Przejdź do głównej treści

Sybiracy w przeddzień 72. rocznicy ataku ZSRR na Polskę

| UM Rogoźno | Lokalne

Sybiracy w przeddzień 72. rocznicy ataku ZSRR na Polskę„Zmarłym pamięć. Żywym pojednanie” - takim hasłem kierują się Sybiracy. Dzisiaj (16 września), w przeddzień 72. rocznicy agresji ZSRR na Polskę, przy pomniku znajdującym się na pl. Karola Marcinkowskiego spotkali się Sybiracy, samorządowcy i młodzież. Na wspomniany pomnik składa się duży żelazny krzyż i głaz z tablicą o treści: "W hołdzie ofiarom systemu ludobójstwa 1939-1956 SYBIR KATYŃ WIĘZIENIA. Sybiracy i społeczeństwo. Rogoźno 1990 r.".

Udało im się wrócić z zesłania na „nieludzką ziemię”, gdzie niektórzy z nich stracili swoich bliskich i mimo bolesnych wspomnień są pełni zapału i radośni, chociaż już bardzo wiekowi - mowa o członkach Związku Sybiraków w Rogoźnie.

Obchody uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00 uroczystą mszą św. w kościele p.w. Ducha Świętego w Rogoźnie, po mszy uczestnicy przeszli pod pomnik znajdujący się na pl. Karola Marcinkowskiego. Zanim pod pomnikiem złożono kwiaty i znicze, Zygmunt Strenczak - prezes Związku Sybiraków w Rogoźnie pokrótce przypomniał tragiczną historię września 1939 roku, kiedy to Polska została zaatakowana przez hitlerowskie Niemcy i ZSRR, a wielu naszych rodaków zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i osiedlenia się na „nieludzkiej ziemi” Sybiru.

Po przemówieniu Członek Zarządu Powiatu Gustaw Wańkowicz w asyscie prezesa Zygmunta Strenczaka i zastępcy Burmistrza Rogoźna Krzysztofa Ostrowskiego wręczył w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyż Zesłańców Sybiru paniom Marii Ciereszko i Helenie Szatkowskiej. Następnie odegrany został Hejnał Rogoźna i wysłuchano "Pieśń Sybiraków". Przy Rogozińkim pomniku kwiaty złożyli członkowie Koła, przedstawiciel Powiatu Gustaw Wańkowicz, zastępca Burmistrza Rogoźna Krzysztof Ostrowski, ks. kan. Eugeniusz Śliwa i Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie Zdzisław Hinz. Inne delegacje reprezentowały Rogozińskie Centrum Kultury, Bractwo Kurkowe "Rogoża" i miejskie placówki oświatowe.

W dniu 25 kwietnia 2025 roku odbyła się w Rogoźnie Inauguracja Rogozińskiego Questu Powstańczego oraz Rajd z questem szlakiem Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie.
1 maja odszedł Zygmunt Dyczkowski. Przez 31lat kierował Szkołą Podstawową nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach.
Na aktywne spędzenia majówki zaprasza Centrum Rekreacji Oborniki. Będzie otwarte przez cały weekend!
W Starostwie Powiatowym w Obornikach otwarto Terenowy Punkt Paszportowy. To ogromny sukces Powiatu Obornickiego.
25 maja odbędzie się wędrówka wzdłuż Samicy Kierskiej. To kolejna akcja pomocy dla Wiktorii Rembacz.
Jubileusz 745-lecia Rogoźna przyciąga liczne grono sympatyków aktywnego spędzania wolnego czasu. Za nami liczne zawody. Kolejne już niebawem.
 Od 30.04.2025 r. rozpocznie funkcjonowanie Terenowy Punkt Paszportowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z siedzibą w Starostwie Powiatowym w Obornikach.