Jest dworzec autobusowy. Co z poczekalnią? (foto+film)

Zakończono budowę dworca autobusowego w Obornikach przy ul. Lipowej. Co jednak z poczekalnią?

W planach realizacji Zintegrowanego Dworca Przesiadkowego w Obornikach było także powstanie nowego budynku z toaletami i kasami, jako niezbędnego elementu połączonych dworców autobusowego i kolejowego. Niestety, mimo zaawansowanych już działań planistycznych i dokumentacyjnych, odpowiedzialne za to PKP wycofało się z tej inwestycji.

W tej sytuacji Gmina Oborniki zaproponowała PKP swój wkład finansowy w wyburzenie starego obiektu i postawienie nowego, wg wcześniejszych założeń. 

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama: Inwestycje, zarówno nasza, związana z budową dworca autobusowego, jak i część PKP związana przede wszystkim z budową wielofunkcyjnego obiektu z toaletami miały być prowadzone równolegle. W wyniku ustaleń ze stroną kolejową, my przygotowaliśmy skuteczny wniosek o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej i rozpoczęliśmy budowę. Natomiast w PKP nastąpiły zmiany i decyzja o rozpoczęciu prac została przesunięta w czasie. Tym samym rozpoczęły się nasze starania o dotrzymanie umów ze strony PKP, tak żeby w jak najkrótszym okresie Zintegrowany Dworzec Przesiadkowy spełniał wszystkie niezbędne funkcje.

Obecnie budowa Dworca Autobusowego realizowana i finansowana przez Gminę Oborniki, przy dotacji w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 dobiega końca. Jest to jeden z elementów powstania zintegrowanego dworca, który ma służyć zarówno pasażerom komunikacji gminnej, jak i kolejowej. Drugi, istotny element, realizowany już jednak przez PKP SA, to rozbiórka istniejącego budynku poczekalni i kas, wybudowanie nowego obiektu wg projektu przedstawionego przez PKP już w 2015 roku, usytuowanego bliżej nowego dworca. Tam mają znaleźć się m.in. wspólne dla części autobusowej i kolejowej kasy oraz toalety.

Część realizowana obecnie przez gminę zakłada budowę wielostanowiskowego przystanku autobusowego, parkingów samochodowych na łączną ilość 84 pojazdów, w tym 10 dla niepełnosprawnych osób, ścieżek rowerowych w kierunku miasta oraz Murowanej Gośliny, mających stanowić połączenie dla ruchu rowerowego na głównych dojazdach do dworca. Obecnie montowane są elementy informacyjne, zarówno te w postaci tablic, jak i systemu audiowizualnego. Po zakończeniu prac przy ul. Lipowej, zostanie przeniesiony w to miejsce dworzec dla komunikacji gminnej i dalekobieżnej, a na dotychczasowym przy ul. Powstańców Wielkopolskich rozpocznie się budowa parkingów, zatoki autobusowej, ławek i aranżacja zieleni, również z pozyskanych przez gminę środków z Europejskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

  

Modernizacja linii kolejowej Poznań – Piła

Trwa modernizacja linii kolejowej Poznań – Piła realizowana przez PKP PLK S.A.
W Obornikach przebudowie podlegają m.in. wszystkie przejazdy kolejowe, perony dworców, ścieżki dojścia. Ważną częścią tego projektu jest budowa przystanku kolejowego w Bogdanowie, gdzie w tym momencie najbardziej rozwija się rynek mieszkaniowy.

Po zakończeniu prac, wyremontowanym torowiskiem pociągi będą mogły osiągać maksymalną prędkość 120 km/h i dzięki temu znacznie skróci się czas dojazdu do Poznania.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież