Rośnie liczba ścieżek rowerowych w gminie Oborniki

Liczba ścieżek w gminie Oborniki przybywa w szybkim tempie, a w przygotowaniu są kolejne.

Z roku na rok przybywa w gminie Oborniki dróg rowerowych. Ostatnio zrealizowane odcinki oraz kolejne w trakcie budowy powodują, że całość układa się w system dróg, którymi rowerzyści mogą już bezpiecznie przejechać z jednej części miasta do drugiej, a nawet dalej.

Z Obrzyckiej do Czarnkowskiej

Świeżo wyremontowane ulice Przylesie, Droga Leśna, Wybudowanie i Bielawska, które stanowią wschodnią ramę komunikacyjną miasta, łączącą drogę powiatową w kierunku Obrzycka z drogą wojewódzką do Czarnkowa, zyskały drogę rowerową w całości asfaltową z bezpiecznymi przejazdami przez skrzyżowania. Całość została zbudowana z ponad milionowym dofinasowaniem, pozyskanym przez gminę Oborniki z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019.

Prosto do Stobnicy

Od kilkunastu tygodni można obserwować postępy w realizacji budowy drogi rowerowej do Stobnicy po dawnym szlaku kolejowym Oborniki – Wronki. To będzie prawdziwa autostrada rowerowa o długości prawie 12 km z trzema miejscami przeznaczonymi do odpoczynku. Ścieżka będzie w całości wykonana z masy asfaltowej, a dodatkowo na niektórych odcinkach poszerzona o część do komfortowego korzystania przez amatorów Nordic Walking. Całość budowy, wraz z działającym już oświetleniem ścieżki Oborniki – Słonawy wyniesie ponad 8 mln zł, z czego 85 % kwoty finansuje Unia Europejska. Tym samym po zakończeniu budowy, ruszając rowerem w Stobnicy, dojedziemy drogą rowerową np. do Dąbrówki Leśnej, Kowanowa, Rożnowa, czy toru motocrossowego i dworca przesiadkowego w Obornikach przy ul. Lipowej. Budowa ścieżki do Stobnicy zostanie zakończona jeszcze w tym roku.

Dojazd do dworca

Zakończona już, realizowana przez gminę część dworca przesiadkowego Oborniki Miasto została również wzbogacona o dojazdowe do dworca drogi rowerowe przy ulicach Łukowskiej, Lipowej
i Kopernika. Całość o długości  1,28 km. Ale to nie wszystko. Bo rozpoczęta już inwestycja na terenie dawnego dworca PKS również przewiduje budowę ścieżki wzdłuż bloków przy ulicy Powstańców Wlkp. Jest jeszcze druga część tej inwestycji w Wargowie, przy dworcu PKP i tam, oprócz parkingów wybudowana zostanie droga rowerowa dla obecnych i przyszłych użytkowników Poznańskiej Kolei Metropolitarnej. Łączna długość tych ścieżek to 2,6 km. Dofinansowanie tych inwestycji ze środków UE w wysokości 85% całości, czyli ponad 3 mln zł.  

Przez Kowanówko i dalej…

Droga rowerowa od ul. Czarnkowskiej wzdłuż ul. Rudki w ubiegłym roku została przedłużona przez rzekę Wełnę, gdzie zbudowano nową kładkę, wzdłuż zabudowań w Kowanówku do ścieżki rowerowej Oborniki – Rożnowo. Inwestycja realizowana przez powiat, przy współpracy z Gminą Oborniki. Natomiast Gmina w 2017 roku wybudowała z dofinansowaniem z „Programu rozbudowy dróg gminnych i powiatowych na lata 2016 – 2019” drogę rowerową o długości 4 km wzdłuż ul. Kowanowskiej, Polnej i Łukowskiej. Jest to fragment przyszłej drogi rowerowej…

…do Żernik!

Na razie na etapie przygotowań formalnych, ale już mocno zaawansowanych. Ponieważ jest to projekt wzdłuż drogi wojewódzkiej, wymaga współdziałania z Urzędem Marszałkowskim. Burmistrz Obornik podpisał umowę z marszałkiem województwa, w ramach której Gmina Oborniki dofinansowuje kwotą 250 tysięcy złotych powstanie tej ścieżki rowerowej. Ustalono już też koncepcję przebiegu, technologię umocnienia nawierzchni, lokalizację zatok autobusowych, sposób odwodnienia drogi, itp. Inwestycja ma ruszyć w 2019 roku.

Potrzeb zdecydowanie więcej

Skomplikowany układ dróg w naszym mieście, trudności z szybkim przejazdem z jednego końca na drugi sprawiają, że rower staje się wygodną alternatywą, zwłaszcza na dojazdach do pracy, czy szkoły. Pojawiają się nowe koncepcje, nad którymi pracuje Gmina Oborniki, a każda nowo projektowana droga jest wyposażona w bezpieczną ścieżkę rowerową. Na pewno brakuje ścieżek dojazdowych wzdłuż dróg powiatowych od strony Gołaszyna, czy Objezierza, . Ale to pewnie kwestia nie aż tak odległej przyszłości.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież