Oborniki. 20 lat działalności Ochronki „FRANCISZEK”

W Ochronce „FRANCISZEK” 4 grudnia odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące 20 letnią działalność tej placówki. W spotkaniu wzięły udział osoby którym nie obojętny jest los małego dziecka. Ludzie którzy w różny sposób wspomagają działalność placówki, wykonując potrzebne prace, oferując konkretne przedmioty czy uzupełniając zwykle mały budżet. Za wielkie serce zebranym podziękowały dzieci wręczając symboliczną różyczkę. Szefowa placówki podziękowała również pracownikom za ich bezgraniczne zaangażowanie. Krótki program wokalny przygotowała utalentowana młodzież Powiatu Obornickiego, oraz Joanna Gacek uczestniczka telewizyjnego programu „Bitwa na głosy”.  Gospodyniami spotkania były Dyrektor Ochronki „FRANCISZEK” Pani Agata Bryl i Prezes Towarzystwa Przywracania Rodziny z siedzibą w Poznaniu Pani Anna Szurpicka.

…Ochronka „FRANCISZEK” jest dostosowana do potrzeb dzieci w młodszym wieku. Łącznie przez minione lata pod naszą opieką znajdowało się 72 dzieci.

Dzieci są kierowane do nas przez sądy, choć zdarza się, że są też przyjmowane interwencyjnie (np. doprowadzone przez policję). Są to dzieci, dla których nie znaleziono rodziny zastępczej. Dzieci, które trafiają do nas są w najtrudniejszym momencie swojego życia i ich emocje związane z zabraniem ich z domu rodzinnego są bardzo silne. Najtrudniej jest, gdy okazuje się, że kryzys w rodzinie pogłębia się i nie ma szansy na powrót. Wspólnie przechodzimy wtedy przez ogromne emocje naszych podopiecznych, pełniąc dla nich w tym czasie ważną funkcję terapeutyczną.

Naszym nadrzędnym celem jest z jednej strony stworzenie namiastki rodziny tu w ochronce, z drugiej działanie w kierunku rozwiązywanie sytuacji rodzinnych naszych podopiecznych tak, aby dzieci mogły jak najszybciej  od nas odejść do rodzin - tych własnych naturalnych, a jeśli jest to niemożliwe - do nowych adopcyjnych lub zastępczych. Diagnozujemy sytuację w rodzinach dzieci i w pierwszej kolejności wykorzystujemy wszystkie możliwości by dane dziecko mogło wrócić do swojego domu. Jeśli jednak jest to niemożliwe, staramy się, by dziecko znalazło nową rodzinę. Najtrudniej jest niestety znaleźć rodzinę dla dzieci starszych.

Nasza placówka powstała w 1997 roku. Jest to placówka niepubliczna prowadzona przez organizację pożytku publicznego – Towarzystwo Przywracania Rodziny, które powstało w Poznaniu w 1987 roku. Wtedy to grupa ludzi tuż po studiach, rozpoczęła swoje życie zawodowe związane z opieką nad dziećmi. Szybko zauważyli, że funkcjonujący model nie działa właściwie, że nie ma w nim miejsca nawet na namiastkę rodziny, której dzieci tak bardzo potrzebowały. W 1992 roku pod Poznaniem utworzona została pierwsza ochronka – „JUREK”. W 1997 roku powstała druga ochronka – „FRANCISZEK”.

Aby zapewnić dzieciom właściwą całodobową opiekę zatrudniamy wychowawców z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym. Przede wszystkim muszą być to osoby, które mają wysokie kompetencje społeczne, potrafią radzić sobie w trudnych sytuacjach, potrafią ze sobą współpracować, tak aby stworzyć coś na wzór rodziny, razem rozwiązywać problemy i szanować wspólne zasady. Muszą też posiadać praktyczne, życiowe umiejętności. Sprzątanie, pranie, gotowanie, czy drobne naprawy należą do ich codziennych zadań. Są to osoby, dla których praca w ochronce to coś więcej niż etat. Większość z nich zostawia tu dużo więcej czasu i daje dużo więcej serca, niż wymaga tego kodeks pracy. W miarę potrzeb wspierają nas także wolontariusze.

Chcemy, aby w naszym domu dzieci odnalazły bezpieczną przystań, w niezwykle trudnej sytuacji życiowej, w jakiej się znalazły. Chcemy aby nasz dom był swego rodzaju oazą, gdzie mogą znaleźć spokój i normalność, których tak bardzo potrzebują. Placówka wtopiona jest w osiedle domów jednorodzinnych, właściwie niczym się nie wyróżnia spośród sąsiednich domostw.

Bieżącą działalność placówki finansuje dotacja ze Starostwa Powiatowego. Oprócz tego nieustannie staramy się o pozyskiwanie dodatkowych pieniędzy, bo wydatków jest sporo. Wspomagają nas zarówno osoby prywatne, firmy, szkoły… To bardzo miłe i budujące, gdy różne osoby przychodzą do nas z pytaniem czego potrzebujemy lub propozycją ofiarowania konkretnych przedmiotów. W ten sposób otrzymaliśmy m.in. telewizor, lodówkę, mikrofalówkę, meble, czy wspaniałe świąteczne paczki dla dzieci. Bardzo ważny jest dla nas również 1% podatku dochodowego.

Nie ukrywamy, że każda złotówka jest dla nas bardzo cenna, ponieważ pieniądze na wszystkie wydatki związane z edukacją, kulturą, czy spędzaniem przez dzieci czasu wolnego, większość kosztów związanych wyposażeniem domu musimy pozyskać we własnym zakresie. Do tego dochodzą koszty remontów i napraw, czy wydatki na leki, których wysokości nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć. Dlatego, chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, wspierającym naszą działalność – zarówno w formie darowizn finansowych, rzeczowych, wpłat 1% podatku dochodowego, jak i w formie osobistego zaangażowania, poświęconego czasu i serca na rzecz dzieci. Bez wszystkich, otaczających nas ludzi dobrej woli, nie byłoby możliwe powstanie i funkcjonowanie takiego domu dla dzieci jak nasz…

                                                                    

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież