Wianki na Jeziorze Rogozińskim

Na Jeziorzo Rogozińskim obchodzono 23 czerwca tradycyjny obrzęd puszczania wianków.

Noc Kupały, zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca i obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku.  Rogozińska noc świętojańska odbyła się 23 czerwca na przystani Klubu Żeglarskiego Kotwica w Rogoźnie.

Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości zainicjowało przybycie Neptuna i jego towarzyszki Prozerpiny. W tą jedną wyjątkową noc w roku to Oni dzierżą klucze miasta i przejmują władzę. Tradycyjne wianki z zapalonymi świecami popłynęły z nurtem wody, a na placu Kotwicy odbył się świętojański obrzęd zapewniający zdrowie i urodzaj. Obecni mieszkańcy mogli podziwiać występ zespołu Goślinianie, Pa-Mar-Sze a zaraz potem taniec z ogniem. Wianki zakończył pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież