DK11 - sygnalizacje czy ronda?

W Chludowie na drodze krajowej nr 11 powstanie sygnalizacja świetlna. Dlaczego nie rondo?

Spore emocje wywołała informacja o postawieniu w najbliższym czasie kolejnej sygnalizacji na trasie Oborniki - Poznań. Kierowcy nie szczędzą uwag pod adresem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że ta nie buduje rond. To wg nich byłoby lepszym rozwiązaniem. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie poprawia bezpieczeństwo na skrzyżowaniach. Znacznie płynniej odbywa się ruch jednak po rondach. Z pytaniem o przyjęcie takiego, a nie innego rozwiązania w przypadku Chludowa zróciliśmy się do rzecznik poznańskiego oddziału GDDKiA Aliny Cieślak:

... informuję, że skrzyżowanie o którym mowa  jest wyposażone w pasy ruchu dla pojazdów skręcających w lewo i aby wybudować sygnalizację konieczna jest tylko korekta chodników, koszt sygnalizacji  to około  400 tys. zł. Budowa ronda  wiązała by się z koniecznością  przebudowy całej  infrastruktury podziemnej  i tutaj koszt wyniósł by  to 2-3 mln zł. Ponadto rond nie projektuje się na skrzyżowaniach poza obszarem zabudowanym, zwłaszcza gdy przeważa ruch tranzytowy i na wlotach podporządkowanych jest znacznie mniejszy ruch niż na drodze głównej.

Biorąc zaś pod uwagę fakt, że trwają już prace projektowe dotyczące nowej trasy S11, wskazane są rozwiązania prostsze, nie ingerujące już zbyt mocno w istniejącą infrastrukturę drogową gdyż tylko takie mają szanse na realizację.

Przy tak zakorkowanej drodze krajowej zapewne zwiększy się ruch na drogach powiatowych. Już się notuje zwiększone natężenie ruchu, a kolejna sygnalizacja śwetlna na pewno nie poprawi sytuacji w Wargowie, Kowalewku i Objezierzu.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież