Dla kogo Gmina Oborniki buduje ścieżki pieszo – rowerowe?

Ścieżki rowerowe i pieszo-rowerowe to jedno z największych osiągnięć obecnych włodarzy Obornik, poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie atrakcyjności terenu, dodatkowe miejsce dla rekreacji i uprawiania sportu.

Strzałem w 10-tkę jest ścieżka z Obornik do Stobnicy. Jeszcze nie ukończono wszystkich prac a już ta ścieżka stała się bardzo popularna. Jej przebieg po starym torowisku z bliskim sąsiedztwem lasu, jak na razie nieduży tłok, piękna jesienna pogoda jeszcze bardziej przyczyniają się do zwiększenia popularności tej nowej budowli.

Czy jednak nasza społeczność dorosła do takich udogodnień? Pojawiają się niestety już sygnały związane z bezpieczeństwem na ścieżce, a w szczególności z użytkowaniem jej przez motory i motorowery! Ta ścieżka nie jest przeznaczona dla tych pojazdów! W ciągu minionego tygodnia otrzymaliśmy już kilka sygnałów o jeżdżących po tej ścieżce motorach. Smutny dowód na powyższe słowa przedstawia zaprezentowane zdjęcie.

motorower sciezka

Utyskiwania kierowców na rowerzystów i rowerzystów na kierowców chyba nigdy nie będą miały końca. Jednak blokowanie przejazdu zaparkowanymi samochodami na ścieżkach rowerowych jest istotną przesadą. Do takich sytuacji dochodzi i na ścieżce przez Rudki ale i w Kowanowie. Tutaj również przedstawiamy przykład, zaparkowanych pojazdów ciężarowych na ścieżce rowerowej w Kowanowie. Czy ścieżka rowerowa w swojej konstrukcji jest przystosowana do takich obciążeń?

sciezka rowerowa kowanowo

Zaprezentowane zdjęcia otrzymaliśmy od naszych czytelników, liczymy, ze zarządcy tych dróg odpowiednio zareagują. Jednak obojętnie czy będą stawiane zakazy, może policja złapie jednego czy drugiego problem nie zniknie, jeżeli nie będzie ostrego sprzeciwu społecznego na takowe zachowania!

Ścieżka do Stobnicy składa się z pasa asfaltowego do ruchu rowerowego oraz pasa dla biegaczy i nordickerów. Nawierzchnia dla biegaczy i nordicerów nie jest zbyt szczęśliwa, składa się z drobnego grysu, jednak należy pamiętać, że to jest jeszcze etap budowy i nawierzchnia ta z czasem sama stwardnieje, a na pewno jest bardziej przyjazna dla biegaczy niż asfalt. Być może w przyszłości będzie trzeba rozważyć jednak istnienie jednoznacznego podziału ścieżki na pas dla rowerzystów i pieszych. Warto więc w trakcie spaceru po prostu być dla siebie uprzejmym!!

 

Komentarze  

+1 #1 Danka 2018-10-07 20:10
Zwracam Redakcji uwagę, iż obecny ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 2,50 m jest zbyt wąski, aby wydzielać osobno pas dla pieszych i osobno dla rowerzystów. Polecam zajrzeć do Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie:
§ 47
1. Szerokość ścieżki rowerowej powinna wynosić nie mniej niż:
1) 1,5 m - gdy jest ona jednokierunkowa;
2) 2,0 m - gdy jest ona dwukierunkowa;
3) 2,5 m - gdy ze ścieżki jednokierunkowe j mogą korzystać piesi.
§ 44
4. Szerokość chodnika odsuniętego od jezdni lub szerokość samodzielnego ciągu pieszego nie powinna być mniejsza niż 1,5 m.

Przy wydzieleniu potrzeba 3,50 m minimum aby rowerzyści i piesi mogli swobodnie się poruszać po swoich pasach.

Pozdrawiam
Cytować

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież