Przejdź do głównej treści

Oborniccy harcerze na Grunwaldzie.

| UM Oborniki | Lokalne

W terminie od 7 do 17 lipca, młodzież z 88 Grunwaldzka Drużyna Starszoharcerska „Róża Wiatrów” i 17 GWKDH „Bezimienni” uczestniczyła w III Ogólnopolskim Rajdzie Grunwaldzkim oraz XL Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim. W 2 imprezach wzięło łącznie udział ponad 1700 harcerzy z całej Polski.

W samą imprezę duży wkład mieli harcerze z 88, którzy organizowali bowiem jedną z 5 tras rajdu, trasę IX rowerową „Wszystkich Ziem Pogranicza” w czasie, której uczestnicy pokonali w ciągu pięciu dni ponad 250 km pokonując trasę od Płocka przez Sierpc, Rypin, Brodnice, Nowe Miasto Lubawskie, Lidzbark by dotrzeć na Pola Grunwaldu.

W czasie rajdu na uczestników przygotowane było wiele atrakcji min.: zajęcia z ratownictwa medycznego, ratownictwa wodnego, technik linowych, strzelectwa, podstawą programu było jednak krajoznawstwo. Harcerze mieli możliwość zwiedzenia: zamku w Brodnicy, Golubiu-Dobrzyniu, Bodnickiego Parku Krajobrazowego, Welskiego Parku Krajobrazowego, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, 3 punktów archeologicznych oraz wielu obiektów sakralnych min. klasztoru franciszkanów, w którym młodzież mogła zwiedzić kryptę z zmumifikowanymi ciałami. Po 5 dniach wyprawy rowerowej, młodzież dotarła na Zlot.

W czasie pięciu kolejnych dni obozu, harcerze mieli możliwość spotkania się z premierem Polski Donaldem Tuskiem, uczestniczenia w publicznej zbiórce na rzecz renowacji obrazu Matejki „Bitwa pod Grunwaldem, oczywiście obejrzenia rekonstrukcji bitwy, oraz uczestnictwa w wielu ciekawych zajęciach. I w tej imprezie harcerze z 88 mieli swój wkład w program imprezy, przygotowując specjalnie na ten zlot wędrówkę specjalnościową dla 150 osób, przygotowując prelekcję, którą poprowadziła Julia Marchlewicz , która opowiedziała o swoim udziale w projekcie „Afryka Nowaka” oraz prowadząc zajęcia z języka migowego a harcerze z Rogoźna przygotowali zajęcia „malowanie na wodzie”. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili uczestnicząc w programie zlotu oraz tworząc go.

Na pewno wspomnienia z imprezy będą trwać w nich do kolejnego obozu w przyszłym roku.

źródło UM Oborniki

W dniu 25 kwietnia 2025 roku odbyła się w Rogoźnie Inauguracja Rogozińskiego Questu Powstańczego oraz Rajd z questem szlakiem Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie.
1 maja odszedł Zygmunt Dyczkowski. Przez 31lat kierował Szkołą Podstawową nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach.
Na aktywne spędzenia majówki zaprasza Centrum Rekreacji Oborniki. Będzie otwarte przez cały weekend!
W Starostwie Powiatowym w Obornikach otwarto Terenowy Punkt Paszportowy. To ogromny sukces Powiatu Obornickiego.
25 maja odbędzie się wędrówka wzdłuż Samicy Kierskiej. To kolejna akcja pomocy dla Wiktorii Rembacz.
Jubileusz 745-lecia Rogoźna przyciąga liczne grono sympatyków aktywnego spędzania wolnego czasu. Za nami liczne zawody. Kolejne już niebawem.
 Od 30.04.2025 r. rozpocznie funkcjonowanie Terenowy Punkt Paszportowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z siedzibą w Starostwie Powiatowym w Obornikach.