Oborniki i Rogoźno wspólnie w kwestii rozwoju kolei metropolitalnej

Kolej metropolitalna takze do Rogozna?

Rogoźno stara się nadgonić stracony czas w tematyce kolei metrapolitalnej. Czy zdąży?

Pomysł Marszałka zakłada w przyszłości po modernizacji linii do Piły uruchomienie nie jak do tej pory 11 par pociągów ale 17! Niestety to za mało, by kolej była tak atrakcyjna dla pasażerów i mogła "nasycić" w szczycie połączenia, tak by odbywały się one co 30 minut. W związku z tym na wszystkich trasach z Poznania w każdym kierunku Wielkopolski Urząd Marszałkowski planuje po 17 kursów (w dwie strony oczywiście, czyli jednostkowo 34). Pozostały ciężar połączeń mają solidarnie dźwigać samorządy w proporcjach po 40% i przy udziale 20% powiatów. Stąd propozycja, która dotyczy nie tylko obszaru metropolitalnego (czyli nas) ale i zakłada się tak zwany wariant rozszerzony - krótki objąłby tylko Oborniki - Poznań.

Zastępca Burmistrza Obornik Piotr Woszczyk:

Wariant dłuższy dotyczy i Rogoźna, co jest odzwierciedleniem podobnych wariantów na innych trasach (np. krótki Pobiedziska, długi Gniezno). Podstawą jest porozumienie z 2015 roku parafowane nie tylko przez członków Metropolii Poznań ale i ościennych gmin. Teraz zbliża  się realizacja i konieczne jest przyjęcie solidarnej zasady w całej Wielkopolsce.

Oborniki i Rogoźno oraz powiat uczestniczyływ spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim. Te 3 podmioty są zobowiązane do wspólnej odpowiedz.

Dodaj komentarz

Zasady:
Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres redakcja@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież