fbpx

Ultras Golnica Ryczywół z nową akcją dla powstańców

Ryczywolscy kibice walczą o upamiętnienie powstańców wielkopolskich.

W Polsce spośród powstań upamiętnia się głównie to warszawskie. Od blisko 10 lat o pamięć walczących w Powstaniu Wielkopolskim usilnie starają się kibice Lecha. Przez niektóre środowiska, szczególnie przez polityków, zostali oskarżani o zawłaszczenie sobie tej insurekcji i prawa do walki o pamięć powstańców. Trudno się jednak z tym zgodzić, kiedy przez wiele lat niewiele osób, a szczególnie instytucji, walczyło o to.

Dziś coraz więcej mówi się o wydarzeniach z lat 1918/1919. Powinno się tych informacji pojawiać jeszcze więcej. Należy podkreślić istotność tej isnurekcji, bo to właśnie zwycięskie Powstanie Wielkopolskie pozwoliło przyłączyć wiele ziem z zaboru pruskiego do Polski. 

W ostatnich miesiącach z kolejnym pomysłem wyszli Ultrasi Golnicy Ryczywół. Działając pod patronatem Klubu Sportowego Golnica chcą tym razem na grobach walczących w Powstaniu Wielkopolskim postawić krzyże. Zbierają na to już od kilku tygodni środki. Mosiężne elementy mają się pojawić na na cmentarzu w Ryczywole.

Utrasi twierdzą, że ich pomysły są kopiowane. Cieszą się z jednej strony, że ich inicjatywy są dobre, ale są oburzeni wykorzystywaniem tego do celów politycznych. Z tym już nie będą się godzić. 

Obecnie prowadzona akcja to jedna z kilku zaplanowanych w najbliższym czasie. Będziemy o wszystkich informować na naszym portalu.