Przejdź do głównej treści

Rogozińskie Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

| Bartek Tomczak | Lokalne

rogozno wyklecie

27 lutego 2016 roku pod pomnikiem Wolnej i Niepodległej Polski w Rogoźnie odbyły się pierwsze Rogozińskie Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, których organizatorem był Okręg Wielkopolska Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Pod pomnikiem obecne były delegacje Władz Miasta, w osobach Pana Burmistrza Romana Szuberskiego, Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej Henryka Janusa, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Pawła Wojciechowskiego, oraz Pani Radnej Katarzyny Erenc- Szpek, kolejnymi delegacjami były- grupa działaczy Prawa i Sprawiedliwości z Obornik, delegacja Gimnazjum nr 1 im. Mazurka Dąbrowskiego, delegacja Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego, oraz delegacje rogozińskich i obornickich harcerzy.

Warto tutaj zaznaczyć, że licznie pod pomnikiem stawiło się społeczeństwo miasta i Gminy Rogoźno, które w tym dniu oddało hołd naszym bohaterom- Żołnierzom Wyklętym. Po uroczystym przywitaniu zgromadzonych przez prowadzącego Bartosza Tomczaka, odśpiewano hymn Polski, podczas którego odpalono materiały pirotechniczne. Następnie po krótkim przemówieniu, przybliżającym postacie oraz walkę Żołnierzy Wyklętych nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem, oraz minuta ciszy podczas której odpalone zostały race świetlne.

W czasie trwania obchodów wartę przy pomniku pełnili umundurowani członkowie sekcji ASG Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Obornikach ZRS ZAPORA, członkowie Stowarzyszenia Wielkopolska Obrona Terytorialna, oraz umundurowani w mundury z tamtej epoki członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej AK-WiN z Szamotuł. Obchody zgromadziły łącznie około 50 osób.

Przejazd kolejowy przy cmentarzu w Parkowie pozostanie zamknięty dłużej niż planowano, dlatego autobusy linii 31 i 32 nadal kursują zmienionymi trasami. Pasażerowie muszą liczyć się także z możliwymi opóźnieniami.
W Poznaniu podpisano 6.06.2026 r. porozumienie dotyczące utworzenia Wioślarskiego Centrum Treningowo-Szkoleniowego WCTS ROGOŹNO. To jedna z najważniejszych informacji dla lokalnego sportu w ostatnich latach i szansa na dalszy rozwój wioślarstwa nad Jeziorem Rogozińskim.
Od 8.06.2026 r. rozpoczną się prace związane z przebudową ulic ks. Szymańskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego i Adama Mickiewicza w Obornikach. Inwestycja obejmie budowę ronda, nowe chodniki, ścieżki rowerowe i przebudowę jezdni. Kierowcy muszą przygotować się na czasowe zamknięcia ulic i objazdy.
Powrót Bajki do centrum Obornik przestaje być jedynie zapowiedzią. Po ogłoszeniu przetargu przez PWiK zajrzeliśmy do dokumentacji projektowej i sprawdziliśmy, jak będzie wyglądał nowy obiekt, który ma powstać przy fontannie.
Od około miesiąca trwają prace na ul. Wojska Polskiego w Rogoźnie. Kierowcy wciąż muszą liczyć się z utrudnieniami i tymczasową organizacją ruchu, remont ma zakończyć się do końca czerwca.
30.05.2026 r. w Parku Niepodległości w Rogoźnie odbędzie się Dzień Dziecka. Organizatorzy przygotowali dmuchańce, pianę party, animacje i strefę relaksu dla całych rodzin.
Na Rynku w Obornikach odbyły się 29.05.2026 r. Regionalne Obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 50-lecia Zawodowej Straży Pożarnej w Obornikach. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, medale i awanse dla strażaków PSP oraz druhów OSP.