Ruszyła spółdzielnia socjalna MeSym

Spółdzielnia socjalna MeSym rozpoczęła swoją działalność 20 kwietnia.

 

 

Spółdzielnia socjalna to przedsiębiorstwo, ale przedsiębiorstwo specyficzne. Nazwa „przedsiębiorstwo społeczne” najlepiej oddaje istotę takiej spółdzielni. Tworzą ją w części osoby z różnych przyczyn wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym, które otrzymują szansę nie tylko zaktywizowania się na rynku pracy ale przede wszystkim powrotu do regularnego funkcjonowania w społeczeństwie. W spółdzielni socjalnej nie ma typowego podziału na pracodawcę i pracowników. Wszyscy członkowie osobistym zaangażowaniem wypracowują wspólny zysk.

Wiedzą o tym założyciele spółdzielni socjalnej „MeSym”, utworzonej przez członków obornickiej społeczności romskiej. Dzięki woli poprawy swojej sytuacji i konsekwentnemu zaangażowaniu, przy wsparciu Burmistrza Obornik, udało im się zainteresować pomysłem prowadzenia wypożyczalni samochodów ekspertów z Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka.

To właśnie w ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej uzyskali szeroką pomoc zarówno finansową na m.in. zakup floty pojazdów i adaptację pomieszczeń, jak i merytoryczną, w postaci szkoleń i wspólnego ze specjalistami przygotowywania koniecznej dokumentacji.

Podpisanie dokumentów założycielskich odbyło się 26 października 2017 r. na sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Obornikach, a pół roku później – 20 kwietnia wspólnie świętowaliśmy uroczyste otwarcie spółdzielni. Wypożyczalnia rozpoczęła działalność tak szybko, jak to było możliwe. W dniu otwarcia połowa z 14 samochodów była już u klientów, co najlepiej świadczy o przedsiębiorczości świeżo upieczonych spółdzielców.

To już druga, po „Uciec dysforii”, spółdzielnia socjalna w gminie Oborniki. Życząc sukcesów, tak „biznesowych” jak i społecznych. Trzymamy kciuki za rozwój już istniejących ale też za powstawanie nowych podmiotów ekonomii społecznej, w których zysk wypracowany przez ich członków służy przede wszystkim społecznej i zawodowej reintegracji osób społecznie wykluczonych.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież