narodu polskiego. Należy go zaliczyć do grona osób mających ogromny wpływ na powojenny kształt XX wiecznej Europy jako współtwórcę niepodległej Polski oraz współautora europejskiego ładu powersalskiego."

Nad postaciami są herby Powstania Wielkopolskiego oraz Herb Polski (1919-1927)

W centalnym miejscu napis WIELKA POLSKA NIEPODLEGŁA, który podkreśla niepodległość naszego kraju, oraz cytat z Roty Marii Konopnickiej- wybitnej polskiej poetki,
"Nie rzucim ziemi skąd nasz ród"

Rota była wynikiem inspiracji wydarzeniami we Wrześni, gdzie młodzież szkolna z rodzicami sprzeciwiła się polityce germanizacyjnej kanclerza Rzeszy Otto von Bismarcka, który zapowiadał wyzywająco i bezczelnie, że polskie kobiety będą po niemiecku śpiewać kołysanki swoim dzieciom. Polskości w zaborze pruskim była strasznie prześladowana.

W tle widzimy naszą małą ojczyznę, czyli panoramę Obornik z kościołem farnym i św Józefa.
Chcieliśmy tym zaznaczyć, że stąd jesteśmy, tutaj jest Polska, tutaj też ludzie walczyli o Niepodległość a z naszych ziem jest wielu Powstańców Wielkopolskich.

Na koniec chcieliśmy podziękować:
Starej gwardii z Obornik, z którymi łączy nas wiele wspomnień z szlaków kibicowskich i którzy mieli ogromny udział w tworzeniu murala.

Mieszkańcom wspólnoty mieszkaniowej, którzy dali zgodę na tworzenie na ich ścianie

Burmistrz Tomasz Szrama, za okazaną pomoc i ogarnięcie kwestii formalnych

No i przede wszystkim Obornickim artystom, którzy wykonali kozacką pracę. Dzięki Arek, dzięki Uzi.

Film z muralem z 12 października 2018.

Oborniki są dumne

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież